Paieška Liūdnas rytas

Liūdnas rytas

Romas NORKŪNAS

Musteika, Dzūkijos nacionalinis parkas

 

...Apsiniaukė. Šiemet rugpjūčio pabaigoje lietūs tapo įprasti. Bet šieną sugrėbėm - Garuckai Antanas ir Meilutė pasistengė, jie ištaikė neilgą giedrą, išvartė, o vakare parvežiau su Kotra. Nors man atrodė nereikėjo taip skubėti, nupjauta žolė gali pagulėti savaitę ir ilgiau. Po to, kai sugrįžta giedros dienos, prisimeni ją, ir išdžiovinęs parsiveži į kluoną. O dabar reikės kluonienoje džiovinti.

Drėgnas šienas sukrautas į vežimą, vežimas įstumtas į kluoną, o prie vežimo ganosi telyčiukė Šalpusnė. Ji pešioja tą šieną iš vežimo ir kažko bliauna. Pati pasirinko tą vietą ganytis, artėdama po truputį, tai nuskindama kraujažolės žiedyną, tai rūgštynės stabarą, tai sugriebdama nukritusio šieno kuokštelį. Jai, matyt, liūdna, nes šiandien nemato nei ožkų, nei Stasės Gaidienės juodmargės. O gal trūksta dėmesio. Bet juk mato abu šunis – ir Alfą, ir Juodulį, ir vištos čia pat. Per maži jai, matyt, ne ta svorio kategorija, juk Šalpusnė vos trijų mėnesių sulaukusi, o jau sveria daugiau nei šimtą kilogramų.

O gal šiandien toks rytas. Štai ir papūgos neįprastai tylios. Tikas vis sukiojasi apie saulėgrąžų indelį, tiesinasi keldamas galvą ir tyrinėdamas priėjimą. Berštukė niekada niekur neina iš narvo. Ir joms kažko liūdna. Papūgėlės kartais pagyvėja, kai ateina šeštadienis ir ryte klausomės radijo laidos apie gamtą, jas sužadina paukščių balsai. Gaila, kad Pynimo stovyklos metu buvau prie bityno, tie papūgėlių balsai iš Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro mūsų papūgėlėms būtų buvęs tikras rebusas. Nuo rugsėjo bus dar geriau visiems, nes ir atradieniais klausysimės. O dabar liūdna, nes nebesigirdi už lango balsingųjų strazdų, kurie yra, matyt, labai toli. Kaip ir varnėnai. Už lango kartas nuo karto pasigirsta riešutinės balsas. Ji karaliauja mūsų lazdynuose ir greitai nebepaliks nė vieno riešuto net paragauti. O už Musteikos upelio gyvenančios Adelės Miškinienės aronijų krūme karaliauja žvirbliai. Ir tie darbuojasi kaip reikiant nules visą derlių. Reikėtų iš tų uogų daryti uogienę arba vyną. Henrikas Gudavičius sako, kad aronijos laisvina vidurius ir tirština kraują. Taip jis mokė Pynimo stovyklos dalyvius, vaikučius ir tėvelius, kurie pakeliui į Kretingą ir Kauną užsuko į Botanikos sodą ir ten smaguriavo aronijomis...

... Ateina ruduo. Visuomet būna šiek tiek liūdna, kai kaimai pradeda tuštėti, nes prasideda mokslo metai. Reikėtų dabar naminiams gyvulėliams paaiškinti, kad mūsų vaikai dar nelanko mokyklos, tačiau neakivaizdžiai mokosi mama. Jie visi šiek tiek pabus mieste ir vėl parvažiuos. O tada šauksime talką ir kasime bulves, šiuomet jos labai užderėjo. O tuo tarpu galima ir atsipūsti, prie bičių ilgiau pabūti, jos jau pradeda pasiruošimą žiemai. Kaip ir lapės, kurios dabar net ir soduose rausia pailgus griovelius, taip mažindamos kaimo pelėgaudžių grobį.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"