Paieška Žvakių liejimo pamoka,

Žvakių liejimo pamoka,

kuri surengta Dzūkijos nacionalinio parko Marcinkonių etnografiniame muziejuje

Ieva LINKEVIČIŪTĖ, Julija NAVICKAITĖ

Varėnos „Ąžuolo“ vidurinės mokyklos 6b klasės moksleivės

 

Neseniai mūsų klasės mokiniai, padedant (o ir mokantis) klasės vadovui, Marcinkonių etnografiniame muziejuje mokėsi išlieti autentiškas vaškines žvakes. To mus mokė minėto muziejaus vadovas Jonas Bajoriūnas.

... Besilydant vaškui Jonas Bajoriūnas pasakojo apie žvakių liejimą, apie dzūkų amatus, tradicijas. Netrukus kiekvienas paeiliui sėdome prie dviejų lankų, skirtų žvakėms lieti, ir jas „auginome“. Žinoma, tai iš karto padaryti keblu, tačiau mokėmės... O ir muziejaus vadovas mus vis padrąsino. Dirbome, įsidrąsinome ir patys, nė nepajautėme, jog visas darbelis prailgo... net 3 valandas. Būta kiek ir atokvėpio, kurio metu šeimininkas mums surengė konkursą, kad išsiaiškintų, kas kiek nutuokiame apie dzūkų amatus, tradicijas, papročius. Geriausiai tai išmanantys netrukus gavo dovanų – Dzūkijos nacionalinio parko išleistus leidinius, atvirukų rinkinius ir pan.

Neprailgo laikas ir į lauką išėjus. Jonas Bajoriūnas prie drevėtos kelių šimtų metų pušies savitai pasakojo apie drevinę bitininkystę, bites, medų, jo kopinėjimą senovėje (pasitelkus specialų įrenginį, kurį vadino geiniu). Apsilankėme ir neseniai pastatytame svirne. Tiesa, niekaip neatrakinome patalpos muziejaus vedėjo mums duotu raktu – labai jau sudėtingas senobinis užraktas. Juo ypač susidomėjo mūsų berniukai.

Svirne, kuriame miegodavo mergos, pamatėme kraičio skrynią, senobines lovas, kybančius vaistažolių rinkinius. Žinoma, kai kam pavyko tas vaistažoles ir atpažinti.

Užsukome ir į klojimą, kur muziejaus vedėjas pašmaikštaudamas mums pasakojo apie senobinius dzūkų daiktus, įrankius, vežimus... Klojime pamatėme ir 110 kg voveraičių talpinantį krepšį, upinį ir ežerinį luotus, vadinamąjį gagančių (įtaisą, kuriuo pasišviesdavo naktinės žvejybos metu), vedegą (medžio skobimui skirtą įrankį), šerių šepetį linams šukuoti, rankines akmens girnas ir t.t. Troboje išvydome audimo stovus, stovinę, lopšį kūdikiams supti, iš medžio kamieno skobtą spintą ir daug kitų namų apyvokos daiktų bei rakandų, baldų. Muziejaus vedėjas pamokė kaip skiltuvu ir titnagu įskelti kibirkštį.

... Grįžus Jonas Bajoriūnas skelbia žvakių liejimo rezultatus. Paaiškėjo, jog geriausios liejėjos - Iveta Antulytė ir Ieva Linkevičiūtė. Mums liko tik nuoširdžiai padėkoti už savitus pamokymus darant senobines žvakes, už pasakojimus apie senuosius dzūkų amatus, tradicijas, papročius.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"