Paieška Atvirdangis

Atvirdangis

Arba – festivalis, kaipo masinė šventė gamtos draugams po atviru dangumi (2008 m. birželio 13-15 d. Pavilnių regioninis parkas, Vilnius), kuriame ministrai rekomendavo alkoholį vartoti su saiku.

Antanas MATAITIS 

 

Daug buvo žadama tiems, kurie atvyks į teritoriją (valstybę), kurioje telksis  tik gamtos bičiuliai. Na, tarkime, Pavilnių regioninio parko paukščiams akomponuos ansamblio „Pirmas planas" muzikantės. Esą, merginos specialiai šiam festivaliui paruošusios naują programą. Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų gimnazijos choras, esą, bandys nenusileisti ereliui rėksniui, kuris yra vienas retesnių šios rūšies paukščių regioniniame parke. Dar vienas ypatingas festivalio dalyvis - tai Vilniaus Gospel choro „Sounds in G" jaunių grupė. Parko medžių paunksmėje choristai pristatys Gospel muzikos istoriją.
Kartu Atvirdangio ministrai pranešė, jog yra visiškai pasiruošę blogam orui! Lietaus, sniego pūgų ir uraganų atveju veiksmas vyksiąs palapinėse ir programa nuo to visiškai nenukentėsianti.

Šių eilučių autorius atsidangino į Atvirdangio valstybę prieš numatomą jos atidarymą. Viskas vyko kiek keistoku ritmu, viskas vėlavo, o Nijolė Balčiūnienė, Pavilnių ir Verkių regioninių parkų vyriausioji specialistė, jau ir nerimauti pradėjo. („Ko tie vaikeliai iki  šiol neišmoko, jog prieš laužą kuriant reikia tinkamai nuimti velėną, paskui mums bus vargo dėl tos suniokotos teritorijos...“)

Tačiau po valandos kitos festivalis (regis, tobulinusia iš visos Atvirdangio veiklos – www.atvirdangis.lt ) vis dėlto prakuto. Pirmasis aiškesnis žingsnis – spaudos konferencija. Jos metu visi sužinojo, kas tai yra...

*  *  *

... Atvirdangio valstybė

 

Atvirdangis - pirmas ekologiškiausias veiklų festivalis Lietuvoje, puoselėjantis ekologijos, sveikos gyvensenos ir pilietiškumo vertybes. Dirbtuvės, seminarai, sportiniai užsiėmimai, intelektualūs stalo žaidimai ir kt. - festivalio lankytojams skirta daugiau kaip 50 užsiėmimų, kurie skatins atkreipti dėmesį į savo sveikatą ir mus supančią aplinką. Renginyje koncertuos garsūs Lietuvos pop, roko, fanko, džiazo, bliuzo, dainuojamosios poezijos ir kitų muzikinių stilių atlikėjai, chorai. Festivalio „Nakvynkiemyje" lankytojai galės statytis palapines ir nakvoti. Pilietiškumo idėją geriausiai atspindi festivalio forma - valstybė. Organizatoriai tikisi, kad valstybė bus Atvirdangio savita utopinė erdvė, turinti savo laiką, įvykius, istorinį kontekstą ir atspindinti neįkainojamų gamtos vertybių ir žmonių santykius, o Atvirdangio valstybės įkūrimo deklaracija - tai dokumentas, kuriame surašytos visos Atvirdangio idėjos (ATVIRDANGIO valstybės įkūrimo deklaracija).

Festivalį organizuoja VšĮ „Apega grupė" padalinys - ekologinės plėtros centras „Gamtos idėjos". Rengėjai turi daug organizavimo patirties. Kolektyve yra žmonių, pastačiusių ant kojų Gamtininkų dienų muzikos festivalį (GADI 2005, 2006, 2007 metais), organizavo MiDi roko operas, Medikų dienas bei šimtus kitų įvairių projektų.

Atvirdangio organizatorių komanda yra susiskirsčiusi į 4 ministerijas, kurioms vadovauja Atvirdangio valstybės Ministras Pirmininkas.

 

*  *  *

Visiems Atvirdangio ministrams ir šiaip jau karžygiams per savo padėjėją Neringa Karietaitė geriausius linkėjimus perdavė ir aplinkos ministras Artūras Paulauskas. Jis, pasak patarėjos, šiuo metu esąs Rygoje, tačiau mąstantis apie ir Atvirdangį, ir apie „kraštovaizdžio išsaugojimą, kurį vaikaičiai dar galėtų išvysti, ir apie šiukšlinimo blogybę, ir apie žolės degintojus“... Aplinkos ministro patarėja ragino klausti, nes visus pasiteiravimus perduosianti ir Artūrui Paulauskui.

Žinoma, susibūrusiems jauniems žmonėms parūpo teirautis: ar Artūras Paulauskas iš tikro skiria reikiamą dėmesį jaunimui, kuris siekia gyventi sveikoje ir švarioje gamtoje? Atsakyta buvo: jaunimas pats turi ieškoti veiklos, nenurimti, kurti, rašyti projektus, siekiant lėšų pelnyti (ir kartu keisti patiems save)... Nijolė Balčiūnienė, kaipo Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos atstovė, pageidavo ministrui Artūrui Paulauskui perduoti prašymą: griežtinti įvairių statybų reglamentus saugomose teritorijose, nes jau žmonės nebeturi saiko...

 *  *  *

Atvirdangio valstybę savo svetainėje organizatoriai pristatė iš tiesų gana solidžiai, tačiau atvykus įsitikinta, jog toje valstybėje stokojama... gyventojų. Kai tokia bėda pristoja, vargu ar veikia visi kiti mechanizmai (iš jų – ir verslumo, kai tikimasi už nepigius bilietus krūvą piniguočių susišluoti...). Ašen tenai tik atidarymo metą buvau, po to kitų dalyvių klausinėjau (kurie visas tris dieneles į šokių taktus taikėsi įsisprausti). Sakė: festivalis, kaipo festivalis, alaus pakako, jei būtų buvę daugiau personų, nebeužtektų...

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"