Paieška Kai miške taip kvepia!..

Kai miške taip kvepia!..

Rasa RUTKAUSKIENĖ

Anykščių regioninio parko vyr. ekologė

 

Balandį įvardinome kaip aplinkos tvarkymo bei švaros mėnesį. Tuo metu – svarbūs ir besitęsiantys Žemės dienos renginiai, medžių sodinimo mėnesio tradicijos.

Medžių sodinimo šventės Lietuvoje pradžia laikytina Lietuvai pagražinti draugijos 1922 m. balandžio 11 d. kvietimas, paraginęs tautiečius dalyvauti medžių sodinimo šventėje kuo iškilmingiau, kad ji būtų įrašyta į Lietuvos istoriją ir tai prisimintų būsimos kartos.

Po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos miškininkų sąjungos iniciatyva kasmet balandžio mėnesį Lietuvos visuomenė pakviečiama į Miško dienas, kurių metu įveisiami nauji želdiniai, tvarkomi seni, želdinamos sodybos.

Apie tai kalbėjome šiais metais su Anykščių Jono Biliūno gimnazijos 6b klasės moksleiviais bei mokytojais, susirinkusiais į medelių sodinimo šventę Anykščių miškų urėdijos Pavarių girininkijoje. Anykščių regioninio parko direkcijos specialistai sukvietę moksleivius į talką, darbą pasiūlė pradėti Pavarių medelyne. Pavarių girininkijos darbuotojai vaikams paaiškino koks gi yra mažos sėklytės kelias nuo daigelio iki 4 metų amžiaus eglaitės, pušaitės, kurias ir ruošiamės šįkart sodinti. Girininkas nutarė, kad „pirmai pradžiai“ mes turėsime pasodinti 300 eglaičių ir 200 pušaičių. Pasiėmę sodinukus, susiruošėme į vietą, skirtą miško sodinimui. Čia buvome supažindinti su darbo įrankiais bei sodinimo taisyklėmis, žiūrėjome kaip gi girininkas pasodins eglaitę, o kaip pušaitę...

... Išsiaiškinome, kad didesnioji dalis moksleivių medelius sodins pirmą kartą, todėl šios miškininkų pamokos prieš talką labai pravers. Vaikai susiskirstė po du. Užvirė darbas! Nors kiekvienas ir skaičiavo kiek gi kuris medelių pasodino, tačiau visi aiškiai supratome: daug svarbiau ne kiek, o kaip juos pasodinsime. Juk medeliui labai svarbu, kad jis būtų teisingai pasodintas, kad gerai įsišaknytų ir galėtų sparčiai augti!

Miške labiau jaučiasi pavasaris, labiau kvepia!.. Vaikai gėrėjosi gausiai žydinčiomis žibuoklėmis, rūteniais, plautėmis ir kitais anksti pavasarį žydinčiais augalais. Tačiau didžiausio vaikų susidomėjimo „sulaukė“ čia gausiai augantis pavasarinis gurmanų mėgstamas grybas – valgomasis bobausis. Kerpiniai pušynai, kirtavietės, miškų aikštelės –  mėgstamos valgomojo bobausio augimo vietos. Visi nutarėme, kad augti Pavarių miške jiems labai patinka!

Tegu auga tie grybai! Svarbiausia, kad užaugtų ir mūsų pasodinti medeliai. Svarbiausia, kad moksleiviai turi puikią galimybę pabandyti ir išmokti pasodinti medį. Juk kitais metais pažadėjome: atvyksime pažiūrėti kiek jie ūgtelėjo!

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"