Paieška Serijų girininkija turi puikų gamtos pažinimo taką

Kviečia girininkas Juozas Talandis

Serijų girininkija turi puikų gamtos pažinimo taką

Vytautas STACEVIČIUS

 

Riedant keliu iš Lazdijų į Seirijus netrunkame išvysti rodyklę: Seirijų girininkija. O važiuodami į girininkiją išvysite ir nuorodą: gamtos pažinimo takas. Jis įkurtas Trako botaniniame draustinyje.

Nepatingėkime, paėjėkime šiuo 1,8 km ilgio taku. Automobilį palikime tam reikalui įrengtoje aikštelėje, tako pradžioje. Jo šeimininkai - Seirijų miškininkai bei Metelių regioninio parko darbuotojai – sako, jog Trako miškas yra aukščiausioje regioninio parko vietoje, jog jis nepakartojamas visais metų laikais. Kada beužsuktume, visuomet galėsime žavėtis kerinčiu grožiu. Take susipažinsite su saugomais augalais: plačialapėmis klumpaitėmis, geltonžiedžiais pelėžirniais, kalninėmis jonažolėmis, plačialapiais begaliais, ilgagalviais dobilais, kvapniosiomis dirvuolėmis, melsvaisiais gencijonais,  auksu degančiais papartynais, raudonuojančiais spanguolių karoliais. Trako miškas vilioja ir grybų gausybe. Jis atmena, kai Lietuvos didžiosios kunigaikštystės laikais čia aidėjo medžioklės trimitai, mat čia vyko reprezentacinės medžioklės šalies didikams.

... Eikime taku. Pirmojoje aikštelėje, pavadintoje „Sausieji  ąžuolynai“, susipažinsite su bekočio ąžuolo medynu. Bekotis ąžuolas įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Natūraliai augantį bekotį ąžuolą miškininkas S.Tuminauskas aptiko 1954 m. Tai vienintelė jo augimvietė mūsų krašte. Kai kurie ąžuolai perkopė per 150 metų. Pasigrožėkite. Apkabinkite. Pajusite dvasinę stiprybę ir ramybę.

Paėję toliau susipažinsite su paprastojo skroblo medynu. Skroblynų mūsų šalyje nedaug. Didesni masyvai auga šalies pietvakariuose.

Pasigrožėję skroblynais, susipažinkite su tarpinėmis pelkėmis bei liūnais. Šioje pelkėje durpių klodas siekia iki 4 metrų. Pagrindinė pelkės samana – kiminai. Čia auga ir spanguolės, kurios yra ne tik maistas, bet ir vaistas.

Šeimininkai siūlo susipažinti su eglynais, turtingais žolėmis. Tai mišrus miškas, kuriame vyrauja eglės, su plačialapių medžių priemaiša. Veši aukštos žolės ir paparčiai.

Tako šeimininkai sako, jog žmogui kartais reikia tylumos, vienatvės. Žmogiškos ir paprastos. Siekiant geriau save pažinti, geriau suvokti pasaulį ir save. Tik akistatoje su gamta supranti, kokia ji graži, kerinti, stebuklinga, kaip motiniškai reikia ją saugoti.

Aplankykite šį nuostabų gamtos kampelį‚ pasigėrėkite juo, jus visada mielai sutiks šio miško šeimininkas, girininkas Juozas Talandis.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"