Paieška Šarka – elektrikė

Šarka – elektrikė

Vytautas RIBIKAUSKAS

Kaunas

 

Išaušus vienam saulėtam balandžio pradžios rytmečiui, Kauno miesto Užvingių ir gretimose gatvėse neužgeso gatvių apšvietimo žibintai. Netrukus, gyventojų informuoti, gedimo atvažiavo ieškoti elektrikai. Ilgai važinėję išilgai elektros linijos specialistai sustojo prie Užvingių gatvės 44 numeriu pažymėto namo, kuriame, beje, gyvena šių eilučių autoriaus šeimyna. Skvarbių akių elektrikai įžiūrėjo, kad plona aliuminine viela yra sujungti linijos laidai, dėl ko fotoelementų  įranga ir negalėjo išjungti žibintų. Elektrikų automobilinis keltuvas buvo labai primityvus, galintis bokšteliu specialistą pakelti tik tiesiai vertikaliai, o privažiuoti prie elektros linijos trukdė aukšta dygiųjų eglių ir tujų gyvatvorė, tad teko ieškoti ilgo bambukinio meškerykočio, su kuriuo ir buvo sėkmingai nukabintas žibintus užgesinti neleidęs apie metro ilgio aliuminio laidas.

Tačiau įdomiausia... Kaip laido atkarpa pateko ant gana aukštai esančių elektros vielų? Lengvą aliumininės vielos atkarpą ant taip aukštai esančių laidų užmesti neįmanoma, o ir paaugliai uždaroje teritorijoje nesilanko. Po diskusijos su elektrikais prieita vieningos nuomonės, kad vielos gabalą ant laidų galėjo užtempti tik paukštis. Kaltę suvertėme šarkoms. Pastaraisiais metais iš pelkių ir pamiškių krūmynų ilgauodegės paukštės gyventi patraukę į gyvenviečių ir miestų želdinius, vienais metais vaikus išperėjo  dygiojoje eglėje, augančioje apie 3 m nuo Užvingių gatvės 44 namo sienos.

Kai kiek pasiligojusią eglę teko nukirsti, pernai šarkų pora su savo „namu-tvirtove“ persikraustė į pora metrų toliau nuo namo augančią japoninę magnoliją, kur kiaušinius paukščiai šildė grožėdamiesi dideliais baltais magnolijos žiedais. Šį pavasarį ilgauodegių pora lizdą susikrovė kitoje gatvės pusėje, prie kaimynų namo augančiame maumedyje.

Apžiūrėdamas magnolijoje likusį apirusį pernykštį lizdą, nustačiau, kad pagrindinė jo statybinė medžiaga yra aliumininės vielos gabalai, polietileninės plėvelės skiautės, špagatas ir kitokios gyvenvietėje lengvai randamos šiukšlės. Visa tai sumūryta molingu dirvožemiu. Lizdo išorė apipinta sausomis šakomis, o vidus išklotas švelniomis žolių šaknelėmis bei plaušais. Nieko naujo - šarkos ir varnos lizdų statybai naudoja vielas, tai teko matyti ir anksčiau. Anksčiau tik tarp į lizdus sutemptų vielų daugiau būdavo varinių. Dabar visas varis, ko gero, jau suneštas į spalvotojo metalo supirktuves.

O šarkos, tempdamos statybinę medžiagą į kaimyno maumedyje renčiamą būstą, pirmiausia nutupia aukščiausioje vietoje - ant gretimų namų kaminų (vielų primėtyta aptikau ir kamine) arba ant elektros linijos viršutinių laidų. Tik gerai išžvalgę aplinką, paukščiai ryžtasi skristi prie lizdo, kurį daugiausia stato ankstyvais rytais, kol žmonės dar saldžiai miega. Tad ir šį kartą su tiesia metrine vielos atkarpa paukštis pirmiausia nutūpė žvalgybai ant viršutinio elektros linijos laido ir, matyt, kaip tai varnai sūris, vielos gabalas iškrito iš snapo. Pats vielos galiukas buvo užriestas, tad viela pasikabino ant viršutinio linijos laido. Atsitiko taip, jog galais sujungė reikiamus laidus, kad degtų gatvių apšvietimo žibintai.

Elektrikams nukabinus vielos gabalą, gatvių žibintai kaip mat užgeso. Šarkos nenukentėjo ir sėkmingai užbaigė lizdo statybą maumedyje. Reikia tikėtis ir vaikus sėkmingai išperės, nes ilgauodegės dabar saugomos ES direktyvų, nors anksčiau buvo naikinamos medžiojant ištisus metus. Dėl pomėgio skriausti smulkesnius paukštelius ir smulkių žvėrelių jauniklius.    

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"