Paieška Parodyk savo kiaušinius, brangioji...

Parodyk savo kiaušinius, brangioji...

Zenonas BUTKEVIČIUS

 

Paukščių pasaulyje kiaušinėlių dėjimo metas – itin svarbus. Dauguma būna savaip spalvoti, raštuoti. Na, tarkim, pelėdų būna balti, lauke iš tolo šviestų, bet jie slepiasi uoksų prietemoje, maža kas ten pamatys. Tuo tarpu kiti paukšteliai kiaušinėlius nudažo, gražiai išmargina, kad kuo mažiau kristų į akis, kad nesiskirtų nuo aplinkos.

Bet štai Ispanijos mokslininkai, ilgai tyrinėję tenykščių varnėnų gyvenimą, aptiko keistoką dalyką – varnėnų patinėliai, kai jiems ant kiaušinių tenka pakeisti pateles, labiausiai rūpinasi tamsiausiai nudažytais mėlynais kiaušiniais. Pasitaiko net taip – jei pataitė deda blankesnės spalvos, šviesesnius kiaušinėlius, ją meta ir skrenda ieškoti naujos gyvenimo draugės. Paaiškėjo, jog su estetiniais pojūčiais toks elgesys neturi jokio ryšio. Tiesiog stipresnės, sveikesnės pataitės deda tamsiau nudažytus kiaušinėlius ir iš jų išrieda stipresni, atsparesni mažyliai.

Varnėnų kiaušinio lukšto spalvos intensyvumas priklauso nuo cheminio junginio – biliverdino. Kuo jo daugiau, tuo kiaušiniai tamsesni. O biliverdinas – tai natūralus antioksidantas, kuris gina organizmo ląsteles nuo naikinamojo kitų cheminių junginių poveikio, labiausiai – nuo laisvųjų radikalų. Taigi ryški mėlyna varnėnų kiaušinių spalva patinėliui rodo gyvenimo draugės, sykiu – ir būsimų jauniklių gerą sveikatą.

Papildomos informacijos gauta ir apie kiaušinių raštą. Įvairūs kiaušinių lukštų piešiniai – ne tik slėpynių elementas. Jeigu paimsime atskiros rūšies kiaušinėlius, tai pamatysime, jog raštuotumas, dėmėtumas labai skiriasi. Ispanų ornitologai taip pat ilgai tyrinėjo mėlynųjų zylių kiaušinius. Paaiškėjo – kuo daugiau dėmelių ir taškelių, tuo pataitės sveikata prastesnė. Matydamas tokius nepalankius ženklus, mėlynųjų zylių patinėlis gali palikti jau pradėtą lizdą ir ieškoti naujos žmonos. Mat ne visada galima teisingai nuspręsti pagal išvaizdą, kai negeri organizmo bruožai slypi giliai viduje ir išsiduota tik specifiniais kiaušinėlių raštais.

Žinoma, jei visi paukščiai į tai griežtai žiūrėtų, skyrybos būtų po skyrybų. O juk taip neatsitinka. Antai gegutės deda savo kiaušinius į daugybės rūšių paukščių lizdus. Jie panašūs į lizdų šeimininkų kiaušinius, bet vis dėlto nesunku pastebėti, jog tai – klastotės. Ir tik labai retai kada paukštukai metą tokį nebetikrą lizdą, mėgina pašalinti svetimkūnį ar viską pradėti iš naujo kitoje vietoje.

Bet, matyt, pasitaiko ir tokių atvejų, kuriuos aprašė ispanų specialistai. Tada varnėnas sako – sudie, brangioji, skrendu pašvilpauti kitai gražuolei...

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"