Paieška Lietuva Pasaulinėje parodoje „Expo Zaragoza 2008“

Lietuva Pasaulinėje parodoje „Expo Zaragoza 2008“

Vytautas LEŠČINSKAS

 

2008 m. gegužės 28 d. parodų centre „Litexpo“ įvyko spaudos konferencija, kurioje dalyvavo Ispanijos Karalystės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai Jose Luis Solano Gadea ir Lietuvos aplinkos ministras Artūras Paulauskas. Renginio tikslas buvo supažindinti žiniasklaidos atstovus bei kitus dalyvius, kaip mūsų šalis yra pasirengusi pasaulinei parodai „Expo Zaragoza 2008“.

 

Kai trūksta geriamojo vandens

 

Ši pasaulinė paroda rengiama 2008 m. birželio 14 – rugsėjo 14 d. Ispanijoje, Saragosos mieste. Joje dalyvaus 107 pasaulio valstybės, taip pat keletas tarptautinių organizacijų. Manoma, kad parodą aplankys apie 8 milijonus žmonių iš viso pasaulio. Mūsų šalies dalyvavimą šioje jau 45-ojoje pasaulinėje parodoje Vyriausybė pavedė organizuoti Aplinkos ministerijai. Parodos tema – vanduo ir darni plėtra. Turint galvoje, kad šiuo metu daugelyje šalių labai trūksta ne tik geriamojo, bet ir laukams drėkinti skirto vandens, ši tema atrodo ypač aktuali.

Pranešime susirinkusiesiems aplinkos ministras atkreipė dėmesį į tai, kad pasaulinių parodų temos vis dažniau siejamos su svarbiausiomis pasaulinėmis aplinkosaugos problemomis. Tad neatsitiktinai ir iš pasaulinių parodų, kuriose atkūrusi Nepriklausomybę dalyvavo Lietuva, tris kartus jas buvo patikėta suorganizuoti Aplinkos ministerijai. Štai prieš dešimt metų surengtoje pasaulinėje Lisabonos parodoje Aplinkos ministerijos parengtą ekspoziciją aplankė iš įvairių šalių atvykę žmonės, o prieš trejus metus kita šios ministerijos rūpesčiu suorganizuota ekspozicija veikė Japonijoje. Taigi dabar parodoje „EXPO Zaragoza 2008“ bus atidaryta jau trečia pasaulinio masto ekspozicija, parengta Aplinkos ministerijos pastangomis.

 

Atsirado partnerių bei rėmėjų

 

Atrodo simboliška, jog ši paroda veiks saulėtoje, bet stokojančioje vandens Europos šalyje Ispanijoje. Tad sveikintina, kad „EXPO Zaragoza 2008“ skirta vienai iš didžiausių mūsų dienų žmonijai iškilusių problemų – geriamojo vandens trūkumui bei vandens išteklių naudojimui išlaikant ekologinę pusiausvyrą. Parodos tikslas siekti, kad visos pasaulio valstybės dalyvautų kuriant naują racionalaus vandens išteklių naudojimo strategiją ir prisidėtų ją įgyvendinant. Nors pasaulinės parodos jau rengiamos daugiau kaip pusantro šimto metų, o Lietuva jose oficialiai dalyvauja aštuntą kartą, bet iki šiol dar trūko joms verslo bei privataus kapitalo dėmesio. Tad labai svarbu, kad dabartinė ekspozicija rengiama jau ne vien valstybės lėšomis, kurių skirta 6,5 milijono litų, bet atsirado ir partnerių bei rėmėjų.

Ispanijos ambasadorius Lietuvai savo kalboje net pašmaikštavo, kad pasaulinės parodos dalyviams lietuviams sumanius įrengti „Lietaus namus“, Saragosoje, kurią šį pavasarį buvo ištikusi sausra, jau palijo. Ambasadorius pabrėžė, kad parodos tema itin svarbi Ispanijai, kurioje nuolat trūksta vandens, nors sakė, jog birželio 23-ąją, kai bus surengta Lietuvos nacionalinė diena, norįs, kad Saragosoje nelytų.

