Paieška Vardan vienintelio kadro...

Vardan vienintelio kadro...

Marius JASIULIONIS

Anykščių regioninio parko direkcijos vyr. specialistas

 

2008 metų spalio 29 dieną Anykščių regioninio parko direkcija surengė seminarą fotografuojantiems ir fotografija besidomintiems parkų darbuotojams. Seminaro tikslas: praplėsti žinias apie fotografijos galimybes, techniką, pasisemti kūrybinių idėjų, padiskutuoti fotografams aktualiais klausymais ir paskatinti fotografus bendrauti bei bendradarbiauti.

Kiekvienas regioninis ar nacionalinis parkas privalo rinkti fotografinę medžiagą apie savo parką. Nei vienas lankstinukas, stendas ar parko internetinis puslapis neišsiverčia be fotografijų. Tačiau kaip padaryti, kad tos nuotraukos būtų įdomesnės, informatyvesnės ir, galų gale, meniškesnės? Juk tobulumui (ypač kai kalbame apie kūrinio meninę vertę) ribų nėra. Trys seminare dalyvavę dėstytojai (fotografai) padėjo atskleisti fotografijos paslaptis ir judėti tos išsvajotosios, kvapą gniaužiančios fotografijos link.

Patyręs fotografas, išleidęs ne vieną savo fotografijų albumą, Jonas Danauskas seminare papasakojo apie peizažų fotografavimą, pademonstravo įspūdingiausias savo nuotraukas ir pasakojo kaip jos buvo padarytos. Taip pat pasidalino įspūdžiais, parsivežtais iš Vokietijos, Danijos, Švedijos, Suomijos, Latvijos bei Estijos nacionalinių parkų.

Fotografas ir gamtos operatorius (2007 metais tapęs P. Abukevičiaus premijos laureatu už filmą „Susitikimas su Žuvininkais“) Mindaugas Survila papasakojo apie paukščių ir žvėrių fotografavimą gamtoje. Kiek daug prakaito tenka išlieti ir laiko paaukoti per dienas nejudant, tupint slėptuvėje dėl to vienintelio kadro. Stengiantis netrikdyti paukščių šeimynėlės į slėptuve, įrengtą beveik 30 metrų aukštyje, tenka ropštis naktį, o išlipti gali taip pat tik sulaukus sutemos. O juk ne kasdien pavyksta nufotografuoti ar nufilmuoti kažką įspūdingo. Kartą fotografą betūnant slėptuvėje užklūpo audra. Žaibavo visai netoli, šalia stovėjęs kameros stovas galėjo bet kurią akimirką tapti žaibolaidžiu, tačiau Mindaugas kantriai tupėjo slėptuvėje – mėginimas pasitraukti išduotų fotografą ir galėtų tragiškai baigtis paukščių šeimynai. Už pasiaukojimą Mindaugas buvo apdovanotas didžiausia dovana, kokia tik gali būti apdovanotas prisiekęs gamtos fotografas ir operatorius: audros metu pavyko užfiksuoti, kaip erelė motina laiko ištiesusi sparnus nuo lietaus virš jauniklių. Pasak Mindaugo - „tie kadrai buvo vieni geriausių gyvenime“.

Fotografas Jonas Tumasonis Adominis pasakojo apie makrofotografijos galimybes bei naudojamą techniką. Ir nebūtinai apie tą, kuriomis mirga reklaminiai žurnalų puslapiai. Pavyzdžiui, ar kas bandėte paprastu telefono fotoaparatu nufotografuoti mažą vabzdį? Nebandėte..? Tuomet išmėginkite. Pavyko ne kažin kas – tiesa? Jei priešais telefono fotoobjektyvą padėsite paprasčiausią lęšį - rezultatas gali nustebinti.

Ačiū šauniesiems fotografams, sutikusiems pasidalinti patirtimi bei naudingais patarimais.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"