Paieška Draudžiami… kvepalai

Draudžiami… kvepalai

 

Jau ne pirmus metus pasaulio alergologai ir dermatologai atkreipia dėmesį į tai, jog padažnėjo liguistų reakcijų į įvairiausias aromatines medžiagas. Sunkesniais

atvejais tarsi ir malonūs kvepalų, odekolono, tualetinio vandens aromatai gali sukelti nosies gleivinės uždegimą, slogą, pykinimą, pasunkėjusį kvėpavimą, netikėtą nuovargį ir kitus sunkius simptomus.

Atsižvelgiant į tai, jog dirbtinių aromatų dabar pridedama į pačius netikėčiausius plataus vartojimo reikmenis (tarkim, kad ir į pastą, šratinukams užpildyti, batų tepalą) medikai ir ekologai pradėjo kovą prieš aromatines medžiagas. Štai vienoje iš Kanados Ontarijo provincijos Kingstono miesto ligoninių kategoriškai draudžiama naudotis parfumerija visiems darbuotojams - gydytojams, seselėms, laborantėms ir kt. Jie neturi teisės ne tik kvėpintis, bet ir naudotis dezodorantais, šampūnais, losjonais, turinčiais bent kiek aštresnį kvapą. Naujų taisyklių privalo paisyti ir pacientai, ir jų lankytojai. Leidžiama atnešti tik bekvapių gėlių. Uždrausta į palatas atgabenti rožių, lelijų, frezijų, levandų, ievų, alyvų. Beje, daugelis naujų augalų rūšių ir nepasižymi aromatu: mat selekcininkai pastaraisiais metais pagrindinį dėmesį kreipia į originalią gėlės spalvą ir formą, o taip pat į jos sugebėjimą ilgai nenuvysti vazoje, o ne į skleidžiamą aromatą.

Danijoje draudžiama kvėpintis stipriau kvepiančiais kvepalais viešosiose vietose ir darbovietėse.

Kanados pulmonologų asociacijos atstovas pareiškė: „Tiek pigūs, tiek ir brangūs kvepalai turi tokių cheminių junginių, kurie gali sukelti sveikatos problemų ne tik jais besikvėpinantiems žmonėms, bet ir tiems, kurie juos supa. Ir tai nebūtinai turi būti sintetinės medžiagos. Ypač pavojingi kosmetiniai ir parfumeriniai aromatai astmatikams ir kitomis kvėpavimo sistemos ligomis sergantiems asmenims.“

Vadovaujantis garsios aplinkosauginės organizacijos “Greenpeace” duomenimis, pagrindinę grėsmę vis dėlto kelia sintetiniai junginiai, įeinantys į parfumerijos ir kosmetikos priemonių sudėtį. 2005 m. „Greenpeace“ užsakymu viena nepriklausoma laboratorija atliko detalią 36 visame pasaulyje garsių tualetinių vandenų ir losjonų analizę. Beveik visuose mėginiuose rasti ftalatų, alkilfenolų, sintetinių medžiagų, panašių į muskusą. Pasak „Greenpeace“, daugybė tyrimų įrodė šių junginių žalą sveikatai. Nuo 1999 metų praktiškai visose pasaulio šalyse uždrausta naudoti ftalatus vaikiškų žaislų gamyboje, mat, atliekant bandymus su graužikais, buvo pastebėtas toksinis ftalatų poveikis ir jų neigiama įtaka hormoninei sistemai. Alkilfenolų etoksilatai ir alkilfenolai, kaip emulgatoriai, įeina į kosmetikos sudėtį. Pavojingiausias iš jų yra nonilfenolas, pasižymintis hormoniniu (estrogeniniu) aktyvumu.

Sintetinės medžiagos su muskuso kvapu naudojamos ne tik parfumerijoje ir kosmetikoje. Jų dedama ir į skalbimo miltelius bei aerozolius – oro gaiviklius, kremus, kai kurias muilo rūšis… Tyrimai parodė, jog šie junginiai kaupiasi kraujyje, o maitinančių motinų organizme – ir piene. Bandymuose su žuvimis, varlėmis bei graužikais įrodyta, kad sintetiniai muskuso pakaitalai sutrikdo hormonų pusiausvyrą organizme ir turi įtakos vaisingumui.

 

Parengė Kostas JANKUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"