Paieška ir gamtos gėrybės, ir nuostabiosios sodybos, ir...

Ir prakalbo „Jievaro tiltas“!

Užderėjo: ir gamtos gėrybės, ir nuostabiosios sodybos, ir...

Vytautas LEŠČINSKAS

 

2008 m. rugsėjo 27 d. Utenoje vyko, beje, jau aštuntą kartą surengta respublikinė derliaus dienos šventė. Šiemet ji išgarsinta gražiu, romantiškai skambančiu pavadinimu „Jievaro tiltas“. Kartu su tradicine žemdirbių rudens fiesta buvo taip pat švenčiamos Utenos miesto 747-osios metinės.

 

Atsigręžiant į senovinius papročius  

 

Mūsų šalyje derliaus diena minima nuo 2001metų. Taigi tai yra jau tradicinis renginys. Pirmąkart ši šventė surengta Vilniuje, paskui dvejus metus vyko Kaune. Nuo 2004 m. derliaus šventė vyksta vis kuriame nors kitame šalies regione.

Šių metų „Jievaro tiltu“ pavadintoje derliaus šventėje buvo parodytas įvairių maisto produktų – duonos, mėsos, pieno, daržovių, žuvies, kitų gaminių – kelias iki vartotojo stalo. Ir ne tik mūsų dienomis, bet net nuo seniausių laikų.

Ką žmonės valgė, kaip vilkėjo, kokiuose būstuose glaudėsi pirmykštės bendruomenės ir vėlesniais senaisiais laikais, kaip gyveno, kuo maitinosi viduramžiais, ką sėjo, ką pjovė ar rovė aštuonioliktame ar devynioliktame amžiuje, kokiomis karietomis važinėjo ir kaip vilkėjo ponai, kaip vertėsi įvairūs amatininkai ir, žinoma, paprasti kaimo žmonės, visa tai buvo galima išvysti palei beveik Utenos miesto centre žvilgantį Dauniškio ežerą pastatytose palapinėse ar tiesiog atvirose vietose išdėstytose ekspozicijose.

Žinoma, tokia šventė niekaip negalėjo išsiversti be didelės mugės, kurioje gausūs lankytojai turėjo progą įsigyti visokiausių lauktuvių namiškiams, paragauti iš šių metų rudens gėrybių pagamintų valgių, gurkštelėti šviežio alučio... Net išvardyti būtų sunku, kokių skanumynų toje mugėje būta, kokių meistrų auksarankių pagamintų gražių dirbinių pirkėjams siūlyta. O jau kiek muzikantų, kiek visokių persirengėlių, pokštininkų tą dieną uteniškius ir miesto svečius linksmino, taip pat neapsakysi.

 

Ir oficialioji dalis nepabodo

 

Po labai gausios teatralizuotos dalyvių eisenos Utenos miesto gatvėmis, šalia Dauniškio ežero esančioje plačioje aikštėje prasidėjo renginio oficialioji dalis, kuri taip pat atrodė anaiptol nenuobodi, nes truko neilgai, o pranešėjų iškalbos bei pašmaikštavimų dėka netgi tapo linksma, nuotaikinga.

Tačiau netrūko ir tokiai didelei šventei deramo iškilmingumo.

Į ją atvyko nemaža valdžios atstovų iš Vilniaus. Šventės dalyviai turėjo progą išgirsti Seimo pirmininko Česlovo Juršėno, premjero Gedimino Kirkilo sveikinimo žodžius, taip pat, suprantama, žemės ūkio ministrės Kazimieros Prunskienės kalbą, Utenos apskrities viršininkės Angelės Kaušylienės, Utenos rajono mero Alvydo Katino sveikinimus bei linkėjimus, kitų svečių pagyrimus žemdirbiams bei miestui, kuriame šių metų derliaus šventė buvo surengta.

Labai nuotaikingai vyko respublikinio gražiausių Lietuvos sodybų bei gyvenviečių konkurso, kurį organizuojant ypač daug nuveikė Juozo Dingelio vadovaujama Lietuvai pagražinti draugija, laimėtojų apdovanojimo ceremonija.

Daugybės svečių iš visos Lietuvos – ūkininkų, kaimo verslininkų, iš visų apskričių bei savivaldybių suplaukusių amatininkų – dėka buvo galima susipažinti su kiekvieno krašto žemės ūkiu, tradiciniais amatais, tautodailės dirbiniais, ankstesnių laikų bei dabarties kulinarijos laimėjimais, na, ir pasiklausyti skambių melodijų, dainų. Šventės  programoje buvo numatyta nemaža ir dar kitokių pramogų, kurias vainikavo trankūs fejerverkai. Tad jos dalyviai galėjo linksmintis, klausytis muzikos, dainų iki vėlyvo vakaro.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"