Paieška Erdvės „žaliesiems atradimams“

Erdvės „žaliesiems atradimams“

Lena SKRIPTIENĖ

Šiaulių jaunųjų gamtininkų centro (ŠJGC) biologijos skyriaus vedėja

                       

„Gamta – vienintelė knyga, kurios kiekvienas puslapis prasmingas“ (J. V. Getė).

 

Žodis pleneras tapo neatsiejamu Šiaulių jaunųjų gamtininkų centro idėjinės ir kūrybinės veiklos atributu. Tai atsiskleidė balandžio mėnesį vykdant Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Aplinkosaugos skyriaus finansuotą projektą „Švaros misija Šiaulių mieste“. Projektą sudarė ekologinių bei gamtosauginių, netradicinių renginių ciklas. Būta tarsi trijų aplinkosauginių modulių: švaros palaikymo akcija-konkursas; aplinkotvarkinis pleneras „Šiukšlių muziejus po atviru dangumi“; aplinkosauginis jaunųjų „paparacų“ foto konkursas–paroda „Šiukšliniausios Šiaulių m. vietos ir jų „dizaineriai“. Į šiuos renginius sugūžėjo arti penkių šimtų jaunimo bei juos lydėjusių pedagogų iš įvairių ugdymo įstaigų.  

Ypatingas dėmesys ir pajėgos buvo sutelktos į  švaros palaikymo akciją/konkursą - Salduvės parko bei Talšos ežero pakrančių tvarkymą, teisingą atliekų rūšiavimą. Mat nemaža jaunimo dalis to ir nemoka...

Konkurso metu komisija stebėjo ir tikrino ar teisingai komandos rūšiuoja atliekas, skaičiavo jų kiekius. Nugalėtojais švaros akcijoje -  konkurse tapo trys ugdymo įstaigų komandos: Šalkauskio vidurinė mokykla, Salduvės pagrindinė mokykla, Dainų vidurinė mokykla.

Jaunieji menininkai kūrė skulptūras iš pačių surinktų ir surūšiuotų atliekų. Žinia, pleneras - kūrybinio polėkio vieta, bet vertinimo komisija nutarė išskirti keletą įdomiausių darbų. Geriausiais pripažinti šie kūriniai: „Dainų mutantas“ (Dainų vidurinė mokykla), „Šiukšliukas“ (Šalkausko vidurinė mokykla), „Salduvės dama“ (Salduvės pagrindinė mokykla), „Gamtininkų BMW“ (Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras). Tokia netradicine kūryba norėta parodyti ir atkreipti bendruomenės dėmesį: štai tokiomis atliekomis teršiama gamtinė aplinka!.. Plenero statistika patikino, jog populiariausios ir dažniausios atliekos, aptinkamos Salduvės parko bei Talšos ežero pakrančių aplinkoje - plastikinė tara, skardinės, plastikinės pakuotės.

Aplinkosauginio „Jaunųjų paparacų“ foto konkurso–parodos „Šiukšliniausios Šiaulių miesto vietos bei jų „dizaineriai“ siekiai glaudžiai susiję su prieš tai vykusiais aplinkotvarkiniais renginiais. Svarbu buvo parodyti, jog jaunimas - ne pasyvus taršos stebėtojas ir abejingas įžūliems teršėjams.

Visi projekto „Švaros misija Šiaulių m.“ nugalėtojai buvo apdovanoti diplomais bei dovanėlėmis, dalyviai – padėkos raštais.

Ką palinkėtume abejingiems ir skeptikams (o tokių būta...)? Suvokime gal tik viena: gamtinė aplinka – tai mūsų minčių ir sąmoningumo veidrodis.

... Gegužė Šiaulių jaunųjų gamtininkų centre buvo gausi renginiais, kaip ir gausus žiedais pavasaris. Įspūdingiausi ir daug triūso bei kūrybinės išraiškos pareikalavo jaunųjų floristų pleneras, skirtas Šiaulių m. ugdymo įstaigoms, kuriose vykdoma floristinė bei fitodizaino veikla. Minėtas pleneras jau tapo tradicija. Šio sezono renginyje dalyvavo per 40 atstovų iš Šiaulių jaunųjų gamtininkų centro, Šiaulių profesinio rengimo centro, buitinių paslaugų skyriaus, Salduvės, V.Kudirkos, Gegužių pagrindinių mokyklų. Norinčių kurti floristų gretos padvigubėjo, palyginus su pernai vykusiu pleneru. Smagu žinoti, kad renginys sulaukia vis daugiau dėmesio bei tampa populiarus jaunimo tarpe. Floristinio plenero dalyvius mielai sutiko globoti Šiaulių universiteto (ŠU) botanikos sodas, kuris parūpino augalinės medžiagos kūrybinio darbo dirbtuvei po atviru dangumi. Plušėta nuostabiai gražių augalų prieglobstyje tris dienas. Rištos puokštės, darytos kompozicijos iš gyvų gėlių, klausytasi ŠU universiteto docentės I. Burneckienės paskaitos apie fitodizaino naujoves ir tendencijas, kurti floristiniai kilimai iš augalinės medžiagos, iš šieno gamintos floristines figūrėles... Be abejo, pačiu didžiausiu ir įspūdingiausiu jaunųjų floristų plenero akcentu tapo „Floristinis puodelis“. Jis siekė 1,5 m aukščio ir diametras per plačiausią vietą - 1,5 m. Puodelis buvo pagamintas iš eglių kankorėžių - visą dieną triūsė per dešimt jaunųjų floristų. Buvo labai smagu ir kartu neįtikėtina, kad bendras kūrybinis darbas gali suteikti tiek daug kūrybinio džiaugsmo, kad teks išlieti „upelius“ sūraus prakaito. 

... Atėjusi vasara - nuostabus metas. Gali ramiai prisiminti buvusią kūrybą ir pažvelgti į būsimas perspektyvas, modeliuoti naujas kūrybines erdves „žaliems atradimams“.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"