Paieška Eglaitės mums mojo...

Eglaitės mums mojo...

Akcija „Išmokime taisyklingai pasodinti ir prižiūrėti medelius”

Lina ČEPUKAITĖ

Tauragės r. Žygaičių gimnazijos 2GB klasės mokinė, JMBB „Skroblas“ narė

 

Lietuvos miškininkų sąjunga ir Jaunųjų miško bičiulių sambūrio rėmimo taryba inicijavo akciją „Išmokime taisyklingai pasodinti ir prižiūrėti medelius”. Jos tikslas – kuo daugiau jaunųjų miško bičiulių išmokyti taisyklingai pasodinti, prižiūrėti sumedėjusius augalus, įtvirtinti šiuos įgūdžius praktikoje bei skatinti jaunųjų miško bičiulių būrelius, girininkijas aktyvinti jų narių dalyvavimą Miško dienų renginiuose, miško sodinimo talkose. Šią akciją mums, Tauragės rajono Žygaičių gimnazijos jauniesiems miško bičiuliams, surengė VĮ Tauragės miškų urėdija, kartu su mūsų būrelį globojančia VĮ Tauragės miškų urėdijos Žygaičių girininkija.

Miškas itin svarbus kiekvienam iš mūsų. Žmonės privalome juo rūpintis. Ir ne vien dėl estetinio pasigėrėjimo, grybų, uogų, riešutų ir kitų gėrybių, kurias jis teikia... Ne... Miško svarba kur kas didesnė. Tik miškas gali mus apsaugoti ar bent jau atitolinti nuo globalinių problemų padarinių, tokių kaip šiltnamio efektas ar atmosferos tarša. Miškas aprūpina mus deguonimi, valo orą, ne veltui jis vadinamas žaliaisiais žemės  plaučiais... Tad saugant žemę svarbus kiekvienas medelis.

Eglaičių sodinti susirinkome balandžio 9-ąją. Tądien tarsi pajautėme, jog tokie susibūrimai teikia vilties, kad Lietuvoje miškų nemažės, nes tuo pasirūpinsime mes - jaunoji karta. Atsiliepdami į VĮ Tauragės miškų urėdijos miško želdinimo ir miško apsaugos inžinierės, jaunųjų miško bičiulių būrelių veiklos urėdijoje koordinatorės Zinaidos Bandzinienės kvietimą dalyvauti akcijoje mielai sutikome. JMBB „Skroblas“ nariai (su vadove Irena Žebeliene ir Tauragės rajono Žygaičių gimnazijos direktore Daiva Gabietaite bei pavaduotoja Gitana Tamavičiene) atskubėjome į talką, norėdami prisidėti prie miško sodinimo ir išsaugojimo. Į miškasodžio talką VĮ Tauragės miškų urėdijos Žygaičių girininkijos girininkas Romualdas Strašinskas balandžio 9-ąją, kurią  paskelbė Miško diena, pakvietė ir  Žygaičių bendruomenę „Žygava“ – prisidėti sodinant medelius. Keista tik tai, kad talkino iš „Žygavos“ vien moterys... Štai jums ir silpnoji lytis, gėda mūsų bendruomenės vyrams... Prie miško gerbėjų prisijungė organizatoriai: VĮ Tauragės miškų urėdijos miško želdinimo ir miško apsaugos inžinierė Zinaida Bandzinienė su komanda iš VĮ Tauragės miškų urėdijos (sudarė urėdo pavaduotojas Antanas Gaudiešius, inžinierius Saulius Austrevičius, vidaus auditorius Kęstutis Marcikonis  ir kiti.).

Nuvykę į Žygaičių girininkijos 57 kvartalo 11 sklypą, kur netrukus turėjo „pridygti“ gausybė žaliaskarių eglučių, miško sodintojai išklausė girininko Romualdo Strašinsko instrukciją apie sodinimą, pasiskirstė poromis ir, kas čiupę kastuvą, kas pasiėmę kibirą su mažomis eglaitėmis, ėmėmės darbo. Kai kurie mišką sodino pirmą kartą. Jie dirbo poroje su suaugusiais, kad išmoktų gerai pasodinti eglaites. Skatinami Z.Bandzinienės žodžių („Jei nori, kad darbas būtų atliktas gerai, dirbk su meile“), darbavomės daugiau nei porą valandų.

... Medelius sodinti nėra lengvas pasivaikščiojimas. Reikia iš peties pasidarbuoti... Visi triūsėme su šypsena veide, kiekvienam pasodintam medeliui atiduodami savo rankų šilumą. Pabaigę darbus ir apžvelgę tai, kas padaryta, talkininkai išvydo nuostabų vaizdą - trys tūkstančiai trys šimtai pasodintų eglučių lyg šypsojosi ir mojo mums... Po kelių dešimtmečių čia jau svyruos giliai į žemę šaknis įleidusios plačiaskarės.

... Po sunkių darbų, kaip jau įprasta, visi susirinkome Žygaičių girininkijos poilsiavietėje „Trumpalė“, kur galėjome kiek atsipūsti, atsigaivinti ir gardžiai papietauti. Akcijos dalyvių pasveikinti atvyko ir mažiausieji mūsų draugai – Tauragės rajono Žygaičių gimnazijos Aukštupių pradinio ugdymo skyriaus JMBB „Atžalynas“ nariai. Kadangi sodinti mišką jie dar kiek per maži, nusprendė prie šios šventės prisidėti kitaip – parengė puikų vaidinimą. (Su šokiais, dainomis ir žaidimais. Pati būrelio vadovė mokytoja Diana Mozūrienė vaidino miškinį, o programą padėjo mokiniams ruošti mokytojos Reda Toleikienė ir Džiuljeta Paulikienė.) Vaikai improvizavo kaip atkuria miškus, pasodina medelius, juos prižiūri, stebi, kaip auga medeliai, kaip pumpurus skleidžia, lapus išleidžia, kaip paukšteliai peri jauniklius. Ir per meninę programą galima ugdytis supratimą, kaip reikia prižiūrėti medelius. Nuo čia, nuo žodžio, nuo vaidinimo, ir prasideda tikras rūpinimasis gamta, atsiranda atsakomybės jausmas. O kiek šurmulio, žaidimų, įvairių linksmybių, atrakcijų patyrėme pramogaudami prie šventinio laužo. Mes, jaunieji miško bičiuliai, esame labai laimingi, kad galime prisidėti prie miško sodinimo, išsaugojimo ir dėkojame miškininkams, mokytojoms už nepakartojamą gyvenimo pamoką.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"