Paieška Šauklių kadagyne–riedulyne

Šauklių kadagyne–riedulyne

Lidija UMBRASIENĖ

 

Turtingas savo kraštovaizdžiais, gamtos ir architektūros paminklais, muziejais Salantų regioninis parkas. Tačiau šį Žemaitijos kampelį labiausiai išgarsino akmenys. Tai Respublikinis V. Into vardo akmenų muziejus Mosėdyje, Orvydų sodyba – muziejus Gargždelės kaime, gamtos paminklas – „Šilalės kūlis“ – penktas pagal dydį Lietuvos riedulys, Kulalių skaldyklos akmenynas ir Šauklių riedulynas.

Šaukliuose 79 ha plote pūpso ledyno atvilkti didžiuliai apsamanoję, apkerpėję rieduliai. Vienus akmenis gaubia paparčių vėduoklės, kiti slepiasi avietyne ar guli atviri saulei ir vėjui. Jų ramybę saugo žalieji minaretai – kadagiai. Nuo apžvalgos bokštelio, kiek akys užmato, stiebiasi įvairių formų ir aukščio lietuviškieji kiparisai. Kadagiai – augaliniai antibiotikai, daugelio ligų gydytojai, oro gaivintojai.

Per draustinį veda pažintinis Gamtos takas. Nauji stendai supažindina lankytojus su šio tundrą menančio kraštovaizdžio augalais, vabzdžiais, paukščiais, ropliais ir varliagyviais. Taku einame palei užželiantį Nerpolės tvenkinį. Prieš keletą metų čia pradėjo perėti giesmininkės gulbės. Skirtingai nuo mums įprastų gulbių nebylių, šie šiaurės tundros paukščiai nepakelia sparnų burių, turi geltoną snapą ir plauko ištiesusios ilgą kaklą. Kaip sako šių gulbių pavadinimas, jos gieda, lyg kiekviena skirtingu skudučiu grotų. Pavasarį ir rudenį per Lietuvą migruodamos, šimtiniais būriais susitelkia pamaryje. Potvynio užlietose pievose iš toli girdėti jų ilgesingų balsų melodija. Skudučiuoja ir skrisdamos. Mūsų krašte retai kur peri.

Kitą retenybę radome eidami vidurvasario taku. Tai pajūrinė zunda. Pilkai žali, standūs, skiautėti lapai su dygliukais kraštuose ir tos pačios spalvos žiedynai–galvutės, apsuptos lapų skraistėmis. Zunda žydi nuo birželio iki rugpjūčio. Augalas dauginasi sėklomis. Lietuvoje retos ir kitos šios zundos „sesės“. Tai plokščialapė ir darželiuose kaip dekoratyviniai augalai auginamos didžioji bei Burguto zundos.

... Malonu apsilankyti šiame draustinyje pavasarį, kai gieda paukščiai giesmininkai; vasarą, kai žydi gegužraibės, gegūnės ir plevena virš žiedų retieji drugiai; rudens išvakarėse, kai nušvinta žydintys viržynai ir akmenis supa raudoni bruknių karoliai.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"