Paieška Rasos Dieveniškėse

Rasos Dieveniškėse

Irutė EIDUKIENĖ

Dieveniškių istorinio regioninio parko kultūrologė

 

Rasos - ilgiausia metų diena ir trumpiausia naktis - pats gamtos klestėjimas. Saulėgrįžos šventė iškilesnė už kitas, linksma, netgi siautulinga. Praeityje turėjusi sudėtingų apeigų, atliekamų trejopai: su augalais, vandeniu ir ugnimi. Šiandien bežinome tik jų nuotrupas, tik tai, kas liko neišdilę iš tautos atminties arba galėjo būti suderinta su krikščioniškąja pasaulėžiūra.

Daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių yra organizuojamos Joninių šventės, tačiau Dieveniškėse šis renginys šiek tiek kitoks. Apie tai byloja ir pats pavadinimas – Rasos. Didžiausias dėmesys skiriamas pastangoms išlaikyti didžiąją dalį autentiškų papročių bei tradicijų: vartų praėjimą, kupoliavimą, ąžuolo ir laukų lankymą, nusileidžiančios Saulės pagerbimą, aukuro uždegimą, vainikų plukdymą ir, žinoma, paparčio žiedo ieškojimą.

Džiugu, kad kasmet atsiranda daug norinčių pratęsti mūsų protėvių tradicijas. Ir šiais metais susirinko gausus šventės dalyvių būrys. Visus pasveikino Dieveniškių istorinio regioninio parko direkcijos bei Vilniaus apskrities kultūros centro atstovai. Susirinkusius linksmino, svarbiausias kupolių apeigas atlikti  padėjo Gervėčių klubo folkloro ansamblis (vadovas Liudas Augaitis) bei folkloro ansamblis „Giedra“ (vadovė Milda Andriulienė). Visi dalyvaujantys aktyviai įsitraukė į šokių ratelius, žaidimus...

Ypatingas dėmesys ir pagerbimas buvo skirtas Jonams ir Janinoms. Jų galvos pasipuošė gražiausiais ąžuolo lapų vainikais. Patys mažiausi Jonukai ir Janytės apdovanoti meduoliais ir riestainiais.

Būrėjos paraginti šventės dalyviai pasklido po pievą kupoliauti. Labai norėjosi, ypač jaunimui ir vaikams, iš kupolės sužinoti ateitį.

Lankant javų lauką, prašyta gero derliaus, apsaugos nuo sausros, krušos. Pagerbtas lietuvių stiprybės simbolis – ąžuolas.

Nusileidus saulei įžiebtas aukuras, pagarbinta ugnis. Nusileidusią saulę pakeitė uždegta stebulė, laužas. Netrukus Gaujos upė pasklido vainikėlių ir žvakučių liepsnose.

Priminus paparčio žiedo ieškojimo sąlygas bei pabrėžus, kad nepaprastosiomis galiomis apdovanotas bus tik niekam nepasigyręs žiedą radusysis, visi išsibarstė. Ar buvo rastas paparčio žiedas, liks paslaptimi...

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"