Paieška Kopgalyje – dar nematytas Lietuvoje kiras

Kopgalyje – dar nematytas Lietuvoje kiras

Nika PUTEIKIENĖ

Ryšių su visuomene skyriaus vedėja

 

Jūrų muziejaus biologui Sauliui Karaliui vėl nusišypsojo sėkmė: balandžio pabaigoje jis užfiksavo naują, dar nematytą Lietuvoje paukščių rūšį – laibasnapį kirą.

„Stebėjau paukščius Smiltynės pajūrio ruože ir mano dėmesį atkreipė stovintis seklumoje neįprastas kiras,  - pasakojo Saulius. – Paukštis buvo labai panašus į mums gerai pažįstamą rudagalvį kirą, tik skyrėsi esminiu požymiu – balta galva. Ir snapas buvo kiek ilgesnis ir plonesnis.“

Laimei, biologui pavyko paukštį nufotografuoti. Jau pagal nuotrauką paaiškėjo, kad tai visai nauja Lietuvoje kirų rūšis – laibasnapis kiras (Larus genei). Įdomu tai, kad pernai rugpjūtį toje pačioje vietoje Saulius Karalius pirmą kartą Lietuvoje užfiksavo šiaurinės kirų rūšies atstovą -  skeltauodegį kirą (Larus sabini).

Pasak biologo, laibasnapis kiras – tikras pietietis ir į Lietuvą, kaip ir skeltauodegis, užklydo atsitiktinai. Laibasnapiai kirai gyvena Viduržemio jūros pakrantėse, dažni Ukrainoje, Turkijoje, Indijos vandenyno šiaurinės dalies pakrantėse. Savo paplitimo areale peri lokaliai - tam tikrose vietose. Tai stabili, bet gausumu nepasižyminti kirų rūšis, todėl yra saugoma AEWA  - Afrikos ir Europos vandens paukščių apsaugos konvencijos. Nei Estijoje, nei Latvijoje laibasnapis kiras nebuvo pastebėtas. Lenkijoje ir Švedijoje užfiksuotas po tris kartus, Suomijoje – vieną.

Jūrų muziejus pernai pradėjo vykdyti naują projektą – gyvosios gamtos pokyčių fiksavimas Kopgalyje. Saulius Karalius jau antri metai nepaleidžia iš rankų fotoaparato. Nutaikęs laisvesnę valandėlę nuo akvariumų (Saulius - Akvariumo skyriaus vedėjas) „pasprunka“ į gamtą ir fotografuoja paukščius. Šį projektą jau vainikuoja gražus rezultatas – gegužės 17 dieną muziejuje bus atidaryta fotografijų paroda „Kopgalio paukščiai“. Ši paroda – kilnojamoji, tad rudenį pradės kelionę po visą Lietuvą.

Saulius Karalius sako, kad ir Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, esama vis daugiau žmonių, savo laisvalaikį skiriančių paukščiams.

„Vis labiau populiarėja paukščių stebėjimas, - teigia biologas. - Šio pažintinio judėjimo ar turiningo laisvalaikio praleidimo dėka pernai Lietuvoje buvo užfiksuotos keturios naujos paukščių rūšys.“

Paukščių stebėtojai lenktyniauja tarpusavyje, kas daugiau užfiksuos skirtingų paukščių ir šia informacija dalijasi Lietuvos ornitologų draugijos tinklapyje www.birdlife.lt .

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"