Paieška Nedaug trūko, kad mūsų visai nebūtų buvę

Nedaug trūko, kad mūsų visai nebūtų buvę

 

Tai atsitiko prieš septyniasdešimt tūkstančių metų. Mūsų protėvių tuomet sumažėjo iki 2 tūkstančių. Kokia buvo šio reiškinio priežastis? Nežinoma. O tai, kad itin ilgą laiką planetoje mūsų buvo visai nedaug, įrodė genetiniai tyrimai, apie kuriuos neseniai paskelbė JAV spauda.

 

Prieš penkis milijonus metų evoliucija išskyrė mus su mūsų artimiausiais giminaičiais – šimpanzėmis, ir nuo to laiko kiekvienos šios šakos viduje negalėjo neatsirasti vidinių genetinių skirtumų. Šimpanzės jų turi. Žmonės – praktiškai ne. Net vienos grupės šimpanzių pavieniai egzemplioriai turi didesnių DNR struktūros skirtumų, negu visi šeši milijardai žmonių, gyvenančių šiuo metu Žemėje.

Kodėl? Per penkis milijonus metų skirtumų atsiradimas neišvengiamas. Vadinasi, atsiradę, jie pranyko kartu su savo nešėjais. Beje, genetinė žmogaus sandara susiformavo visai neseniai – suprantama, jeigu palyginsime su milijonais savarankiškos evoliucijos metų.

JAV Stenfordo universiteto ir Rusijos Mokslų akademijos mokslininkai ėmėsi tyrinėti vadinamuosius “mikropalydovus” – trumpus, pasikartojančius ir besikeičiančius DNR segmentus, skirtingus kiekvienoje žmonių kartoje. Tyrinėtojai palygino 377 DNR “mikropalydovus”, surinktus iš 1056 asmenų 52-juose Amerikos, Okeanijos, Azijos, Afrikos ir Europos regionuose. Šis darbas leido konstatuoti, jog visi mes – negausios 2 tūkstančių žmonių grupelės palikuonys (ši grupelė gyveno Afrikoje prieš 70 000 metų).

Arba kokia nors katastrofa tada sumažino Žemės gyventojų skaičių iki dviejų tūkstančių, arba prieš 70 tūkst. metų būta ir kitų grupelių žmonių, bet katastrofiška įvykių eiga juos vėliau sunaikino. Ir sunaikino visiškai.  

Sprendžiant iš tų pačių šimpanzių genų įvairovės (kaip ir iš kitų gyvūnų rūšių), katastrofa nebuvo Visatos masto ir palietė tiktai žmones. Kas gi tai buvo? Baisi ekologinė krizė? Ligų epidemijos? Kas nors dar? Genetiniai tyrimai, deja, nepateikia atsakymų į šiuos klausimus. Būtini archeologiniai duomenys. Deja, jų kol kas dar nėra.

Genetiniai tyrimai, aprašyti JAV moksliniame žurnale, rodo, jog ties išnykimo riba žmonės balansavo labai ilgai. Tik prieš 25 tūkstantmečius žmonių skaičius ėmė vystytis tokiais tempais, kurie nuvedė juos nuo tos lemtingos ribos. Vėl prie lemtingojo slenksčio žmonija atsidūrė XX amžiuje, kai ėmėsi globalinio savo gyvenamosios aplinkos žlugdymo, sukūrė atominį ginklą ir mokslą išvystė iki tokio lygio, jog galime naikinti ne vien pačius save, bet ir apskritai visa, kas gyva. 

Iš Afrikos žemyno žmonės pasklido po visą planetą maždaug prieš 66 tūkst. metų. Pasak amerikiečių spaudos, šiuolaikinio žmogaus senosios atšakos atstovų galima aptikti tik Afrikoje. Tai – mbuti genties pigmėjai, gyvenantys Konge, ir Botsvanos bušmenai – chozianai.

Mokslininkai seniai neabejoja, jog visi mes turime afrikietiško kraujo. O priešininkams, manantiems, jog būta kelių žmogaus formavimosi centrų, stiprų smūgį sudavė neseniai Etiopijoje aptiktas radinys. Tai – dviejų suaugusiųjų žmonių ir vieno vaiko kaukolės. Įrodyta, jog šie žmonės gyveno ten prieš 160 000 metų. Rasti jie buvo dar 1997 metais, tačiau mokslinės  analizės rezultatai buvo paskelbti tik 2003-ųjų metų žurnale “Nature”. Atradimas patvirtino teoriją, jog šiuolaikinis žmogus susiformavo būtent šituo istoriniu laikotarpiu ir būtent šitame Afrikos regione.

“Tie pavyzdžiai be galo svarbūs, nes užpildo spragas tarp kur kas senesnių žmogaus rasės atstovų ir šiuolaikinio žmogaus”, - sako JAV Kalifornijos universiteto paleontologas Timas Vaitas.

“Šie žmonės gyveno tinkamu laiku, tinkamoje vietoje, ir, ko gero, mes visi esame jų palikuonys”, - pabrėžia profesorius Krisas Stringeris iš Londono gamtos istorijos muziejaus.

Kaukolės, surastos Etiopijoje, truputį didesnės negu dabartinių žmonių, ir jose kur kas ryškiau išreikšti antakių linkiai. Todėl tuos, kuriems šios kaukolės priklausė, mokslininkai pavadino “Homo sapiens idaltu”. Pastarasis reiškia “senas” vietos afarių genties kalba.

 

Parengė Jonas VANAGAS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"