Paieška Mįslingas gamtos reiškinys

Mįslingas gamtos reiškinys

 

Tai – purvo vulkanai. Jų yra 26 pasaulio valstybėse. Dažniausiai išsiveržia Kolumbijoje, Italijoje, Rumunijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Irane, Pakistane, Malaizijoje. Iš viso mūsų planetoje yra žinoma apie 800 purvo vulkanų. Daugiausia – 350 – jų yra Azerbaidžane. Nesama pasaulyje kitos šalies, pagal purvo vulkanų įvairovę ir aktyvumą prilygstančios Azerbaidžanui. Dauguma jų yra aktyviai veikiantys. Kasmet čia išsiveržia vidutiniškai 3–4 nauji vulkani. Kai kurių jų aukštis siekia 400 metrų ir daugiau. Šioje šalyje taip pat gausu užgesusių, snaudžiančių ir povandeninių purvo vulkanų. Tad neatsitiktinai Azerbaidžanas yra vadinamas ugnies šalimi.

Purvo vulkanai yra panašūs į lavos vulkanus, nes išsiveržia galingai, su didelėmis liepsnomis. Jie išskiria į atmosferą milijonus kubinių metrų angliavandenilio dujų ir tonas purvo. Dujų skverbimasis yra fenomenas, keliantis didžiulį mokslininkų susidomėjimą. Purvo vulkanai taip pat susiję ir su naftos telkiniais. Jie duoda tam tikrų signalų apie naftos ir dujų atsargas, slypinčias po žeme ar jūroje.

Purvo vulkanai – labai svarbus geologijos mokslo tyrinėjimo objektas. Mat jie yra didžiulės pažintinės informacijos apie žemės gelmes skleidėjai. Jų tyrinėjimas padeda išsiaiškinti gelmių struktūrą, jose vykstančius geocheminius procesus, geologinę žemės sandarą. Purvo vulkanų veikla yra glaudžiai susijusi ir su seisminiais procesais – žemės drebėjimais. Jų išvakarėse vulkanai tampa aktyvūs ir iš jų gausiai veržiasi dujos bei vanduo. Dujose yra nemaža metano, anglies dioksido ir azoto, o vandenyje – boro, chloridų ir sulfitų.

Purvo vulkanai – ne tik naftos ir dujų „palydovai“. Vulkaninis purvas taip pat turi daug vertingų mikroelementų: boro, mangano, ličio, bromo, jodo. Būtent dėl to jis  naudojamas medicinoje gydant odos, virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių sistemos ligas, urologinius, ginekologinius susirgimus, taip pat kosmetologijoje. Be to, purvo vulkanų išsiveržimų medžiagos plačiai naudojamos statyboje kaip aukščiausiosios rūšies medžiaga keramzito, cemento, plytų gamybai.

Užsienio mokslininkai ir specialistai, atvykstantys į Azerbaidžaną atlikti mokslinių tyrinėjimų, būtinai domisi ir lanko šalies purvo vulkanus. Pasak vieno iš jų, Azerbaidžano teritorija – tai „gamtos laboratorija“ užsieniečiams.

 

Parengė Kostas JANKUS                    

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"