Paieška Kai gyvūnai – ne „dzin“...

Kai gyvūnai – ne „dzin“...

Lena SKRIPTIENĖ

Šiaulių jaunųjų gamtininkų centro Biologijos skyriaus vedėja 

 

J.V.Gėtė:  „Gamta juokauti nemėgsta, ji visada teisinga, visada rimta, visada griežta, ji visuomet teisi. Klysta ir apsirinka tik žmonės“.

 

Kiekvienais metais spalio 4 dieną daugelyje šalių švenčiama Pasaulinė gyvūnų globos diena. Ši diena sutampa su Šv. Pranciškaus vardadieniu. Šv. Pranciškus Asyžietis visą savo gyvenimą pašventė gyvūnų globai.

Šiauliuose ši tradicija tęsiama jau septinti metai ir įvairiais renginiais stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į gyvūnų gerovės, žmonių deramo rūpinimosi jais problemas. Pilietiška visuomenė turi suvokti, kad ne tik žmonės, bet ir gyvūnai turi turėti laisves.

 

Suskaičiavus iki penkių

 

Penkios gyvūnų laisvės: 1) gyventi be baimės ir baigti gyvenimą be kančių; 2) turėti namus ir nesikankinti dėl temperatūros ar kitokio fizinio diskomforto; 3) nekentėti skausmo ir kančių nuo ligų ir žaizdų; 4) turėti galimybę natūraliai vystytis ir elgtis pagal prigimtį; 5) nebadauti ir gauti tinkamą pašarą ir vandenį.

Pasaulinė gyvūnų globos diena - graži, dvasinga, puikiai organizuota šventė.

Tęsiant šios ypatingos dienos paminėjimo tradicijas, Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras spalio 4 d. (jau septintus metus iš eilės) suorganizavo puikią ir tikrą šventę gyvūnams ir jų globėjams. Šiaulių jaunųjų gamtininkų centro būrelių mokytojams bei jų ugdytiniams teko paplušėti „iš peties“. Reikėjo rimtai ir turiningai pasiruošti šventei. Artėjanti „didžioji diena“ teikė daug vilčių ir truputi nerimo... norėjosi puikaus oro ir didelio būrio lankytojų – ypač keturkojų...

 

Kokia sueiga be vaidinimų, dainų!..

 

Šventę pradėjo dekoratyvinių balandžių šou bei teatralizuotas gyvūnų tematika spektaklis (teatro studija „Bildukas“), humoro grupė „Dzin“. Šventės metu buvo galima nemokamai apsilankyti „Egzotinių gyvūnų kampelyje“ bei visame pasaulyje garsiame „Kačių muziejuje“. Miestelėnai ir atvykę iš kitur turėjo puikią progą pasirūpinti gyvūno ir savo sveikata -  nemokamai paskiepyti savo augintinį nuo pasiutligės. Šia šaunia akcija pasirūpino Šiaulių apskrities maisto ir veterinarijos tarnyba. Be abejo, buvo pagalvota ir apie galimybę užregistruoti dar neregistruotą savo katę ar šunį, tai svarbu vykdant gyvūnų apskaitą ir galvojant apie viešąją tvarką.

Pramogos, pramogos... jos buvo skirtos tikriems šventės „kaltininkams“ - gyvūnams! Tikra „Gyvūnų užkandine“ pasirūpino gamtos ir buities būrelis. Jie pateikė spec. „meniu“ bei rekomendacijas gyvūnų globėjams - kaip galima nudžiuginti bei kokiais „patiekalais“ gali pavaišinti savo augintinį bei palepinti ŠJGC augintinius. „Šventinę arbatinę“ suruošė gamtos žiniuonių bei gamtos ir senųjų amatų būreliai. Arbatinė savo kvapu viliojo ne vieną šventės lankytoją, kurie galėjo pasigardžiuoti skania vaistažolių arbata. Gamtininkų centro floristikos bei kitų būrelių suorganizuota „Gyvūnų reikmenų mugė“ atvėrė savo „lobynus“ keturkojams, pagamino keturkojams daug įvairių žaislų bei nuostabių aksesuarų. „Keturkojų grožio salonas“ siūlė  sušukavimo, kirpimo, puošimo paslaugas lankytojų augintiniams.

 

Naudingi patarimai (ir konkursai) niekam nekenksmingi!

