Paieška Skraidančios varlės

Skraidančios varlės

 

Kokios varlės skraido? Anaiptol ne visos. Mūsų ežerų ir prūdų kūmutėms skraidymas visai nereikalingas – juk visą gyvenimą praleidžia gimtajame upelyje ar kūdroje. Visai kitokį gyvenimą gyvena tolimos jų giminaitės – medvarlės iš Pietryčių Azijos šalių ir Madagaskaro salos. Būtent jos ir yra laikomos pirmaisiais ropliais, pakilusiais, o tiksliau, “pašokusiais” į orą.

Pirmasis skraidančiąsias varles aptiko mokslininkas Alfredas Volesas. Keliaudamas po XIX a. Malaiziją, gamtininkas padarė nemaža stulbinančių atradimų, tačiau varlių skraidymas jį labiausiai apstulbino. Jis tikino regėjęs, kaip varlė tarsi plaukdama, nušoko nuo aukšto medžio. Dėmesingai ją apžiūrėjęs, Volesas aptiko ant priekinių ir užpakalinių kojyčių dideles plėves. Kai ji išskėsdavo pirštus, plėvelių plotas tapdavo kur kas didesnės už jos kūno plotą. Be to, neįprastas varliagyvis galėdavo prisipūsti, kaip mažas oro balionėlis. Ant jos kojyčių pirštelių būta siurbtukų, padedančių prisisiurbti prie medžių šakų.

Visai realu, pagalvojo tąsyk Volesas, jog ši medvarlė gali sklandyti ore nuo vieno medžio prie kito. Ir išties, daugybė keliautojų matė, kaip skraidančiosios varlės tokiu būdu įveikia daugiau kaip 10 metrų atstumą – tikras žygdarbis 20 cm dydžio gyvūnėliui!

Šios varlės – tropinių miškų gyventojos. Dauguma jų niekada nenusileidžia ant žemės ir netgi palikuonis augina medžiuose – lizduose iš patelių išskiriamų gleivių, suplaktų į tirštą putą. O kai kurie šios rūšies varliagyviai gyvena vandenyne ir naudoja savo letenėlių plėves kaip irklus.

 

Parengė Jonas VANAGAS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"