Paieška „Suteikianti džiaugsmingas akimirkas...“

„Suteikianti džiaugsmingas akimirkas...“

Reportažinis įspūdis iš Vilniaus pedagoginiame universitete surengtos parodos „Augalų labirintai“

Jonas GEDMINTAS

 

2008 m. rugsėjo 26-28 dienomis Vilniaus pedagoginiame universitete buvo surengta paroda „Augalų labirintai“. Tomis dienomis kasdien vyko ir paskaitos-pamokos. Pirmąją parodos dieną - vaikams „Apie augalų kolekcionavimą“. Kita diena buvo skirta sukulentų mėgėjams, tad paskaita-pamoka vadinosi „Kaktusai, kaudeksiniai, pluoštagėliniai“. Trečioji diena buvo skirta orchidėjų gerbėjams, tad ir paskaita-pamoka - „Priežiūros ypatumai“. Tačiau argi nebūna tokių, kuriems pamokos-paskaitos visai nerūpi, geriausia – tik akis paganyti. Jei beganant kas užkliuvo, jei kas širdin įsikraustė – galgi netolimoje ateityje ir kokiu gėlininku-mėgėju patapsi. Juk, kaip sykis, tokie mėgėjai ir tempė savuosius augalėlius į parodą „Augalų labirintai“.

 

Rūta, kuri – ir bankininkė, ir gėlininkė...

 

Vilnietė Rūta Pivoriūnienė prisipažino, jog atsidūrė Vilniaus pedagoginiame universitete surengtoje parodoje vien todėl, jog dalyvauja internetinės svetainės „Rojaus sodai“ forumuose. Žodžiu, susirinkę ganėtini ar senesni pažįstami. Rūtą labiausiai dominančios orchidėjos, nes šia tematika internetinėse erdvėse diskutuojanti su visais entuziastais iš Lietuvos.

„Aš dirbu banke, tad esu gėlininkė-mėgėja. Šioje parodoje, galima sakyti, dalyvauja visi mėgėjai, nors kai kas ir turi botaniko išsilavinimą. Aš atsivežiau demonstravimui 12 augalų.

Iš tų, kurie čia yra, sunkiausiai man buvo pražydinamas šis, - mostelėjo ranka Rūta vieno augalo link, ištardama jo lotynišką pavadinimą, kartu pristatydama ir kitą, kurį lietuviškai pavadino orchidėją Vanda.  

 

Kristina – inžinierė, kurią pakerėjo gėlės

 

Kita vilnietė inžinierė Kristina Popovienė prisistatė esanti kaip ir viena iš keturių šio renginio organizatorių. Tačiau dirbanti privačioje savo vyro įsteigtoje firmoje (Sergėjaus Popovo individualioje įmonėje, kuri užsiima metalo apdirbimo įrankiais, gręžiniais ir nuotekų projektais, tad su gėlėmis tiesioginiame darbe lyg ir niekas nesaisto...).

„Šiai ekspozicijai jau ruošėmės nuo birželio 1-osios. Gegužės mėnesį Kaune, Botanikos sode buvo gėlininkų-mėgėjų surengta parodėlė, po to jau prasidėjo rengimasis šiai parodai.

Demonstruojami augalai iš asmeninių kolekcijų. Yra dalyvių, kurie atsivežė 1-2 augalus, tačiau yra tokių, kurie čia demonstruoja iš savo kolekcijos apie 200 augalų. Pati atsivežiau apie 150 augalų. Čia – ir buteliniai sodai, ir sukulentai, ir kaktusai, ir orchidėjos... Brangiausias man asmeniškai iš čia atvežtųjų yra  gražialapė orchidėjos, kurios auginamos ne dėl žiedų, o vien dėl egzotiškų lapų“, - inžinierė-gėlininkė.

Beje, Kristina Popovienė, kaip ir kai kurios kitos parodos dalyvės, save įvardijo slapyvardžiu Olivija, tad - savotiškas ir maskavimasis nuo nereikalingos akies?..

 

Šilingė: „Augalai – nuo vaikystės...“

 

Jurga Motiejūnienė (pasidabinusi Šilingės slapyvardžiu): „Gyvenu prie Vilniaus, darbas su gėlėmis nė kiek nesusietas, nes pagal išsilavinimą esu filologė (lietuvių kalba ir literatūra)“.

Jurga sakė, jog su augalais bendraujanti nuo pat vaikystės. O ir giminė – miškininkai: ir tėvelis, ir broliai Marius bei Simonas. Kilusi iš Šakių rajono, nors broliai miškininkauja jau Šiaulių krašte. Marius Šilingas – Kuršėnuose, Simonas Šilingas – Šiaulių miškų urėdijoje.

„Atsivežiau šešias orchidėjas iš savo namų kolekcijos. Daugiausia vargo turėjau su orchidėja Palenopsis. Tą augalą gavau dovanų iš žmonių, kurie apie tokius augalus nieko neišmano, tad ir „nuskriaudė dovaną“, kuri sunkiai atsigavo mano namuose. Tačiau po keleto metų jau ir pražydo. Beje, orchidėjomis užsiimu dar gana neseniai, gal tris metus, tad šioje srityje vadinčiau save tik pradedančiąja“, - sakė Jurga Motiejūnienė.

 

Atverkime duris augalui...

 

Vilniaus pedagoginio universiteto oranžerijos vedėja Teresė Jokšienė:  „Organizuodami parodą mes norėjome populiarinti kambaryje auginamus augalus. Jie ypač yra reikalingi Lietuvoje, nes šiltos vasaros trumpos ir gamtoje žiemą lieka tik kelios rūšys visžalių augalų. Augalai gerina gyvenamosios aplinkos kokybę. Jei norime būti sveiki, juos turime auginti visur - tiek lauke, tiek kambaryje.

Todėl pirma parodos diena buvo skirta mokiniams. Norėjome juos supažindinti su dar viena kolekcijų rūšimi - augalų kolekcionavimu. Prof. Ričardas Kazlauskas susitikimo su mokiniais metu pasidalijo savo patirtimi.“

Gerai, jei nuo mažumės pamilstame augalus, augalėlius, gal įsismelks: tausokime juos visada. Tam patalkintų ir parodą aplankiusiems žmonėms suteikta galimybė konsultuotis su augalų augintojais apie priežiūrą.

„Į parodą savo kolekcijas pristatė 69 augintojai. Taip pat buvo pristatytos Vilniaus universiteto, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto, Vilniaus pedagoginio universiteto botanikos sodų, Lorkų sodo vazoninių augalų kolekcijos. Tai vietos, kur lankytojai gali nuolatos apžiūrėti augalus.

Parodoje buvo labai įvairių augalų, todėl kiekvienas pagal savo skonį ir pomėgius galėjo sau surasti tinkamą. Iš renginio žmonės skirstėsi su gera nuotaika, linkėdami, kad tokių subuvimų būtų kuo daugiau. Reiškia, tai tikrai yra aktuali visiems tema, suteikianti džiaugsmingas akimirkas.

Parodą aplankė daugiau kaip 1000 žmonių“, - jau po šio renginio sakė Teresė Jokšienė.

*  *  *

... Palikau parodą, kai ją pačią pirmąją dieną užplūdo gausus moksleivių iš sostinės mokyklų būrys. Neatrodė, jog vaikeliai būtų čia pedagogų atginti – domėjosi ir VPU oranžerija, kurioje gide buvo jos vedėja Teresė Jokšienė, apžiūrinėjo ir įvairiausias gėles, kitokius pažįstamus ir nepažįstamus augalus. Tarsi kviesdami juos į savuosius namus.  

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"