Paieška J.Tumo–Vaižganto premija... griežlei

J.Tumo–Vaižganto premija... griežlei

Kasmet skiriama J.Tumo–Vaižganto premija. Šį kartą ja pagerbta rašytoja Filomena Taunytė.

Zenonas BUTKEVIČIUS

 

Tokį keistą pavadinimą šiai publikacijai parinkau sužinojęs, jog žurnalistas Juozas Šiupšinskas knygos „Kiek sveria siela“ autorę Filomeną Taunytę vaizdžiai palygino su griežle publicistikos lauke. Štai ką jis rašė:

„Ji pina pynę apie šiandieną ir vakardieną, apie išgyvenimą, užgyvenimą, prasigyvenimą ir nusigyvenimą, apie gyvenimo šviesį ir tamsį. (...) Nepriklausomybės metais, per pastarąjį dešimtmetį, ji švystelėjo skaitytojams penkias knygas: „Vandens užkalbėjimas“, „9/10 laimės“, „Laimingas senelių gyvenimas“, „7 nuodėmės ir 12 ligų“, „Kiek sveria siela“. Juk kur dar jūs žinote devintą dešimtį įpusėjusį žmogų, kuris kas antri metai vis nudžiugintų nauja knyga, šviežia mintimi. Ir, kas įdomiausia, su kiekviena knyga Filomena ne silpsta, bet stiprėja, nesikartoja, įkyriai neperša kartą jau rašytų sakinių, pastebėjimų, bet vis naujai audžia Lietuvos gyvenimo audeklą.“

Filomeną Taunytę šiek tiek pažįstu, todėl manau, kad palyginimas labai gražus, teisingas. Tai kartu ir rimtas, ir jaukus paukštis, kuriam proto, įžvalgumo – su kaupu, šalia kurio malonu būti, dar smagiau – kalbėtis. Ji - medikė, rašytoja, Lietuvos žurnalistų sąjungos narė. Dar pridėčiau – ir puiki psichologė, todėl knygos sykiu ir aštrios, tarsi liečiančios skaudžiausius mūsų gyvenimo taškus, bet sykiu ir paguodžiančios, skatinančios rasti išeitį, jei tik skaitytojas turi bent kruopelytę proto.

Pagal tradiciją, premija įteikiama J.Tumo–Vaižganto tėviškėje – Svėdasuose (nuo jų visai arti iki Malaišių kaimo, Vaižganto gimtinės).

... Svėdasų bažnyčion susirinko ne tik daugybė parapijiečių (buvo šv. Mykolo atlaidai), bet ir didelis būrys Filomenos Taunytės draugų, bičiulių, kūrybos gerbėjų. Renginio organizatoriai – Lietuvos rašytojų ir žurnalistų sąjungos, Svėdasų seniūnija, svėdasiškių draugija „Alaušas“, vaižgantiečių klubas „Pragiedrulis“. Kaip visada, labai nuoširdžiai J.Tumo–Vaižganto premijos įteikimo ceremoniją vedė dr. Juozas Lapienis.

„Aš čia gyvenau gamtos padavimų įspūdžiais ir taikia žmonių meile. Tie veiksniai sudarė mano sielą...“ - rašė J.Tumas–Vaižgantas.

Ši Filomenos Taunytės knyga – tarytum iš tų žodžių ir tų vietų kilusi.          

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"