Paieška Jungtinė atliekų kuopimo akcija plaukiant baidarėmis

Perkalbėti orus galima...

Jungtinė atliekų kuopimo akcija plaukiant baidarėmis

Antanas MATAITIS

 

Rugsėjo 13-oji savo oru pasirodė kaprizinga ir šiaurietiška. Purškė vandenėlį ant peršlapusiųjų, tačiau jie vis yrėsi baidarėmis Žeimena, vis rinko tai, kuo „paškudijo“ tos upės aplinką smarkieji vasaros keliauninkai. Rugsėjo 13-ąją buvo paskelbta Kiaunos, Lakajos ir Žeimenos upių valymo akcija. Skelbk neskelbęs, o ruduo rodė „nagučius“, tačiau Danutė Grigienė, sostinės Gabijos gimnazijos vyr. geografijos mokytoja (bei firmos iš Kaltanėnų, nuomojančios baidares, bendrasavininkė) su 7 gimnazistėmis, ir Aldona Kasiulynaitė, Žvėryno gimnazijos kūno kultūros mokytoja, su 2 gimnazistėmis, tądien rodė draugiškumą gamtinei aplinkai. Teisybę pasakius, toji aplinka vis dėlto pasirodė nedraugiška Aldonai Kasiulynaitei – pedagogė, nors ir patyrusi baidarininkė, tądien „turėjo progos“ išsimaudyti lediniame upės vandenyje.

„Negana to... Su baidare apsiverčiau, kaip sykis, toje vietoje, kur krantas – vien meldai, tad teko prieš srovę kelis šimtus metrų irkluoti. Tai gal ir gerai, nes pavyko kiek sušilti...“, - juokavo po talkos Aldona.

Po to pasakojo, jog ne vienerius metus plaukioja baidarėmis. Ir su kitais pedagogais, ir su mokiniais. Tad ir sumanė (gaila, rudeniui atėjus): ne tik plaukti laikas, o ir pakrantes, upes nuo šiukšlių reikia kuopti.

„Gamtą taip pat reikia mylėti. Koks malonumas per šiukšles irkluoti...“, kalbėjo Aldona.

Jai antrino ir kolegė.

„Kai dar neturėjau tos baidares nuomojančios firmos, tai su Aldona baidarėmis visas upeles esame išplaukiojusios... Esame pirmieji Lietuvoje, kurie pradėjome nuomoti baidares. Tai buvo kone su Nepriklausomybės paskelbimu mūsų šalyje. Pradžioje buvo 2-4 sudriskusios sovietinės baidarės „Taimen-2“, „Saliut“, o po to... Kilo mintis, jog reikia, norisi ir kitiems irkluoti... Patys mokėmės vadybos, marketingo. Dabar turime apie 100 baidarių (dar ir plaustų esama), tad savaitgaliu upėmis gali iškylauti apie 200 žmonių“, - sakė Danutė Grigienė, prisipažinusi, kad UAB sudaro vienos šeimos penki nariai.

„Kai patys plaukiojome baidarėmis, tai ir žinome, ko reikia plaukiantiems. Tad ir įtikti kur kas lengviau... Kaltanėnuose yra pati Žeimenos pradžia, dėkinga vieta iškylos pradžiai. Daugiausia ir yra plaukiančių Žeimena ir Kiauna.

Geriausia reklama, kai grįžta tie patys klientai, ar buvusių klientų rekomenduotieji“, - kalbėjo Danutė Grigienė, sakiusi, jog upių kuopti tądien turėjo susirinkti apie 30 vien vilniečių moksleivių.

Tądien vilnietės moksleivės tokioje akcijoje dalyvavo pirmą kartą. Laisvanoriškai į tokią talką rinkosi Švenčionėliuose ir vietos gimnazijos moksleiviai. Rinkosi ir kolegos, ir konkurentai – baidarių nuomotojai. Talkoje dalyvavo ir Švenčionėlių miškų urėdijos miškininkai, kuriems vadovavo urėdijos vyriausioji specialistė Onutė Gylienė. Teisybę sakant, niekas niekam nevadovavo, tik šiukšles (ir šių eilučių autorius, vis pafotografuodamas) rinko. Kaip ir Lakajos girininkas Žanas Malčanovas su sūnumis Džiugu ir Ignu bei žmona Daina; kaip ir Januliškio girininkas Kęstutis Grašys, kaip ir Labanoro regioninio parko rekreacijos vadybininkas Richardas Leleiva...

Dienai einant vakarop Onutė Gylienė sakė, jog bent trisdešimties talkininkų tą lietingą ir šaltą dieną surinkta nemažai atliekų – iš upių, paežerių, miškų. Gero sunkvežimio prireikė...

„Buvome numatę, jog plauksime nuo Kiauno ežero iki Žeimenos žiočių. Tačiau oras koreguoja, reikėjo saugoti vaikų sveikatą. Tad rinkome atliekas nuo Pakiaunio iki Kūrinių. Žinome, kur yra didžiausios krūvos šiukšlių miške, prie upės, ir į krantą reikėjo išlipti. Tad daliai reikėjo ne plaukti, o krantu eiti“, - pasakojo po talkos vilnietė pedagogė Danutė Grigienė.

Tądien numatytoji Kiaunos, Lakajos ir Žeimenos upių valymo akcija, žinoma, kiek nepasisekė. Tačiau pavyko susitelkti urėdijos, baidares nuomojančių firmų („Baida“, „Baidarių sala“, „Žeimenos baidarės“, „Egsis“ ir „Locija“), Labanoro regioninio parko žmonėms. Ir dar moksleivius pasitelkti.

... Vykstant autobusėliu Vilniaus link, atsigręžiau klegančių moksleivių pusėn teiraudamasis: „Ar nesigailite, kad tokią rūškaną dieną upeles baidarėmis raižėte ir atliekų maišus pririnkote?“

Pasigirdo tarsi surepetuotas: „Ne!..”

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"