Paieška Pati didžiausia žuvis

Pati didžiausia žuvis

 

Ši žuvis pateko į Gineso rekordų knygą kaip pati didžiausia Žemėje gėlavandenė žuvis. Gigantiško šamo iš Mekongo upės ilgis siekia 3 metrus, o sveria jis iki 300 kg. Kambodžoje šis šamas vadinamas “žuvų karaliumi”, Tailande ir Laose – “žuvimi-buivolu”, Vietname – “riebiąja žuvimi”. Lenktyniaujanti  su gigantišku šamu pagal dydį gali tiktai arapaima iš Amazonės, eršketai ir mažai ištyrinėtos gėlavandenės žuvys skatai. Europietiški šamai kažkada, sprendžiant iš senovinių įrašų, siekdavo ir penkerių metrų ilgį, bet dabar ir dviejų metrų yra didelė retenybė.

Dar prieš šimtmetį mekongiškasis šamas gyveno visoje gimtojoje Mekongo upėje ir jos intakuose nuo Vietnamo iki pietų Kinijos. Tačiau 20-40-aisiais XX a. metais šios žuvies kiekis itin sumažėjo. Per pastaruosius trejus metus Laoso ir Tailando Šiaurėje nepagauta nė vieno egzemplioriaus. Ichtiologai mano, jog mekongiškųjų šamų kiekis per pastaruosius 20 metų sumažėjo net 90 proc. Ypač nukentėjo šiaurinė populiacijos dalis. Tailandiečių žvejų apklausa parodė, jog paskutinį kartą mekongiškasis šamas buvo atsidūręs jų tinkluose prieš penkerius, dvidešimt ir netgi keturiasdešimt metų. Bet piečiau, Kambodžoje ir Vietname, padėtis ne tokia grėsminga.

1995 m. keturios šalys, pro kurias teka Mekongas (Vietnamas, Kambodža, Laosas ir Tailandas) sukūrė tarpvalstybinę komisiją, turėjusią apsvarstyti galimybę statyti prie šios upės 12 hidroelektrinių, kurių užtvankų aukštis siektų po 35 metrus. Komisija padarė išvadą, kad dėl projektuojamų užtvankų nutruks žuvų migracija net pusėje upės. Viena iš užtvankų, įrengta Muno upėje (tai tailandiškas Mekongo upės intakas), sukėlė tokius vietos gyventojų protestus, kad vyriausybė sutiko 4 mėnesius per metus atidengti užtvankas, kad praleistų žuvį. 

Bet buvo neaišku, ar gigantiškam šamui reikalingos kokios nors tolimesnės migracijos. 2000 metais ichtiologai supirko Kambodžos turguje gyvus šamus, paženklino plastmasiniais žymekliais ir paleido. Pasirodė, jog per metus žuvis nuplaukia aukštyn upe gana didelius atstumus.

Dar 1985 m. Tailande buvo pastatyta  žuvininkystės stotis ir pradėti veisti gigantiški šamai. Nuo to laiko į upę paleista tūkstančiai žuvyčių. Gaila, tačiau dėl šios  rūšies žuvies retumo veisiamąją medžiagą tenka imti tik iš pavienių egzempliorių, o tai susilpnina genetinę įvairovę. O paplitus kokiai nors epidemijai, yra didelė tikimybė, jog išmirs išsyk visa populiacija.

2003 metų rudenį Pasaulinė gamtos apsaugos draugija įtraukė gigantiškąjį Mekongo šamą į išmirštančiųjų gyvūnų rūšių sąrašą. Greit bus visiškai uždrausta gaudyti šias didžiausias pasaulyje gėlavandenes žuvis netgi veisimo tikslais.

 

Parengė Jonas VANAGAS   

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"