Paieška „...išsupo mus lopšiai švyluojančių žolių“

„...išsupo mus lopšiai švyluojančių žolių“

Jaunieji literatai – Lietuvos jaunųjų gamtininkų centre

Rūta ŽUKAITYTĖ

Konkurso vertinimo komisijos narė            

 

Ką pranašauja skaičius 13 ir penktadienis?

 

Jau tryliktą kartą (kaip ir kasmet) balandžio 25–26 d. į Lietuvos jaunųjų gamtininkų centrą (LJGC) iš visų pakampių mokinius į Lietuvos mokinių literatūrinių kūrinių apie gamtą konkursą „...mus medžiai išlingavo, išūžė mus vėjai, / išsupo mus lopšiai švyluojančių žolių“ (Jonas Jakštas) pakvietė konkurso koordinatorė Virginija Drobelytė. Iš 8 miestų, 32 rajonų suvažiavo 85 dalyviai, atrinkti iš 262 mokinių, siuntusių darbus prozos, poezijos ar publicistikos sekcijoms. Mokinius atlydėjo ir renginyje dalyvavo 27 mokytojai, kurių nemažai matyti jau ne kartą.  

 

Pūčkorių atodanga ir Šekspyras

 

Konkursas kasmet truputį pasikeičia, bet išlieka bene labiausiai laukiamos kūrybinės dirbtuvės, pavadintos „Kūrybos valandomis“, susitikimai su svečiais ir darbus recenzavusiais literatūros kritikais.

... Penktadienio rytą dalyvius sutiko nebe pirmą kartą besilankančios Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijos mimų grupė, po kurios vaidinimo svečiai Pavilnio pievomis iškeliavo į žygį palei Vilnią vaizdingos Pūčkorių atodangos link. Šiek tiek dustelėjus, po pietų laukė „Kūrybiniai impulsai“ su rašytoja, lėlių teatro aktore ir režisiere Aurelija Čeredaite bei Muzikos akademijos studentais. Jie sugebėjo ne tik išjudinti visą auditoriją susipažinimo žaidimu, bet ir improvizuoti pagal Šekspyro kūrybą. „Salė liko priblokšta, ir ne be reikalo. Vaidino Šekspyrą puikiai, labai pasitikėjo savimi. Kai atliko siužetus, studentai labai palaikė vienas kitą ir neleido suklysti. Šaunus kolektyvas“, – sužavėtos liko devintokė Viktorija Venckutė ir dvyliktokė Ilona Tumaitė iš Ukmergės rajono Taujėnų vidurinės mokyklos.

 

Tiksinčios „Kūrybos valandos“

 

Po impulsų pradėjo tiksėti „Kūrybos valandos“, kurių metu moksleiviai patys improvizavo, vaidino, vertė ir rašė jau tradicinėse Vertimų, Laikraščio redakcijos, Skaitinių iš jaunųjų kūrybos studijose. Eilėraščius iš anglų kalbos versti panoro vienintelė Lina Bylaitė.

„Anglų kalba yra mano aistra, tai pats nuostabiausias dalykas mokykloje. Man patinka, ką dabar darau, nors iš tiesų darbas nėra lengvas, – atsiduso Lina, tačiau iškart nusišypsojo. – Šioje studijoje esu viena, taigi ir atsakomybė nemaža, tačiau tikrai nebuvo kilusios nė menkiausios abejonės pereiti kitur. Aš visada žinau, ko noriu ir kas man patinka, nepasiduodu masinėms vilionėms“.

Laikraščio redakcijoje karaliavo šešios merginos, kitą rytą visiems atvykusiems pristačiusios rezultatą – 4 puslapių nuotraukomis mirgantį leidinį „Gamtos apsupty“, profesionaliems spaudos „vilkams“ nenusileidžiantį interviu gausa (pakalbinti 9 dalyviai), renginio recenzija, reportažais ir net galvosūkiu. Raiškiai ir gražiai skaityti mokė profesionalės diktorės Irena Plaušinaitytė ir Violeta Mickevičiūtė, o šeštadienį skaitovai pristatė pačių sukurtą kompoziciją.

