Paieška Sutvarkyta Ukmergės rajone esančios koplyčios teritorija

Aplinkosaugininkų iniciatyvos

Sutvarkyta Ukmergės rajone esančios koplyčios teritorija

Skaistė VASILIAUSKAITĖ

 

Balandžio 25 dieną Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) iniciatyva surengta talka, kurios metu sutvarkyta Ukmergės rajone, Lyduokių seniūnijoje, Antakalnio I kaime, Zitai Gražulienei priklausančioje žemėje esančios koplyčios aplinka.

Sutvarkyti koplyčią - VRAAD direktoriaus Rolando Masilevičiaus idėja, kilusi dar prieš penkerius metus. „Kraštovaizdžio išsaugojimas – viena iš aplinkos apsaugos sričių. Kartu tai ir kultūros paveldas. Keliu Vilnius–Panevėžys važinėti teko nuo seno. Koplytėlės vaizdas visada puošė kraštovaizdį. Dėl neteisingo žemės ūkio eksploatavimo teritorija užžėlė krūmais ir virto šabakštynu, o koplyčią užgožė medžiai. Todėl ir kilo mintis sutvarkyti teritoriją ir atidengti buvusį vaizdą. Taip išsaugosime kultūros paveldą ateinančioms kartoms. Atidengimas atkreips kitų institucijų dėmesį ir inicijuos tolesnius veiksmus”, – sakė VRAAD direktorius.

Idėjos įgyvendinimas užtruko gana ilgai. Teko aiškintis, kam priklauso žemė, gauti savininko sutikimą, rajono savivaldybės leidimą kirsti medžius ne miško žemėje, derinti dokumentus su kultūros paveldo institucijomis. VRAAD Ukmergės rajono agentūros vedėjas Jonas Čivas rūpinosi leidimų gavimu Savivaldybėje. Teisinis dokumentų sutvarkymas užsitęsė, todėl konkretūs darbai pradėti tik šiemet.

Talkoje dalyvavo Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento, VRAAD Vilniaus miesto, Vilniaus rajono ir Ukmergė rajono agentūrų darbuotojai, Ukmergės rajono savivaldybės administracijos atstovai. Talkininkams padėjo VĮ Ukmergės miškų urėdija, aprūpinusi technika ir darbo įrankiais. Pašilės girininkijos girininkas Marijonas Vilkelis vadovavo medžių pjovėjams. Žemės savininkės Z.Gražulienės, šiuo metu esančios užsienyje, prašymu, nukirsti medžiai perduoti Pašilės parapijos Šventosios Barboros bažnyčios klebonui Kazimierui Gražuliui, kuris taip pat dalyvavo talkoje. Nugenėtos medžių šakos talkininkų buvo suneštos į krūvas, kurias VĮ Ukmergės miškų urėdija įsipareigojo išvežti. Talkos metu surinktos buitinės atliekos bei kitokios šiukšlės, aplinkos teršėjų paliktos prie koplyčios.

Pasak klebono K. Gražulio, Pašilės parapijoje esanti koplyčia jau seniai traukė jo dėmesį. Pats klebonas, prieš du metus taip pat buvo pradėjęs domėtis šios teritorijos sutvarkymo klausimais, ėjo į Savivaldybę, aiškinosi, kam priklauso žemė ir pastatas.

„Pradžioje maniau, kad tai valstybinė žemė. Buvo minčių koplyčioje įkurti vienuolyną. Tačiau išsiaiškinau, kad tai privati žemė ir neparduodama. Kiek man žinoma, seniau čia buvo Dešrių šeimos dvaras ir to dvaro teritorija. Dabar žemė priklauso šios šeimos anūkei Z.Gražulienei, o pastatas – valstybei ir yra saugomas. Seniau, važiuojant autostrada, buvo matomas koplyčios vaizdas. Teritorija užžėlė medžiais ir pastato nebesimatė. Į talką mane pakvietė aplinkos apsaugos departamentas. Dabar vaizdas atidengtas ir koplyčia vėl matysis”, - sakė vietos klebonas.

Pasak VRAAD direktoriaus, teritorijos sutvarkymas buvo ne vienkartinė akcija. Ateityje taip pat numatomi įvairūs darbai, susiję su koplyčios išsaugojimu. „Statinio būklė nėra patenkinama. Bendradarbiaudami su Ukmergės rajono savivaldybe, kreipsimės į kultūros paveldo institucijas dėl leidimų sutvarkyti koplyčios stogą, įstatyti duris, kad nebūtų nešamos šiukšlės į statinio vidų. Tikslas – užkonservuoti šį kultūros paveldo paminklą ir išsaugoti ateities kartoms”, - sakė Rolandas Masilevičius.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"