Paieška Išvaizda, kaipo sveikatos pasas

Išvaizda, kaipo sveikatos pasas

 

Tamsūs ratilai ir maišeliai po akimis dažnai liudija ne vien apie bemiegę naktį arba apie tris puodelius stiprios arbatos, išgertos prieš miegą, o ryškus raudomis kartais byloja ne vien apie perdėtą kuklumą. Norėdami sužinoti apie savas ligas, dažniau žvilgtelėkime į veidrodį ir prisiminkime, ką gi teigia rytiečių diagnostika.

 

Kelias sveikatos ir ilgaamžiškumo link primena plaukimą jūra – povandeniniai rifai, baimė patirti laivo skendimą, kiti pavojai. Kelionės sėkmė priklauso ir nuo gerai suplanuoto maršruto, ir nuo patikimos komandos, ir, pagaliau, nuo į kelią pasiimto bagažo sunkumo. Bet jeigu jūs pasitelksite gerą žemėlapį, plaukti bus kur kas ramiau ir saugiau, o tikimybė sveikam pasiekti krantą smarkiai išaugs. Kai kuriems šiuo žemėlapiu tampa medicinos kortelė, ir įrašai joje atsiranda reguliariai po kiekvienos dispanserizacijos. Deja, dažnai, mes šią kortelę tiesiog ignoruojame ir kasmet pasikliaujame atsitiktinumu. Tuo tarpu dėmesingiau įsižiūrėję į save, netruktume suprasti, jog mūsų asmeninis veidas – tai ir yra kelrodis, kuriuo vadovaujantis galima išsirinkti tinkamą maršrutą. Apie tai, kaip visi mūsų negalavimai nedelsiant atsispindi išvaizdoje, buvo žinoma dar senovės medicinos specialistams. Vos žvilgtelėjus žmogui į akis, galima tuoj pat išrašyti „ligos istoriją“.

 

Akys – ne tik sielos, bet ir kūno veidrodis

 

Apžiūrą pradėkime nuo akių. Jeigu ant jų baltymų pastebėjote raudonas kraujagysles, vadinasi, neišsimiegojote arba pernelyg ilgai sėdėjote prie kompiuterio. „Raudonų akių“ efektas – signalas, jog jūsų nervų sistema yra atsidūrusi ties išsekimo riba ir jums paprasčiausiai būtina gerai pailsėti. Jeigu baltymai vieną gražią dieną pavirto „tryniais“, kvieskitės gydytoją - tai vienas iš virusinio hepatito požymių. Iš nenatūralaus akių blizgesio galima padaryti išvadą, kad moteris įsimylėjusi… ir ne vien tai. Šį simptomą turi ir skydliaukės sutrikimai. Na, o jei po jūsų akimis pastoviai susiformavę tamsūs ratilai, neskubėkite užtušuoti jų toniniu kremu – geriau išsiaiškinkite, kodėl taip yra. Priežasčių gali būti keletas: žemas kraujospūdis, pervargimas, nemiga, avitaminozė, širdies bei kraujagyslių veiklos sutrikimas.

Nelengvas kepenų gyvenimas taip pat gali atsispindėti jūsų akyse: nepraeinantis lengvas geltonumas ir rudi „maišeliai“ – štai jų prašymas atkreipti į save dėmesį. 

Pabrinkę viršutiniai vokai gali byloti apie tai, kad jūsų inkstų veikla yra sutrikusi, o apatiniai – kad prastai funkcionuoja kasa ir blužnis.

 

Šypsena!

 

Kitas mūsų sveikatos kortelės punktas – lūpos. Kartais pilnos ir nenatūraliai raudonos tiek vyrų, tiek moterų lūpos yra lytinių sutrikimų požymis. O blyškios ir siauros damų lūpos gali byloti apie tai, jog jų organizme stinga estrogenų. Jeigu jus kamuoja liguisti įtrūkimai lūpų kampučiuose, padidinkite savo racioną sūrio, žuvies, kruopų ir riešutų kiekį – vadinasi, jums katastrofiškai stinga vitamino B.

