Paieška Žygis – tarsi naktigonė...

Žygis – tarsi naktigonė...

Projektas „Po Rytų Lietuvos šventoves“ (2008 m. gegužės 17-18 dienomis)

Marija MAŠANAUSKIENĖ

Vilnius

 

Tradicinis pavasarinis pažintinis etnokultūros būrelio žygis pėsčiomis maršrutu Turgeliai-M.Merkinė-Vilkiškės-Jašiūnai prasidėjo, žinoma, nuo Vilniaus. Autobusu atvykstame į Turgelių miestelį. Iš jo (iki Mažosios Merkinės, kurioje Turgelių klebonas P.Bžostovskis 1769 metais įkūrė Pavlovo respubliką) apie 4 km nueiname greitai. Čia apžiūrime buvusią dvaro teritoriją, kur išlikę įspūdingi rūmų griuvėsiai, vartų stulpai, vandentiekio bokštas, didelė koplyčia (joje - kažkokio šventojo statula). Prie Merkio pakrikštijami visi pirmą kartą čia atėję: basomis kojomis einame per dilgynes, o paskui šaltas Merkio vanduo jas atgaivina. Po to einant kojos dar ilgai jautė dilgynių bučinius.

... Iki Vilkiškių kaimo - apie tris kilometrus. Ant aukšto Merkio kranto išsiverdame sriubos. Pavalgę apžiūrime labai seną medinę, dar tebeveikiančią medinę mokyklėlę, pasisemiame šulinio vandens ir žygiuojame Jašiūnų link. Einame pailsėdami, klausydami lakštingalų, grožėdamiesi Merkio vingiais. Apie 13 km ėjimo - mes Jašiūnų „Aušros“ vidurinėje mokykloje, pavargę, bet linksmi.

Vakare Jašiūnų parke sukuriame laužą, dainuojame, nes labai dainingos VI f klasės mergaitės, kepame dešreles. Čiulba lakštingalos, šviečia mėnulis, o mes einame aplink naktinį žydintį, kvepiantį obelų žiedais sodą...

Grįžus mokyklon, dar truputį sporto salėje pažaidžiame ir - miegoti...

Rytas lietingas... Kol susiruošiame - vėl saulė ir šilta. Mūsų dideliam džiaugsmui Jašiūnų garsiajame Sapno sode žydi VISOS obelys, kvapas neapsakomas per pusę kilometro aplinkui. Einame ir traukiame į save tą nuostabiai kvepiantį orą. Poilsis tarp žydinčių obelų, dainos, muzikiniai prisistatymai, varlytės bučiavimas (o gal pavirs princese?)...

Apžiūrime Jašiūnų parką, rūmus, seniai Merkio nuneštą tiltą, pereiname aukštu pylimu ir geležinkelio tiltu per Merkį. Vėl - laužas, arbata, keptos dešrelės ir deja... perkūnas ir šiltas lietus. Gerai, kad nešalta, bet visi daugiau ar mažiau sušlapome. Geležinkelio stotyje persirengėme, sulaukėme traukinio ir - į Vilnių... Pavargę, bet pilni įspūdžių. Galima pasidžiaugti, jog visi keliauninkai ir net tėveliai buvo draugiški, drausmingi ir pilni optimizmo.    

 

Mokinių žodžiai apie iškylą

Arba - kodėl reikia tokių žygių?

 

„Kad pažintumėm Lietuvą“ (Karolis); „Aš susipažinau su vietovėmiss, kurių dar nebuvau mačiusi, sužinojau jų istoriją. Patyriau daug įdomių nuotykių. Reikia tokių žygių, kad susipažintume su istoriniais įvykiais ir pamatytume iš senovės išlikusius pastatus ir paminklus, kad linksmai praleistume laiką su draugais“ (Ieva); „Labai patiko Jašiūnų dvaras, išsaugotas. Dar... Labai patiko obelų sodas“ (Rugilė); „Smagu, nesigailiu, kad važiavau, kad nepelytume namuose prie kompiuterio“ (Martynas); „Kad vaikai geriau pažintų gamtą. Man patiko, kad susipažinau su daug kitų vaikų, patiko tie pasivaikščiojimai po obelų sodą ir parką, ypač naktį. Ir prie laužo...“ (Justė); „Kad galėtume išmėginti savo jėgas, praplėsti akiratį, patobulinti savo žinias“ (Aistė); „Kad kuo daugiau sužinotume apie gamtą. Aš pažinau daugiau Lietuvos“ (Guoda).

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"