Paieška Unikaliose nuotraukose – praskrendantys paukščiai

Unikaliose nuotraukose – praskrendantys paukščiai

Nika PUTEIKIENĖ

Ryšių su visuomene skyriaus vedėja

 

2008 05 17 Lietuvos jūrų muziejuje atidaryta Sauliaus karaliaus fotografijų paroda „Kopgalio paukščiai“. Joje – trisdešimt unikalių fotografijų, kuriuose užfiksuoti praskrendantys paukščiai. Sauliui Karaliui pavyko užfiksuoti naują Lietuvoje rūšį - skeltauodegį kirą. Pasisekė ir dienos šviesoje aptikti nakties medžiotoją - mažąjį apuoką. Mažiausias nufotografuotas paukščiukas – vos penkis gramus sveriantis nykštukas, didžiausias – gulbė nebylė.

Kopgalis, kaip ir sako pavadinimas, yra šiauriausias ir vėliausiai susiformavęs beveik šimtą kilometrų besidriekiančios Kuršių nerijos kopų galas, iš rytų skalaujamas gėlų Kuršių marių vandenų, o iš vakarų  - Baltijos jūros. Dukart per metus Kopgalis tampa keliu šimtams tūkstančių paukščių, rudenį skubančių iš šiaurės į pietus, o pavasarį vėl grįžtančių priešinga kryptimi. Mažiems paukšteliams Kopgalis ir visa Kuršių nerija suteikia saugų koridorių jų nelengvoje ir pavojingoje kelionėje į tolimus kraštus.

„Paukščių migracija yra didingas ir jaudinantis reiškinys, - sako Saulius Karalius. - Traukiančių žąsų trikampiai ir ilgesingi gervių trimitai jau nuo seno yra tapę sezoninio virsmo simboliais. Būna dienų, kai pro Kopgalį nenutrūkstamu srautu praskrenda šimtai tūkstančių kikilių, alksninukų, nykštukų, zylių ir kitų smulkiųjų sparnuočių. Kopgalio pajūris atgyja nuo įvairių rūšių tilvikų, ančių, kirų ir žuvėdrų, daugelis kurių  yra tolimosios tundros gyventojai ir Lietuvoje neperi. Vietiniai paukšteliai pavasarį ir vasarą čia randa daug jaukių vietų sukti lizdui miške, krūmynuose ar kopose, todėl Kopgalio gamta suskamba įvairiabalsiu kikilių, devynbalsių, pečialindų, tošinukių, strazdų ir kitų giesmininkų choru.“

Saulius Karalius paukščiais domisi nuo pat studijų. „Paukščius pažįstu geriau nei žuvis“, - juokauja biologas, vadovaujantis muziejaus Akvariumo skyriui. Saulius yra nepaprastas gamtininkas, o biologas-dailininkas, ne tik nuodugniai pažįstantis gamtos pasaulį, bet ir gebantis jį detaliai tiksliai pavaizduoti savo piešiniuose. Jis iliustravo enciklopedinio pobūdžio leidinį „Lietuvos paukščiai“, jo piešiniai panaudoti knygose „Lietuvos drugiai“, „Estijos drugiai“ ir „Lietuvos fauna“. Ši patirtis atsispindi ir fotografijose, kurios pasižymi puikia kompozicija, gebėjimu perteikti nuotaiką, subtilia gamtos detalių derme.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"