O dabar paprašytume nusišypsoti! Geltonos dantų apnašos kalba ne vien apie priklausomybę nuo nikotino, bet ir apie tulžies pūslės susirgimus, o štai rudos apnašos byloja, jog organizmo apsauginės jėgos tiesiog išsekusios.

Ir dar: veltui jūs galvojate, jog itin balti dantys – nepriekaištingos sveikatos rodiklis. Tai ne visuomet tiesa: dažnai šitaip pasireiškia mineralinių medžiagų balanso sutrikimai.

 

Pasakykite: a-a-a…

 

Neveltui gydytojai prašo paciento parodyti liežuvį – jame „atsispindi“ gausybė pačių įvairiausių susirgimų, ir, beje, dar likus daugybei laiko iki tol, kol ima reikštis šiems susirgimams būdingi simptomai. Jei liežuvis švarus ir be apnašų – tai jau garantija to, jog žmogaus virškinimo sistema veikia nepriekaištingai. Balsvos apnašos priekinėje ir vidurinėje liežuvio dalyje? Visai įmanoma, jog pas jus – gastritas, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa. Jeigu apnašos dengia liežuvio šaknį, pasitikrinkite žarnyną – gali būti, jog kenčiate nuo disbakteriozės arba žarnyne esama uždegiminių procesų. Baltos apnašos burnoje gali liudyti sergant pienlige. Dažniausiai ji pasitaiko vaikams, bet kartais ištinka ir suaugusiuosius, pavyzdžiui, po gydymosi antibiotikais. Beje, baltos apnašos ir skausmingos žaizdelės galimos ir sergant stomatitu.

Pereikime prie liežuvio spalvos. Gelsvas jo atspalvis rodo, jog esama tulžies pūslės uždegimo arba hemorojaus. „Braškinis“ liežuvis – raudonas su baltomis dėmelėmis – būna sergant skarlatina, o sausas, su gausybe įtrūkimų – diabetu.

 

Rezultatas – veide

 

Veido spalva mūsų sveikatos kelrodyje pasitarnauja kaip fonas, iš kurio galima atspėti pasislėpusius negalavimus. Sveiko žmogaus veido spalva rausvoka, stangri ir elastinga. Jeigu ji viena tokia, vadinasi, esama nukrypimų nuo normos. Jeigu ji nėra tokia, vadinasi, esama nukrypimų nuo normos. Jeigu pastebėjote nenatūralų veido odos blyškumą, neatmeskite anemijos, hipotonijos, kraujotakos sutrikimų tikimybės, taip pat bendrojo gynybinio tonuso susilpnėjimo. Iš gelsvos veido odos spalvos galima spręsti apie tulžies pūslės susirgimus. „Raudonodžiai“ neretai kamuojasi nuo hipertonijos ir širdies bei kraujagyslių susirgimų. Pastebėjote ant veido raudonų dėmelių ir gyslelių? Tai dažnai pasitaiko žmonėms, kurių organizmas perdėtai jautrus. Norint sumažinti odos jautrumą, derėtų pakeisti mitybos įpročius: valgyti mažiau riebalų, o daugiau – ląstelienos turinčių produktų, daržovių, vaisių, grūdinių ir ankštinių kultūrų.

 

Nelegalūs gyventojai  

 

Dar gilioje senovėje žmonės žinojo, jog spuogai nuberia kūną ne iš gero gyvenimo – tai signalas, jog organizme esama šiokių tokių sutrikimų. Jeigu šie nelegalūs emigrantai įsikūrė pasmakrėje, labai gali būti, jog su savo pareigomis nesusidoroja žarnynas. Spuogai ant kaktos dažniausiai byloja apie tulžies pūslės disfunkciją arba apie nesveiką  žarnyną, o štai spuogeliai, iššokantys ant smilkinių – apie tai, kad streikuoja kepenys. Jeigu jūsų oda lygi ir švari, bet ją periodiškai išberia smulkūs raudoni spuogeliai, apsilankykite pas alergologą – greičiausiai tai reakcija į kokį nors produktą. Jeigu jūsų nekamuoja nei išbėrimai, nei spuogai, bet oda yra šalta ir drėgna, tai gali byloti apie padidėjusį nervinį jautrumą ir polinkį į kepenų susirgimus.

 

Parengė Jonas VANAGAS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"