Paieška Svarbus kiekvieno indėlis

Svarbus kiekvieno indėlis

Aplinkosauginė veikla Naujininkuose (Vilnius)

Genovaitė KRIAUČIŪNIENĖ

GMP veiklos koordinatorė, chemijos mokytoja metodininkė

 

Kodėl šiemet toks šaltas pavasaris? Kodėl dabar Lietuvoje skelbia sausrų pavojų? Kodėl Žemėje žmonėms gresia badas? Kodėl reikia taupyti vandenį ir elektrą?

Daugybė „kodėl“, kasdien... Kaip atsakyti? O gal aš kaltas, kad tokie pokyčiai gamtoje?

Vilniaus miesto Naujininkų vidurinės mokyklos mokiniai ir mokytojai ieško atsakymo į šiuos ir kitus klausimus dalykų pamokose, popamokinėje veikloje. Kadangi gyvename vartotojiškoje visuomenėje ir patys esame vartotojai, gamtosauginę šviečiamąją veiklą suplanavome etapais.

Šiais mokslo metais įgyvendinome projektą „Vandens lašelis“. IX klasių moksleiviai pristatė tiriamuosius darbelius apie vandens fizikines, chemines savybes, vandens taupymo būdus namuose ir mokykloje. Moksleiviai aktyviai dalyvavo mįslių apie vandenį konkurse. Įdomi surinkta medžiaga apie Naujininkų kaime buvusį malūną. Dailės ir keramikos būrelio nariai, vadovaujami mokytojos Angelės Jarusevičienės, surengė piešinių parodą, pagamino prizus – vandens lašelius. Mokytojos Vidos Sivickienės vadovaujama biologų grupė įdomiai pasakojo apie Lietuvos vandenų ekosistemas, jų fauną ir florą. Mokyklos etnografinio ansamblio nariai (vadovė mokytoja Rima Vaitkevičiūtė) dainomis ir šokiais smagiai nuteikė projekto dalyvius ir žiūrovus. Manau, kad vandens taupymo, racionalaus jo naudojimo būdus moksleiviai perdavė savo tėveliams.

Kitais mokslo metais visą gamtosauginę veiklą nukreipsime atliekų problemoms. Planuojame išmokyti moksleivius ne tik nešiukšlinti, o ir rūšiuoti atliekas. Tikime, kad ir mokinių šeimų nariai prisijungs prie tvarkingesnio gyvenimo būdo.

Akcijos dėl gražios, tvarkingos aplinkos jau seniai tapusios tradicija mūsų bendruomenėje. Smagu matyti mokinius, mokytojus, techninius darbuotojus kelis kartus per metus tvarkančius mokyklos žaliąjį rūbą: purenančius žemę apie krūmus ir medžius, sodinančius gėles, laistančius augalus.

Norėdami aplinkosaugines idėjas skleisti bendruomenėje, įtraukti vietinės valdžios, vietinės bendruomenės narius į aktyvią veiklą, šiemet pateikėme paraišką tapti Gamtosauginių mokyklų projekto (GMP) dalyviais. Įkūrėme mokyklos gamtosauginį komitetą, atlikome aplinkosauginį mokyklos auditą, parengėme veiksmų planą, susikūrėme gamtosauginį komitetą. Įgyvendintas projektas „Vandens lašelis“ – tai mūsų pirmasis integruotas projektas, apibendrinantis šių metų veiklą.

Norėdami atkreipti mokinių dėmesį į šiukšlinus miškus, netvarką miesto kiemuose paskelbėme rašinėlio konkursą „Ką pamatė parskridę paukščiai?“. Nugalėtojais paskelbėme J.Dulkytę ir G.Gruodytę.

Pailsėjusi vasaros atostogų metu, pilna energijos ir gerų norų, visa mūsų bendruomenė kibs į naujus aplinkosauginius darbus. Mes tikime, kad kiekvieno indėlis svarbus išsaugant mūsų gražiąją Žemę.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"