Paieška Kartais naudinga pavirsti moterimi

Kartais naudinga pavirsti moterimi

 

Tą rodo kai kurios gamtos gyvenimo gudrybės. Šiaurės Amerikoje gyvenančios raištinės gyvatės žiemoja dideliais būriais. Vos atšilus jos lenda lauk poruotis, bet būna dar gana vėsios, nejudrios.

Kai kurie patinėliai moka skleisti moteriškus kvapus. Kiti, tos gudrybės neišmanydami, trinasi prie gudročiaus, savotiškai jį masažuoja, tas greičiau įšyla ir daug vikriau puola prie pataičių. Kai vestuvių nuotykiai baigiasi, moteriškų feromonų fabrikėlis išsijugia. Iki šiol nesuprantama, kodėl šitaip moka elgtis tik kai kurie patinėliai.

Neseniai Kenijos kalnų olose buvo aptiktos keistos blakutės. Jų patinėliai turi dar ir pataičių lyties organus, tačiau netikrus. Tai imitacija. Žodžiu, iš pirmo žvilgsnio atrodo visai kaip pataitės. Tuo sugundo kitus patinėlius ir šie poruodamiesi palieka savo sėklos gumulėlius, vadinamus spermatoforais. Šito apgavikams ir reikia - jie suvalgo tą dovaną, kurioje, beje, būna daug baltymų. Žinoma, niekas negarantuoja, kad ir patys nepaklius ant kito apgaviko meškerės.

Panašiai būna ir su Australijos sepijomis - gražiais vandenų galvakojais moliuskais. Kai kurie iš jų gimsta mažesni nei kiti. Žodžiu, gyvenimas nenusiseka, todėl tokie patinėliai negali varžytis su gerai nuaugusiais dėl patelių palankumo. Jie moka keisti ne tik spalvą, bet ir išvaizdą. Jų spalvų raštas pasidaro toks, kaip pataičių. Per poravimosi metą sutikę tikrą nieko blogo nenujaučiančią pataitę, žaibiškai atgauna vyriškus bruožus ir padaro, ką reikia.

Toli ieškoti pavyzdžių nė nereikia. Kai kas persirengti moterimi moka ir pas mus. Miškuose, laukuose, soduose gyvena plėšrūs vabzdeliai - paprastosios skorpionmusės. Tarp jų paplitusi tokia apeiga - patinėlis pataitei atneša dovanų, sakykim, kokį nors amariuką ar kitą vabzdelį. Apsukresni, gudresni patinėliai tingi papildomai medžioti, todėl išmoksta pamėgdžioti vestuvinį pataičių elgesį. Taip suvilioja kitus patinėlius, gauna dovanų, jaunikiui parodo špygą ir skrenda tikros pataitės ieškoti. Tik, va, vėl niekas nežino, ar kartais nepataikys pas tokį pat apsukruolį...

 

Parengė Zenonas BUTKEVIČIUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"