Paieška Kada Lietuvoje vidudienis?

Kada Lietuvoje vidudienis?

Henrikas GUDAVIČIUS

 

Lietuvos radijas sako, jog dvyliktą valandą skaitomos vidudienio žinios. Dvyliktą radijas transliuoja ir laikrodžio dūžius: vidudienis! Jokią kitą dienos valandą šito negirdime. Bet ar tikrai vidudienis yra dvyliktą? Mano „paleastronominiai“ stulpeliai šiemet, birželio 24 d., kaip ir kasmet, parodė, jog Saulė Pietuose (aukščiausiame taške) yra 13 val. 40 min. (Liškiavos platumoje.) Pusantros valandos vėliau. Kompasas nemeluoja. Laikrodis irgi tiksliai rodo. Tad kodėl visi sako, jog vidudienis – dvyliktą?.. Kur čia sliekas pakastas?..

Vakare žiūriu į kalendoriaus lapelį. Paprasti aritmetiniai veiksmai rodo, kad vidudienis negali būti dvyliktą. (Pabandykite paskaičiuoti, jei Saulė teka prieš penkias, o leidžiasi 22:00 val.)

Mano valstietiškas protas sako, jog čia yra kažkokia apgaulė. Įtariu, jog šitaip neteisingai dienos laiką išdalino miestiečiai, kuriems darbo diena baigiasi daug anksčiau nei kaimo žmonėms. Betgi čia – diskriminacija.

O gal šitą „kiaulę“ mums pakišo Vakarų Europa? Siūlau protestuoti.

P.S. Tai, jog nauja para (diena) prasideda dvyliktą nakties, nieko neįrodo. Vidunaktis gali būti bet kada, o vidurdienis turėtų būti tada, kai Saulė užkopia į aukščiausią tašką. Tam pritars visi, kam dar nesutrikęs biologinis laikrodis, kas kelia su Saule ir gula Saulei nusileidus.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"