Paieška Putinai sužėrės rudens pradžioje

Diskusijos, verpetai...

Putinai sužėrės rudens pradžioje

Dr. Evaldas Vylius NAVYS

 

Pagiriamasis žodis augalijos stebėtojui

 

Henrikas Gudavičius – atidus mūsų krašto augalijos stebėtojas. Todėl, manau, jo populiarios publikacijos nelieka gamtos bičiulių, „Žaliojo pasaulio“ skaitytojų, neperskaityti. Perskaitęs kruopščiojo botaniko straipsnius, visuomet, o ir šį kartą, pasidžiaugiu, kad šis žmogus dažnai atkreipia dėmesį į tai, kas kitų lieka nepastebėta. Įdomūs jo pastebėjimai nepaneigiami, galima tik papildyti ta tiesa, jog vienos klimatinės zonos (Gudavičiaus atveju - 5b) augalijos kaitoje vykstančių procesų nedera apibendrinti visai Lietuvai. Šalies šiaurės rytų zonoje (5a zona) ir pajūrio lygumoje (6a zona) skirtingos klimatinės sąlygos lemia kiek kitokią augalijos ekologinę reakciją. Ši pastaba, anaiptol, nemenkina atidžiojo Henriko stebėjimų reikšmės: jie būtų patikimesni, jei būtų nurodyta, kad duomenys - iš Pietų Lietuvos (manau), o geriau, jei būtų nurodyta dar tikslesnė vieta -  administracinis padalinys ir miškas.

 

Skelbtinos tik patikrintos tiesos

 

Augalija – gyvasis geografinis reiškinys. Todėl tikslus Henrikas Gudavičius, rašantis, jog kopijuojant kitų kraštų, kitose klimatinėse sąlygose gautus duomenis, galima padaryti ganėtinai daug klaidų. Manau, ateis laikas, kai ne tik mes su Gudavičiumi, o ir visi autoriai skelbs tik pačių patikrintus duomenis.

Įdomiame straipsnyje „Ką žada mažos keistenybės“ (š.m. gegužės 29 d. „Žaliasis pasaulis“, Nr.20 (654) botanikas Henrikas mano straipsnį „Pavasario pabaigą paskelbs putinai“ (š.m. kovo 27 d. „Žaliasis pasaulis“, Nr.12) nepelnytai pavadino „... apybraiža apie putiną“. Toks straipsnio įvardijimas neatitinka pavadinimo – pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje šis krūmas puošiasi žiedais, o derlių subrandina vasarai pasibaigus, rudens pradžioje. Todėl, nutolstant nuo temos, jame tik glaustai aprašytas kaulavaisių naudingumas. Straipsnyje botanikas Henrikas galėjo aptikti daug teiginių, paneigiančių knyginių perrašinėtojų rašinius. Antai, neigiant nuolat kartojamą teiginį, neva, putino vaisiai reikšmingi paukščių mitybai, paskelbėme, kad raudonųjų kaulavaisių paukščiai (net strazdai) nelesa. Iš mano eksperimentiniame augyne darytos nuotraukos skaitytojas galėjo matyti ir žydėjimo metu krūme kabančius pernykščius vaisynus. Šio fakto taip pat daugelis knyginių žinių perrašinėtojų nežino.

 

Kaip atskirti sėklą nuo minkštimo?

 

Atsakymą (kaip atskirti sėklą nuo minkštimo?) Henrikas Gudavičius būtų nesunkiai radęs kulinarinėse knygose arba sužinojęs iš kiek daugiau patyrusios šeimininkės. Čia pateiksime atsakymą, pasinaudodami, kaip įprasta, savąja patirtimi. Tik šį kartą ne vien savo, o šeimos arba tiksliau žmonos Irenos. Saldžiavaisės paprastojo putino veislės „Kijvska Sadova Nr.1“ sultis ji spaudžia kiekvienais metais. Pradžioje spaudė sulčiaspaude, o prieš dešimtmetį pastebėjo, kad yra kitas, daug paprastesnis būdas. Į 5 litrus kaulavaisių ji pila stiklinę vandens ir puodą kaitina be pertraukos maišydama mediniu samčiu. Priartėjus prie virimo temperatūros, bet neužvirus, puodas nukeliamas ir statomas atvėsti. Pakaitintų kaulavaisių sultys lengvai išsispaudžia per tinklinį audinį, kuriame pasilieka tik balti putino „pinigėliai“ ir odelės. Šiuo būdu lengvai prisunkiame juodųjų ir raudonųjų serbentų, dyglialapių mahonijų ir kitų uogų bei kaulavaisių sulčių. Tik prisirpusių juodųjų šeivamedžių uogų sultis nekaitinus lengva išspausti. Nuodingasis putino alkaloidas iš sėklos per kauliuką galėtų persisunkti nebent ilgai virinant, tačiau mes to nedarome, nes nėra ir tokio tikslo.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"