Paieška Pamokos, į kurias nekvietė skambutis

Pamokos, į kurias nekvietė skambutis

Stefanija GRIGALIŪNIENĖ

Joniškio jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos chemijos mokytoja metodininkė

 

Žemė – mūsų planeta. Tegul vaikai geriau pažįsta Žemę, kuri juos nešioja ir peni. Tam pasitarnavo integruotos dailės, istorijos, geografijos, biologijos, gimtosios kalbos, sveikos gyvensenos, ekologijos pamokos, vykusios Ventos regioniniame parke.

Dailės pamoka vyko galerijoje „Sniegenos giesmė akmenėliui“. Susipažinome su mažai kam žinoma technika, kai paveikslai kuriami naudojant gamtines medžiagas. Visus sužavėjo Snieginos Chriščinavičienės kantrybė ir kruopštumas panaudojant savo kūrybai įvairių spalvų žemę, smėlį ir akmenėlius. Žemė yra didi, iš jos net paveikslus galima kurti, jei tik žmogus pasinaudoja jos vertybėmis kurti grožį, skleisti gėrį.

Gėrį ir sveikatą skleidžiančią biologijos ir sveikos gyvensenos pamoką „Jadvygos žolių“ ūkyje mums vedė farmacininkė–provizorė Jadvyga Balvočiūtė. Susipažinome su jos ekologiniame ūkyje auginamų vaistažolių rūšimis, jų gydomuoju poveikiu. Apžiūrėjome vaistažolių džiovinimo patalpas, pamatėme, kaip vaistažolės fasuojamos ir paruošiamos kelionei į vaistines, o svarbiausia – svetingoji Jadvyga pavaišino mus žolelių arbata su medumi ir naminiu sūriu.

Nuoširdus svetingumas ir nauji pojūčiai bei pastebėjimai mus nuvedė į geografijos–ekologijos pamoką, vykstančią Ventos ir Virvytės upių santakoje. Tą užsiėmimą vedė Ventos regioninio parko ekologas Rimantas Karžukauskas. Jis supažindino su čia augančia augalija. Retai kur sutiksi tokią augalų bendriją, kai šalia ąžuolo auga drebulė, spygliuočiai sumišę su lapuočiais, o taip pat guobų šeimos atstovas, nuo kurio kilo Viekšnių miestelio pavadinimas – vinkšna.

Praplėtę biologijos ir geografijos žinias, gražioje gamtos apsuptyje kiek pailsėjome, papietavome puikiai įrengtose poilsiavietėse, o keletas „ruonių“ netgi išsimaudė šaltuose Virvytės vandenyse.

... Po pietų - istorijos pamoka Viekšniuose, kurią veda gidas Andrius Almanis. Senosios vaistinės istorija, oreivio A.Griškevičiaus aviacijos pasiekimai, 111 metų amžiaus sulaukęs Viekšnių vandens malūnas, paminklas Vytautui Didžiajam, broliams Biržiškoms bei jų namas... Viekšniai tikrai turtingi savo istorine praeitimi, per dieną su viskuo tikrai nesusipažinsi, tad sukame į Papilę, kur prie paminklo Simonui Daukantui prasideda gimtosios kalbos pamoka. Andrius Almanis trumpai papasakojo apie S.Daukanto nuopelnus lietuvių kalbai ir šaliai. Jis pirmasis, parašęs Lietuvos istoriją lietuviškai, gražiai apdainavo Lietuvos gamtą, aprašęs lietuvius, jų būdą. Išklausę pasakojimą apie liūdną S.Daukanto gyvenimo pabaigą, pasukome jo namų link (buvusioje klebonijoje). Muziejus tądien buvo uždarytas. Pasižvalgę po kiemą bandėme perskaityti, kas parašyta ant vieno akmens. Skaityti buvo nelengva, nes parašyta senąja kalba – kaip atminimas apie Simoną Daukantą.

Prie pat S.Daukanto namo raitosi Ventos vingis su gražiu Lakštingalų slėnio pavadinimu. Pasirodo, čia ne tik tikrų lakštingalų daug, bet ir poezijos vakarai vyksta. Tačiau Venta nuplukdo tiesiai į geografijos pamoką prie Juros periodo atodangos. Labai sunku įsivaizduoti, kad prieš 150 mln. metų čia buvo jūra ir iki mūsų laikų išliko tik jos gyventojų kiautai – fosilijos. Štai kur Žemės motinos stebuklai, kiek ji turtų ir paslapčių slepia savyje, tik po dalelę atskleisdama mums!

... Ilgą pamoką, į kurią nekvietė mokyklinis skambutis, baigėme prie keistos liepos, turinčios daug kamienų, šalies gamtos paminklo - penkiolikakamienės liepos. Pasirodo, amžių našta sunki net ir tokiam galingam medžiui – ji beturi tik 14 kamienų, kurių vienas išgriuvęs, bet darbščiųjų gamtosaugininkų paremtas, kad dar tęstų savo gyvybę.

Mylėkime savo Žemę, savo kraštą, pilną gamtinio, istorinio, kultūrinio paveldo ir juos saugojančių rūpestingų, kūrybingų žmonių.

... Pamoka tęsėsi dešimt valandų. Tačiau ji neprailgo, nes vyko ne klasėje, tarp keturių sienų, o bendraujant su įdomiais žmonėmis, savo sričių žinovais, apžvelgiant objektą iš visų pusių bei prisiliečiant prie jo.

Nuoširdžiai dėkojame visiems, padėjusiems organizuoti šią pamoką, skirtą Tarptautiniams Žemės planetos metams.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"