Paieška Gyvenkime gražiau

Gyvenkime gražiau

Renata KALNIKAITĖ

Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazija, 2gb klasė

 

Kovo – gegužės mėnesiais Varnių regioninio parko direkcija kartu su Motiejaus Valančiaus gimnazija rengė akciją „Gyvenkime gražiau“. Projekto tikslas – švarinti, gražinti ir puoselėti Varnių apylinkes. Ypatingas dėmesys skirtas Varnelei, pateikiant susimąstyti verčiantį klausimą „Ar Varnelė – miesto puošmena?“

Šios akcijos metu buvo vykdomi net keli renginiai. Pradžioje paskelbtas kūrybos konkursas „Varnelės vingiais“. Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos mokiniai nuo pat kovo pradžios kūrė eilėraščius, rašė rašinius apie Varnelę, ją piešė, fotografavo, lipdė jos žuvytes. Prie mokinių prisidėjo ir Varnių gyventojas Stanislovas Genutis, pateikęs daug savo kūrybos eilėraščių. Geriausi literatūriniai kūriniai išleisti laikraštėlyje „Varnelės vingiais“. Tai Silvijos Bružaitės (2gb), Skaistės Norkutės (3ga), Romos Juknevičiūtės (1ga), Viktorijos Butikytės (6a), Deimantės Surblytės (5b), Aistės Bunkevičiūtės ir Kristinos Juknaitės (7a) eilėraščiai Varnelei, taip pat St. Genučio eilėraštis, Renatos Kalnikaitės (2gb) pasaka–legenda „Meilės kelias“ ir Dovilės Stankutės (1ga) rašinys „Kelionė kartu su Varnele“. (Moksleivius rašyti skatino ir padėjo M. Valančiaus gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Vaišnorienė. O piešiniais, fotografijomis ir lipdiniais rūpinosi bei moksleivių darbų parodas rengė dailės ir technologijų mokytoja Asta Adomaitienė ir geografijos mokytoja Irena Kačinauskaitė.) Taip pat buvo sumanyta ištirti mūsų upelį Varnelę. Šiame nelengvame tyrime vadovavo geografijos ir biologijos mokytoja Giedrė Bajorūnienė.

Bene svarbiausias etapas – talka Varnelei valyti – surengtas gegužės 21 d. rytą. Gimnazijos bei vietos profesinės mokyklos moksleiviai ir mokytojai su regioninio parko direkcijos darbuotojais pasiskirstė darbus. Vieni valė Varnelę, traukė iš jos įvairiausias mūsų pačių jai įteiktas „dovanas“, kiti tvarkė patį miestelį, dar kitiems teko švarinti Debesnų pelkės botaninį taką. Visos surinktos šiukšlės buvo suneštos prie Varnių kultūros ir jaunimo centro ir sukrautos į didelį sunkvežimį. Rasta visko: nuo šaldytuvo iki maitos - triušių, vištų...

Tą pačią dieną kultūros centro salėje įvyko baigiamasis akcijos renginys, nuveiktų darbų aptarimas. Gražiomis dainelėmis nudžiugino gimnazijos pradinukai – jaunieji miško bičiuliai (jų mokytoja – Virginija Junkurienė). Renginio vedėjos Evelina Urbonaitė ir Vytautė Surblytė (6b) įkūnijo Varnelėje gyvenančias varlytes. Jos pakvietė mokytoją A. Adomaitienę apžvelgti piešinių konkursą. Po to geriausių eilėraščių autoriai puikios kompozicijos metu padeklamavo savo kūrybą. Šeštokas Petras Būdvytis, septintokai Gvidas Ereminas ir Justas Tekorius išradingai pateikė St. Genučio eilėraštį. Tada visą kūrybinį konkursą apžvelgė mokytoja N. Vaišnorienė. Ji ypač kvietė paskaityti laikraštyje išspausdintą šio straipsnio autorės legendą apie Varnelės atsiradimą ir akcentavo, kad bene labiausiai pasistengė gimnazijos 8b klasės mokinė Agnė Šimkutė, sukūrusi eilėraštį, parašiusi rašinį ir parengusi filmuką apie Varnelę. Pastarasis buvo parodytas žiūrovams ir visiems labai patiko.

Po to „varlytės“ pakvietė visus padainuoti dainą apie Varnelę. Savo foto parodą pristatė aštuntokės Rūta Kačinauskaitė ir Vaiva Alvinskytė. Geografinį Varnelės tyrimą atlikę 1gc klasės mokiniai Antanas Šakinis ir Deivydas Jonelis parodė, kiek daug teršėjų turi Varnelė. (Jiems padėjo mokytoja I. Kačinauskaitė.) Biologinį upelio vandens tyrimą (atlikusi kartu su mokytoja G. Bajorūniene) pristatė 3ga klasės moksleivė Asta Laganeckaitė.

Pačioje renginio pabaigoje akciją „Gyvenkime gražiau“ apžvelgė Varnių regioninio parko direktorė Irena Zimblienė. Ji padėkojo visiems, dalyvavusiems akcijos renginiuose bei konkursuose, įteikė prisiminimo dovanėles šiems laureatams: už geriausius piešinius - Tomui Bagdonui (1gc) ir Akvilei Vėliūtei (8b); už informacinius leidinius (laikraštėlį) - Simonai Anužaitei ir Beatričei Peleckytei (2ga), už lipdinius - Redai Ivancevičiūtei (5b) ir Aivarui Ramanauskui (5a), kurių įkvėpėja – mokytoja A. Adomaitienė. Taip pat už geografinius tyrimus - R. Kačinauskaitei, V. Alvinskytei (8a), A. Šakiniui, D. Joneliui (1gc); mokytoja I. Kačinauskaitė. Už biologinius tyrimus A. Laganeckaitei (3ga); mokytoja G. Bajorūnienė. Už literatūrinius kūrinius - A. Šimkutei (ir filmą, 8b), R. Kalnikaitei (2gb), D. Stankutei, R. Juknevičiūtei (1ga) - mokytoja N. Vaišnorienė - St. Genučiui. Už bukletus apie Varnių regioninio parko ežerus ir piliakalnius rusų kalba – Erikai Kirvelaitei, Rūtai Rubavičiūtei (1ga), Laurai Taurozevičiūtei, Ligitai Vasytei (1gb); mokytoja Elvyra Suokienė.

Šio puikaus projekto metu pagražėjo ne tik Varnių apylinkės bei Varnelė, bet ir mūsų mintys bei jausmai, tvirtai susieti su gyvenamąja aplinka. Varnių regioninio parko direkcijos ir M. Valančiaus gimnazijos bendradarbiavimas teikia puikių rezultatų. Tik nuo mūsų pačių priklauso, ar gyvensime gražiau.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"