 

„O dabar rinksim švarias šiukšles!“

 

Populiaresnės buvo pirmąkart atsiradusios dirbtuvės: Reklamos, kurioje moksleiviai kūrė socialinę reklamą prieš šiukšlinimą, ir Meno netikėtose erdvėse. Pasirinkusieji antrąją studiją nusprendė, kad menas gims lauke. Taip medžio šakas apsivijo juoda iš šiukšlių maišų gimusi gyvatė, o labiausiai nustebino ant plėvelės išdėliotos šiukšlės. Apspitusius moksleivius idėjos autoriai paragino užsimauti pirštines ir surinkti švariai nuplautas atliekas. Simboliškai parodyta, kad rūpintis aplinka reikia pradėti nuo savęs. Dalyvių antplūdžio sulaukė ir kitos naujovės – LJGC metodininko Almanto Kulbio vedamas Savęs pateikimo praktikumas ir Kaukių dirbtuvės. Pastarosiose susirinkusieji iš įvairiausių medžiagų gamino ir margino Užgavėnių kaukes, o išmokusieji gudrybių apie save, kitądien žiūrovams pristatė sugalvotus šmaikščius patarimus, tokius kaip „Nekrapštyti nosies prezentacijos metu“ ar „Tobulumui ribų nėra“.

 

Žuvininkai ir baltų mitologija

 

Dalyviams besidarbuojant studijose, mokytojos vaikščiojo po Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro teritoriją, apžiūrinėjo gyvūnus ir augalus, diskutavo tarpusavyje ar tiesiog ramiai mėgavosi saule ant suoliuko ir dalinosi įspūdžiais.

„Atvažiavome pirmą kartą, bet tikiuosi atvykti čia ir kitais metais. Viskas labai autentiška ir nuoširdu, o vaikams – puiki kūrybinė aplinka“, – pasakojo pedagogė Zita. Netrukus mokytojai, kaip ir į „Kūrybines valandas“ įsijautę moksleiviai, vėl patraukė į salę, kur savo dokumentinį filmą „Susitikimas su Žuvininkais“ pristatė televizijos operatorius Mindaugas Survila. Jis salę sujaudino į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų paukščių likimu ir  pavergė aukštaitiška tarme papasakojęs apie filmavimo gamtoje nuotykius. Pamažu priartėta prie vakaro kulminacijos – koncerto–improvizacijos baltų mitologijos tema. Lauke sutemus ir salėje užgesinus šviesas, pasirodymą pradėjo profesionalūs muzikantai Gediminas Žilys, Saulius Petreikis ir Bernardas Janauskas – pasigirdo netikėčiausi imituojami paukščių balsai, sumišę su galybe instrumentų ir tradicinėmis baltų dainomis. Tiesa, improvizacija prasidėjo dar prieš koncertą, kai į kompaniją muzikantai priėmė vieną konkurso dalyvį, paprašiusį leisti pagroti kartu.

Užpūtus žvakes, nuaidėjus plojimams ir išlydėjus svečius, mokiniai pradėjo laukti ryte numatyto kūrybos aptarimo.

 

Profesionalių literatų akimis

 

Kūryba recenzuota tokiose pat sekcijose, kaip ir buvo vertinta: gausų prozos pluoštą skaitė šių metų Švietimo ir mokslo ministerijos Vaikų literatūros premijos laureatė rašytoja Gintarė Adomaitytė, už publicistiką atsakinga žurnalistė Lidija Laurinčiukienė, o poezijos sekcijoje darbavosi poetai Benediktas Januševičius ir Alma Karosaitė. Jiems talkino kūrinius baigiamajam etapui atrinkę VU studentės Alantė Valtaitė, Rūta Žukaitytė, Dailės akademijos studentė Živilė Krupickaitė ir, žinoma, Virginija Drobelytė. Pusantros valandos patarimų ir pastebėjimų apie jų darbus privertė apie tolimesnį kūrybos kelią susimąstyti dažną dalyvį. Jei nesusimąstyti, tai bent nusišypsoti, nes, kaip pastebėjo G. Adomaitytė: „Šiame konkurse į vieną krūvą susirenka baltos varnos. O kai varnų daug, tai niekas jų ir nepuola.“

 

Prizininkai

 

Išklausę recenzentų, visi laukė smagiausios dalies – „Kūrybinių valandų“ prisistatymų ir laureatų apdovanojimų. Net 20 mokinių ir 18 mokytojų namo parsivežė Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos pagyrimo raštus už kūrinių meniškumą ir savitumą, 35-iems prizininkams skirti Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro pagyrimo raštai už literatūrinę raišką, o dar 29 mokytojai atitinkamai apdovanoti už gebėjimą kompetentingai parengti mokinius konkursui. Neliko nė vieno be prizų (jiems lėšų skyrė Švietimo ir mokslo ministerija, prisidėjo Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, leidyklos „Tyto alba“, „Algarvė“, UAB „Ajonda“ bei LJGC dailės amatų būrelis) – knygų, kalendorių, atvirukų, saldainių, net rankų darbo žaislų. Taip su šypsenom, raštais ir trofėjais dalyviai atsisveikino ir patraukė namo. Bet neilgam išsiskyrė, tik iki kitų metų.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"