 

Degs Joninių ugnys


Kadangi Lietuva dar vandens nestokoja, yra lietaus šalis, tad, kaip sakė šios ekspozicijos generalinis komisaras, Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo ir viešųjų ryšių departamento direktorius Romas Jankauskas, vienu iš svarbiausių mūsų šalies ekspozicijos akcentų pasirinktas lietus. „Lietaus namais“ pavadintą ekspoziciją suprojektavo ir įrengė konkursą laimėjusi UAB „Ekspobalta“. Bus siekiama paviljono lankytojams pristatyti įsimenantį mūsų šalies vaizdą ir sudaryti galimybę jiems kuo labiau pajusti lietaus, gamtos ir žmogaus tarpusavio sąsajas.
Beje, Lietuvos nacionalinė diena vyks Joninių išvakarėse, tad šia proga parengta speciali programa, kuri padės lankytojams suprasti, ką reiškia lietuviams ši vasarvidžio šventė, kuo ji yra svarbi ir įdomi. Degs ryškios ugnys, ligi vidurnakčio parodos scenose bei estradose bus galima pamatyti ko ne šimtą mūsų šalies žinomų artistų, dainininkų, muzikantų, šokėjų. Numatoma, kad Lietuvos nacionalinės dienos renginiuose dalyvaus ir premjero Gedimino Kirkilo vadovaujama vyriausybinė delegacija.

 

Tars žodį ir mokslininkai

 

Be teminių ir valstybių dalyvių paviljonų, padedančių geriau pažinti kitas šalis, jų laimėjimus vandens naudojimo ir darnios plėtros srityse, daug dėmesio parodoje bus teikiamas mokslininkų ir ekspertų pranešimams, geriausiai vandens naudojimo patirčiai, naujiems technologiniams sprendimams pristatyti, taip pat diskusijoms. Joms numatyta skirti nuolat veikiantį forumą, pavadintą „Vandens tribūna“. Forumo tikslas - plėtoti bendrą supratimą apie vandens išteklių naudojimo pasaulyje galimybes bei problemas.

Mūsų šalies ekspozicija orientuojama ne tik į pagrindinę parodos temą, bet ir į platesnį jos pristatymą, pavyzdžiui, Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti skirtų renginių bei „Vilniaus – Europos kultūros sostinės“ programai pristatyti.

 

Lietuvos paviljonas bus originalus


„Lietaus namais“ pavadinta ekspozicija bus išdėstyta 690 kvadratinių metrų ploto paviljone. Svarbiausias jos akcentas yra originali instaliacija „Gyvasis lietus“. Ekspozicija, išdėstyta paviljono viduryje, atrodo tarsi kažkoks gyvas statinys, trigubomis, lietų imituojančiomis sienomis, kuriomis liejasi vanduo. Originaliai atrodo tai, kad tos lietų vaizduojančios sienos lankytojams įeinant prasiskirs kartu su jomis tekančiu vandeniu. O viduje svečiai galės pamatyti lietuje atsispindinčius įvairius Lietuvos vaizdus.

Turėtų lankytojus sudominti ir savotišku piešimo vandenyje įrenginiu – vadinamuoju termošuliniu. Tas šulinys sudarytas iš šilto ir šalto vandens talpų, kurių vandens temperatūra vaizduojama skirtingomis spalvomis ant sienos įrengtame ekrane. Jame bus matomas iš skirtingų spalvų sudarytas paveikslas. Tereikės lankytojui paliesti termošulinio paviršių ir paveikslas, maišantis šiltam ir šaltam vandeniui, tuojau ims keistis. Ekrane atsiras vis naujų spalvų. Taigi lankytojas galės susikurti tokį paveikslą, kokio panorės ir, paspaudęs mygtuką, įsigyti jo atspaudą.

Paviljono svečiams apie Lietuvą pasakos dvylika kelias kalbas mokančių gidų, kurie bus apsivilkę ryškiais – žaliais ir mėlynais – drabužiais.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"