Paieška Baltijos jūra - be fosfatų

Baltijos jūra - be fosfatų

Aurelija ANANJEVAITĖ

Ekologinis klubas „Žvejonė“

Klaipėda

 

Be Baltijos jūros ir jos pajūrio neįsivaizduojame nė vienos vasaros. Tačiau ar susimąstome - kokią žalą darome jūrai?

Siekiant informuoti apie kylančias ir esamas problemas nuo 1989 metų kasmet organizuojama Baltijos jūros diena (pirmasis rugsėjo šeštadienis). Ši diena svarbi atkreipiant dėmesį į Baltijos jūros ekologines problemas. Tuo pačiu skatinama domėtis ir rūpintis pajūrio apsauga. Ne išimtis ir šie metai.

Rugsėjo 6–ąją Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje buvo surengta ekologinio klubo „Žvejonė“  informacinė kampanija.

Pagrindinė jos idėja – informuoti Klaipėdos visuomenę apie Baltijos jūros eutrofikacijos procesus. Kitaip tariant, bibliotekos lankytojai sužinojo, jog mūsų pamėgtoje jūroje vyksta intensyvus vandens žydėjimas, druskingumo mažėjimas, atsiranda deguonies trūkumas. Dauguma kampanijoje dalyvavusių žmonių manė: tai nutinka, kai iš tanklaivių, kitokių laivų ar įvairiausių gamyklų į jūrą patenka teršalai. Tačiau yra nustebinti paaiškinus, jog ir kiekvieno kasdienė veikla turi įtakos vis didėjančioms Baltijos jūros problemoms. Kai kam nuostabą kėlė tai, jog kasdien naudojamos skalbimo ir valymo priemonės (jų sudėtyje esama fosfatų) taip pat teršia mūsų jūrą. Ši informacija buvo pateikiama lankstinukuose ir mobiliame stende. Šitaip į lankytojų klausimus atsakinėjo klubo „Žvejonė“ savanoriai. Be to, mes skatinome pasirašyti kreipimąsi į  mūsų šalies aplinkos ministrą - atkreipti esminį dėmesį į Baltijos jūroje vykstančius procesus ir stengtis pagerinti vandens būklę, uždraudžiant fosfatų naudojimą skalbiklių ir ploviklių gamyboje.

Turime sekti kitų valstybių (Vokietija, Italija ir Norvegija) pavyzdžiu, kurios jau įvedė fosfatų naudojimo skalbimo ir plovimo priemonėse apribojimus. O štai Švedija, Austrija, Italija, Vengrija, Estija ir Norvegija raštu kreipėsi į Europos Komisiją, reikalaudamos, kad ši visuotinai uždraustų naudoti fosfatus. Europos Komisija jau pradėjo dirbą šioje srityje.

Labiausiai nudžiugino tai, jog kai kurie skaitytojai, bibliotekos lankytojai žino apie Baltijos jūros eutrofikaciją ir stengiasi naudoti skalbiklius be fosfatų. Kai kurie net teigė, jog naudoja tik ekologiškas priemones ir rūpinasi gamta. Kiti labai susidomėjo esama problema ir net klausinėjo: kokias skalbimo priemones turėtų naudoti, kaip galėtų prisidėti prie Baltijos jūros išsaugojimo ir situacijos gerinimo. Be to, kai kurie prašė dar daugiau atvirukų, kad galėtų duoti pasirašyti draugams ir artimiesiems. Taip pat sulaukėme ir pagyrimo žodžių už tai, kad veikiame ir stengiamės dėl savo ateities.

Po šios ekologinio klubo informacinės kampanijos tikimės, kad Klaipėdos visuomenė ir miesto svečiai ir toliau rūpinsis gamta - prieš pirkdami skalbimo ir valymo priemones susimąstys, ką perka. Galų gale, tai juk aktualu ir visos Lietuvos žmonėms.     

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"