Paieška 2008 metų Petro Abukevičiaus premija – Eugenijui Drobeliui

2008 metų Petro Abukevičiaus premija – Eugenijui Drobeliui

 

Rugsėjo 8 d., minint garsaus dokumentinių bei meninių filmų apie gamtą kūrėjo Petro Abukevičiaus aštuoniasdešimtmetį (1928 09 08 – 1997 12 06), Lietuvos radijo ir televizijos klube buvo įteikta Petro Abukevičiaus premija už geriausią metų filmą apie Lietuvos gamtą. Ją šiemet pelnė žinomas ornitologas, daugiau kaip dešimties knygų apie paukščius autorius, Dzūkijos nacionalinio parko direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Drobelis. Jis jau tris dešimtmečius tiria, filmuoja ir fotografuoja Čepkelių valstybinio rezervato gamtą.

... Žinomas aktorius, režisierius, poetas ir visuomenės veikėjas Petras Dimša prieš iškilmių ceremonialą pasidžiaugė, jog jau dešimt metų jam pavyko nešti vieno iš šios renginio organizatoriaus naštą. (Tiesa, funkcionuoja juk ir visa šiam reikalui skirtoji komisija, kuriai šiemet pirmininkavo Vytautas Vitkus.)

Tačiau neatsitiktinai Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas (labiau žinomas kaip rašytojas, rašinių apie gamtą autorius) ceremonijai baigiantis sakė: „Prieš Petrą Dimšą turime lenkti galvas, nes jau dešimtį metų yra nuoširdusis šio renginio organizatorius“. Patsai Petras Dimša kiek vėliau atsiduso: būta ir tokių momentų, kai gana aiškiai buvo sakoma, jog nebereikia rodyti tokios pagarbos sukuriamoms gamtinės tematikos vaizdo juostoms. Tačiau siekiama vadovautis tradicija, siekiama, kad neužželtų tie takai, kuriuos pramynė šviesusis Petras Abukevičius.

Tam, be abejo, patalkina ir šiemet apdovanojimo ceremonijoje dalyvavusi Petro Abukevičiaus žmona Gražina, sūnus Ramūnas.

Šiemet per premijos įteikimo šventę pirmą kartą buvo parodyta dokumentinė apybraiža apie Petrą Abukevičių „Nebaigta knyga“. Jos autoriai – Vytautas Jankevičius ir Romantė Vyšniauskienė. Veikė Vyto Vitkausko fotografijų paroda „Tarp dangaus ir žemės“.

Iš ekrano drobės Petras Abukevičius prisipažino, jog būta ir jo nusidėjimų gamtai – įsimintinas buvęs susitikimas su kiškeliu, kuris miegojo atviromis akimis. Užteko paliesti, kad kūrė ilgaausis... „Neleidau kiškeliui miegoti, tatai ir buvo mano pirmoji skriauda gamtai...“, - kalbėjo praėjusiame dešimtmetyje, 1997-ais Petras Abukevičius.

Apie su juo nueitą kūrybinį kelią iš ekrano pasakojo ornitologas Gediminas Gražulevičius, žurnalistai Leonardas Grudzinskas, Romas Gurklys (knygos „Vilkų paviliotas“ apie kino režisierių Petrą Abukevičių autoriai), kino režisierius, operatorius ir scenaristas Vytautas Domaševičius, kino operatorius Zigmas Gružinskas ir kiti buvę bendražygiai.

Šių metų Petro Abukevičiaus premija dr. Eugenijui Drobeliui paskirta už filmą „Tu gervela...“ (garso režisierius Vidmantas Blažys) – dokumentinį pasakojimą apie gervių gyvenimą Čepkelių raiste. Gauti šią premiją šiemet pretendavo, kaip sakė vertinimo komisijos narys, Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius, dar du filmai: Vitalijaus Gulbickio „Gamtos šokis“ ir Algirdo Tarvydo „Visos mintys iš vienos galvos“. Eugenijui Drobeliui laurai atiteko jau antrą kartą. 2004 metais Petro Abukevičiaus premija jam buvo įteikta už dokumentinį filmą „Erelių žemė“.

Dr. Eugenijus Drobelis sakė, jog filmas „Tu gervela...“ sukurtas tarsi grybus marinuojant – neskubant, atrenkant tik grynuolius... Tam, be abejo, reikėjo, ko gero, ne vienerių metų, o ir viso ilgamečio Dzūkijos nacionalinio parko specialisto darbo patirties. Ir ilgų ilgų valandų, kantriai leistų Čepkelių raiste.

„Jei ką ir pavyko įrodyti, tai norėčiau, kad žiūrovas patikėtų: raistų grožis yra iš tikro užburiantis, kerintis... Pelkės nėra toji negeroji vieta, kurioje tik pinčiukai gyvena, pelkėje verda nuostabusis gamtos gyvenimas...“ – kalbėjo laureatas Eugenijus Drobelis.

Šią kasmetinę premiją 1998 m. įsteigė Aplinkos ir Kultūros ministerijos bei Lietuvos televizija žymiam režisieriui ir operatoriui, gyvosios gamtos dainiui Petrui Abukevičiui atminti ir kino kūrėjus skatinti tęsti jo tradicijas. Ji teikiama rugsėjo 8-ąją, per Petro Abukevičiaus gimtadienį. Premijos dydis ligi šiol buvo 5 tūkst. litų. Šiemet Aplinkos ministerija ją padidino iki 7,5 tūkst. litų.

Pretendentams premijai gauti taikomi šie atrankos kriterijai: videofilmo ar kino filmo temos aktualumas ir originalumas, išliekamoji ir meninė vertė, jo reikšmė kultūros paveldui, poveikis ugdant meilę ir atsakomybę gamtai, bendras žmogiškąsias, pilietines ir estetines vertybes.

Pirmasis Petro Abukevičiaus premija buvo apdovanotas ir dukart pamečiui ją pelnė žinomas dokumentinių filmų apie gamtą autorius Vytautas Jankevičius ir jo kūrybinės grupės nariai Romantė Vyšniauskienė bei Vidmantas Blažys (1999 ir 2000 m.). 2001 m. laureatais tapo Vytautas Vitkauskas ir Kęstutis Verbickas, 2002 m. – Gintautas Alekna, 2003 m. – Birutė Bražinskaitė, Selemonas Paltanavičius ir Kastytis Mačiūnas, 2004 m. – Eugenijus Drobelis ir Jonas Bilinskas, 2005 m. – Kęstutis Verbickas. Užpernai laurai vėl atiteko Vytautui Jankevičiui už filmą „Naujam gyvenimui prikeltas“ – dokumentinį pasakojimą apie atsikuriančią gamtą išeksploatuotame Novaraisčio durpyne, o pernai – filmo „Susitikimas su žuvininkais“ autoriui Mindaugui Survilai.

 

„Žaliojo pasaulio“ inf.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"