Paieška Kamanių motinėlių vargai

Kamanių motinėlių vargai

 

Ką dažniausiai pamatome prie žydinčių kačiukų? Suprantama, ten jau sukiojasi kamanės. Jos anksti prabunda po žiemos miego ir pradeda kurti savo šeimą. Įdomu, kad kamanėms patinka apleisti pelių urveliai ir po žeme jų susukti lizdeliai. Ir urvelį, ir pelių suneštą statybinę medžiagą naudoja savo namukui. Net galvojama, jog jos pagal pelių kvapą suranda jų urvelius.

Prabudusiai kamanei – neduok die vargelio... Reikia ir lizdą susukti, ir pirmąsias korio akutes padaryti, padėti kiaušinėlius, atnešti nektaro ir žiedadulkių, kad būtų kuo maitinti vaikus, jei ilgiau stos prasti orai.

Todėl kiekvieną saulės spindulį gaudo, nuo ryto iki vakaro sukasi kamanės motinėlės. Niekas joms nepadeda. Vaikai, tai yra darbininkės, užauga, virsta tikromis kamanėmis tik po mėnesio.

Suprantama, viena mama visų tinkamai nespėja papenėti, todėl pirmoji jaunųjų kamanių vada būna negausi, pačios kamanės smulkutės. Bet dirbti jau gali. Todėl motinėlė lieka lizde ir deda kiaušinėlius, o juodo darbo imasi vaikai, tiksliau pasakius, dukros. Vėliau atsiradusios jų sesės jau būna stambios. Jei lizdas susuktas geroje vietoje, vasarą būna net keli šimtai darbininkių. Antrojoje vasaros pusėje išsirita lytiškai subrendusios patelės ir tranai. Susiporavus šie greit žūsta, o jaunosios patelės po samanomis ar šiaip įvairiose kiaurymėse lieka žiemoti. Rudenį lizde likusios darbininkės, senoji motinėlė ar nesuspėjusios išsivystyti lervutės žūsta.

Jei šiaip žūsta motinėlė – kamanėms ne bėda. Viena kuri iš darbininkių virsta nauja motinėle. Žodžiu, įvyksta toks mažas, mums nesuprantamas stebuklas.

Bet būna ir tragedijų. Darbų nualinta, labai išvargusi, gal net pasiligojusi senoji motinėlė kartais varu išvaroma ar net nužudoma. Mat darbininkės pastebi, jog kiaušinėlių deda mažai ar tie patys prastoki. Jos vietą užima kuri nors iš darbininkių.

Be kamanių prastai derėtų raudonieji dobilai, liucerna, nes kitos bitės neturi tokių ilgų straubliukų, kad pasiektų žiedo taurelės dugną ir perneštų žiedadulkes.

Kamanės prabunda labai anksti. Jau ketvirtą penktą valandą lizde girdėti būdingas šioms stambioms bitėms dūzgimas. Anksčiau buvo manoma, kad tai trimitininkai žadina šeimą į darbus. Vėliau paaiškėjo, kad rytais, kai dar vėsoka, kamanės sparnais šildo lizdą. Mat smarkiai plasnodamos jos kūno temperatūrą gali pakelti net dvidešimčia trisdešimčia laipsnių aukščiau nei aplinkos temperatūra.

Lietuvoje paplitusios 16 rūšių kamanės. Dažniausiai pasitaiko žeminės, sodinės, laukinės kamanės.

 

Parengė Zenonas BUTKEVIČIUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"