 

Salono „specialistai“ – gamtininkų centro kinologų būrelio ugdytiniai, patarinėjo kaip padaryti šukuoseną savo augintiniui, gausiai dalino patarimus bei rekomendacijas gyvūnų grožio klausimais, buvo galima nufotografuoti augintinį ir save „su humoro gaidele“.

Netradicinė Šiaulių m. šunų mylėtojų klubo šunų, Šiaulių m. felinologų klubo „Saulės katės“ kačių, egzotinių  gyvūnų paroda žavėjo savo įvairove ir gausa. Joje galėjo kartu dalyvauti veisliniai ir neveisliniai augintiniai. Globėjai entuziastingai ir meiliai pasakojo apie savo augintinį: laimėjimus, išdaigas, neįtikėtinas patekimo į namus istorijas, rūpesčius, džiaugsmą...

Šunų parodoje ypatingai daug ovacijų ir dėmesio sulaukė čichua-chua, airių seteris, auksaspalvis retriveris, šiukščiaplaukis terjeras, kinų kuoduotasis, vokiečių jagterjeras, labradoras, jorkšyro terjeras, nykštukinis pinčeris, spanielis, šarpėjus, kurcharų, papilon, pekinų veislių šunys. Nepastebėti neliko ir neveisliniai šunys: Alisa, Dikis, Triksė, Nika, Mopsas. Žymiausia kačių parodos dalyvė - iš Monsoro veislyno britų trumpaplaukių veislės katė Alfa bonito. Be abejo, ne mažiau žavūs buvo ir neveisliukai - ypač aikštingoji katė Flora, „komunikabilusis“ katinas Runcis.

Visi jie buvo nuostabūs ir nepakartojami. Daug džiaugsmo ir nuostabių akimirkų patyrė felinologų bei kinologų būrelių ugdytiniai, turėdami tokią puikią galimybę pažinti ir pamatyti tokią keturkojų įvairovę. Šventės metu pasižymėjo „egzotas“ - naminis šeškas.

Buvo paskelbti šaunūs konkursai augintiniams: „Au-2008“ (laurus pelnė tapo šuo Goldas); „Miau – 2008“ (triumfavo katinas Runkis). „Egzotika– 2008“ vienbalsiai išrinktas naminis šeškas  Čiučiundra. „Graužiku–2008“ tituluotas dekoratyvinis triušis Kleckis. Dekoratyvinė triušė Pukė tapo „Šauniausiu keturkoju–2008“. Žinoma, už visus augintinius balsavo, geriausius rinko gyvūnų globos šventės dalyviai, o balsus skaičiavo, prakaitavo gausi balsų skaičiavimo komisija – gamtos žurnalistų būrelis.

Kokia šventė be kūrybinio polėkio!.. Kūrybinis pleneras suteikė dvasinio peno bei džiaugsmo patiems mažiausiems! „Jaunieji dailininkai“ turėjo puikią progą spalvotomis kreidelėmis nupiešti savo augintinį ir sulaukti apdovanojimų. Per žirgo „puošimo ir šukavimo pamoką“ visi norintys galėjo išmokti teisingai šukuoti bei puošti žirgą.

Šiaulių miesto vyriausiojo policijos komisariato patrulių rinktinės 1 kuopos kinologai pademonstravo įspūdingas ir praktiškas  „Dresūros pamokėles“. Dėmesys ir azartas kunkuliavo per  „Gyvūnų olimpiadą“: „Tarakonų lenktynes“, „Graužikų lenktynes“, „Augintinių slalomą“ – savojo augintinio nešimas ant rankų per kliūtis. Šiaulių m. šunų mylėtojų klubo sporto sekcijos „Agillity“ parodomųjų varžybų dalyviai stebino žiūrovus savo energija, veržlumu, grožiu, virtuoziškumu. Fantastiškas reginys!

Gyvūnų gerovė – ne vien tik gyvūnų globėjų ar gyvūnus prižiūrinčių ir globojančių specialistų, bet ir visos Lietuvos bendruomenės  rūpestis.

Galiu pasidžiaugti, kad tokiais gyvūnų globos dienos paminėjimais ŠJGC prisideda prie tolesnio žmonių pilietiškumo sampratos ugdymo.

Smagu žinoti, kad jau Lietuvos bendruomenės ir su gyvūnų globa bei priežiūra susijusios tarnybos vis dažniau pradeda žiūrėti viena linkme.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"