Paieška Po saulėtosios Italijos dangum...

Po saulėtosios Italijos dangum...

Aurelija DIRGINČIENĖ, Asta BUTKIENĖ      

Šiaulių „Juventos“ mokykla

 

Mūsų mokykla jau ne pirmi metai dalyvauja Comenius 1 projektuose. Antri metai vykdome projektą „Jaunieji Europos gyventojai“. Drąsiai galime pasakyti, kad jokioje turistinėje kelionėje nepažinsi taip gerai šalies, jos kultūros, papročių, žmonių, kaip projekto susitikimuose.

Į Italijos Ferentino mietelį vykome jau antrąjį kartą. Ferentino turi 21000 gyventojų ir išsidėstęs labai plačiai - ant trijų kalvų. Ferentino priklauso Frosinonei, kuri administruoja 91 miestelį. Čia mus priėmė ES Fresinonėje reprezentuojantis departamento direktorius Vincento Affinati ir Francesco Scalia – Frosinonės provincijos prezidentas.

„Juventos“  mokytojai (o mūsų atvyko net 8 – direktorius V.Girčius, Z.Girčiuvienė, I.Karskienė, K.Kairienė, A.Čepulėnienė, A.Butkienė, N.Jankaitienė, A.Dirginčienė) susipažino su svarbiausiomis Frasinonės veiklomis: turizmu, transportu, žvejyba, laivų statyba, profesiniu orientavimu, ekonomika, žemės ūkiu. Labiausiai, aišku, mus domino švietimo klausimai. Kaip ir Lietuvos moksleivija, Italijos mokiniai skatinami domėtis Europos Sąjunga, jos reikalais. Frosinonės moksleiviai kviečiami dalyvauti projekte „Europos miestietis“, dalyvauja visoje Europos Sąjungoje vykstančiuose „Europos dienų“ renginiuose. Populiarus ir vertimų konkursas, kurio metu mokiniams tenka versti istorinį tekstą ar eilėraštį iš anglų kalbos į italų bei rašo savo nuomonę apie išverstą kūrinį. Mokiniai ir jų mokytojai skatinami įvairiais prizais, kurių geidžiamiausi – kelionė į Briuselį, į ES institucijas.

Miesto pasididžiavimas - Madona Dela Neve (ištekėjusi už sniego) bažnyčia, pastatyta 15 amžiuje. Rugpjūčio 15 stipriai pasnigo, nuo to ir gavo tokį keistą pavadinimą.

Gimstamumas mažėja ir Italijoje. Klasės nedidelės po 14-20 vaikų. Su viena klase dirba 2 mokytojai. Šiuo metu Italijos mokytojai šurmuliuoja ir ruošiasi streikuoti, nes vyriausybė žada panaikinti antrojo mokytojo etatą darbui su viena klase. Ferentino yra 4 ikimokyklinės įstaigos, kurias vaikai lanko nuo trijų metų (darželiai tik privatūs), 4 pradinės, 1 pagrindinė mokykla, kurioje mokosi 700 mokinių, 2 gimnazijos (jas lanko 15-18 metų jaunuoliai), 5 profesinės mokyklos. Po pagrindinės mokyklos renkamasi gimnazija arba profesinė mokykla. Ikimokyklinėse įstaigose (valstybinėse) pamokėlės prasideda 8 val. Iki 15-16 valandos su mažaisiais mokytojos piešia, žaidžia. Vaikai maitinami tik atvežamu maistu, sumuštiniais, nes mokyklėlės neturi savo virtuvių nei valgyklų. Nėra ir lovyčių. Mums sunku įsivaizduoti, kaip reikia 3 metų vaikeliui išbūti be normalaus maitinimo ir popietinio miego. Mokiniai į mokyklą atvyksta miesto autobusu, nes atstumai yra ne maži (apie 3 kilometrus). Pamokos tęsiasi gana ilgai, vidutiniškai nuo 8 valandos ryto iki 2-iejų valandų po pietų (su viena trumpa penkiolikos minučių pertrauka). 

Italų mokinukai turi dvi savaites atostogų per Kalėdas, mažiau nei savaitę per Velykas ir keletą papildomų dienų per mokslo metus, tačiau bendras mokslo metų dienų skaičius nėra mažesnis negu kitose Europos šalyse (pamokos vyksta ir šeštadieniais). 

Viena šių metų projekto temų „Orai. Klimatas“. Vasario mėnesį italų delegacijai lankantis mūsų mokykloje, mes pristatėme spektakliuką „Kaip vaikai saulės ieškojo“, kuris labai patiko italams. O dabar mes susipažinome su Ferentino mokinių šios temos sprendimu, jų darbais.

Įspūdinga Italijos gamta. Kai išvykome iš Lietuvos, buvo vos 6-8 laipsniai šilumos. Mus pasitiko karštis – 25-27 C. Žavėjomės čia parazituojančiu vijokliu, kurio nuostabūs žiedai džiugina mūsų akis, bet kenkia augalui, kurį vijoklis išsirinko ir ant jo apsivijo. Nuostabiais violetiniais žiedais žydintis Judo medis lapelius išleidžia tik nužydėjęs,

Teko patirti jausmą, kuris apima kylant serpentinais į kalnus, kai už lango žliaugia lietus, o kelias labai siauras, iš vienos pusės status šlaitas, o iš kitos - įspėjamieji ženklai apie galimus kalnų riedulius. Važiuojame pro Casino miestelį, kuris išsidėstęs kalno papėdėje. Kraštas garsus romėnų pirtimis, universitetu. 1944 metais buvo visiškai sugriautas. Važiuojant į kalnus renkamas ekologinis mokestis.

Kalno viršūnėje, 500 metrų virš jūros lygio aukštyje, Benediktas 529 Kristaus metais radęs čia šventyklą, pradėjo statyti Montecassino vienuolyną. Nuostabi Bazilikos Katedra primena apie čia gyvenusius vienuolius, Benediktą ir jo seserį Skolastiką. Vienuolyne kartu su savo seserimi Skolastika Benediktinas praleido visą savo gyvenimą, čia jie ir palaidoti. Benediktas išvertė pirmą knygą iš senosios italų kalbos į šiuolaikinę italų kalbą, parašė Regula monachorum, t.y. Įsakymų normas, apibūdinančias Evangelijos doktrinas.

Vienuolyne galima paklausyti puikių vargonų (sudarytų iš 5700 vamzdelių) muzikos. Vienuolyno muziejuje, atspindinčiame visą Montecassino istoriją, saugomos pirmosios Grigališkojo choralo natos (čia buvo sugalvota, kaip užrašyti muziką), daugiau nei 1000 vienuolių ranka rašytų spalvotų knygų (pradėtos rašyti nuo VI amžiaus), įvairių amžių medinės statulos, skulptūros, juvelyriniai ir aukso dirbiniai, įvairios Montecassino Bazilikos liekanos (pradedant nuo 1070 m.), drobės, pradedant nuo Neopolitano mokyklos (XVII-XVIII a.), paveikslai, nuotraukos. Dabar čia gyvena vienuoliai, apsistoja piligrimai.

Vienuolynas buvo suniokotas keturis kartus – sunaikintas 577 m., saksų sudegintas 883 m., per žemės drebėjimą 1349 m., II pasaulinio karo metu – 1944 m. vasario 15 d. Antrojo pasaulinio karo metu jame slėpėsi 7 vienuoliai ir apie 1000 civilių gyventojų. Po amerikiečių antpuolio vienuolynas buvo visiškai sugriausta ir gyvi išliko tik vienuoliai. Vienuolynas atstatytas 1967 metais (tam prireikė 16 metų) atkuriant originalias detales ir dekoracijas. Įspūdinti kryžiaus formos kapai, kuriuose palaidoti apie 1000 lenkų karių, gerai matyti iš vienuolyno.

Italijos širdis – Roma. Ji pakerėjo savo architektūros grožiu. Stebino žmonių gausa. Vaikščiodami po Kolizijų tarsi patekome į senovės romėnų laikus, regėjome gladiatorius (vyko Romos miesto įkūrimo šventės repeticija ), žygiavome kartu su romėnais... Pasisekė aplankyti svarbiausias Romos įžymybes: Kolizijų, Forumą, Baziliką, įlipti į Bazilikos bokštą, Vatikano muziejų, Ispanų laiptus, Trevi fontaną, Panteoną, romėnų pirtis...

Italų mokytojų ir mokinių dėmesys, vaišingumas jaudino visas penkias viešnagės dienas. Laikas bėga greitai, todėl po metų mes vėl susitiksime, tik šį kartą jau Lietuvoje.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"