Paieška „Siemens“, kuri atsigręžia...

„Siemens“, kuri atsigręžia...

Augustas UKTVERIS

 

Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre įsikūręs tarsi kompanijos „Siemens“ aplinkosaugos padalinys (čia spalio 23 d. UAB „Siemens“ pakvietė į „CO2untdown“ parodos atidarymą). Ateinantieji į šį teatrą turi galimybę erdvioje fojė susipažinti su minėtosios kompanijos aplinkosaugine politika. Ji, kaip ir kultūra, yra artinama prie ekologinių, aplinkosauginių visuomenės problemų.

Parodoje pateikti iliustruoti pavyzdžiai iš viso pasaulio – Australijos, Austrijos, Brazilijos, Grenlandijos, Italijos, JAV, Kanados, Kenijos, Švedijos, kurie paaiškina įvairius klimato kaitos padarinius.

„CO2untdown“ lankytojai gali susipažinti su inovatyviomis, aplinką tausojančiomis ir klimato kaitą mažinančiomis „Siemens“ technologijomis. Tai – visame pasaulyje diegiami sprendimai: eismo valdymo sistemos, aplinką tausojantys traukiniai, modernios pastatų valdymo sistemos, energiją tausojantys elektros varikliai, vandens valymo, taršos reguliavimo sistemos ir kt.

„Ekologiški sprendimai aktualu ne vien dėl klimato kaitos. Šie sprendimai leidžia taupyti resursus. Dėl to akivaizdi nauda yra mūsų klientams. „Siemens“ tyrėjai yra apskaičiavę, jog vidutiniškai vienas pramoninės valstybės gyventojas per dieną išskiria 37,8 kg CO2. (Čia – vidurkis. JAV šis skaičiaus yra kone dvigubai didesnis.) Tai ir vaizduoja čia esantis didelis 3,5 metro skersmens balionas. Šį skaičių padauginus iš Planetos gyventojų skaičiaus, gausime tikrai įspūdingą skaičių“, - kalbėjo minėtame teatre Vaidotas Bareišis, UAB „Siemens“ finansų direktorius, valdybos narys. Jis žurnalistus patikino, jog eksponatai, esantys šiame teatre, „svečiavosi“ Miunchene, Londone, o dabar puikuojasi ir Vilniuje (po mėnesio ši paroda keliauja į JAV).

Tad Vilniuje „Siemens“ pristatė parodą, pavadintą „CO2untdown“, kuria siekiama atkreipti visuomenės ir pramonės atstovų dėmesį į klimato kaitą, jos padarinius, kartu demonstruojant tos kaitos stabdymo būdus.

„Siemens“ turi kuo pasigirti. Vien pernai „Siemens“ ekologiškų veiksmų dėka buvo galima sutaupyti 114 mln. t CO2 emisijų.

„Mūsų tikslas – pasiūlyti artimiausiu metu klientams diegti sprendimus, dėl ko CO2 emisija būtų sumažinta 275 mln. t. Tai prilygintina šešių didžiųjų pasaulio miestų generuojamai emisijai per metus“, - sakė Vaidotas Bareišis.  

Šios parodos eksponatus būtų galima suskirstyti į tris grupes. Vieni jų iliustruoja klimato kaitos padarinius visame pasaulyje - nuo Australijos iki JAV, nuo Kenijos iki Švedijos... Štai klimato kaitos šiauriausia riba (sėkminga vyndarystė) pasistūmėjo apie 500 km į šiaurę. Nūnai Europoje šiauriausias vyndarystės taškas yra Gotlandas (Švedija). Prieš keletą dešimtmečių mažai kas tikėjo, jog Švedija garsės vynais. Gal ir Lietuva netrukus džiaugsis savo vynuogynais.

Kita eksponatų grupė pristato „Siemens“ inovacijas, aplinkosauginius sprendimus. Čia pavyzdžiu galėtų būti Oslo mieste įdiegta metro sistema, kur nauji traukiniai sunaudoja iki 30 proc. mažiau energijos, nei senieji. (Yra naujieji lengvesnės konstrukcijos, o stabdymo metu generuojama energija yra nukreipiama į energijos tiekimo sistemą.) Tuose metro traukiniuose CO2 emisija sudaro tik 2,6 gramo vienam km (arba vienai tonai traukinio svorio per visą eksploatavimo laikotarpį).

Beje, Lietuvoje geležinkelio bėgiais jau rieda ir 20 „Siemens“ pagamintų lokomotyvų, kurie yra naudingi ir aplinkosaugos požiūriu. Jau vien dėl to, jog mažiau eikvoja kuro, tarša sumažėjo apie 30 proc.

Dar viena eksponatų grupė yra skirta kiekvienam iš mūsų. Vienas jų – tarsi svarstyklės, parodančios kiek mes kasdiene veikla generuojame CO2 emisijos. Atskiri kubeliai parodo, tarkime, TV aparato, kompiuterio generuojamas CO2 emisijas.

Žurnalistams pasiteiravus apie „Siemens“ konkrečiuosius pasiekimus, susietus su aplinkosauga, buvo paminėta kompanija „Osram“ (ji priklauso „Siemens“). Ši kompanija skyrė daug investicijų tyrimams, kuriais siekiama, kad efektyviai dirbtų buityje naudojami prietaisai, paprasčiausios elektros lemputės.

Pasiteiravus, kiek „Siemens“ skiria kasmet aplinkosaugos dalykams, išgirdome, jog pernai korporacija „Siemens“ apie 3,6 mlrd. eurų skyrė investicijoms, iš kurių didžioji dalis – ekologiškiems, energiją tausojantiems sprendimams.

„Tai yra brangūs, tačiau atsiperkantys sprendimai. Žvelgiant globaliai, o ne vien vartotojiškai. Pirkimo kaina ir gaunama nauda teikia aplinkai ne visada geriausius rezultatus. Reikia būti ir socialiai atsakingiems. Tam pasitarnauja ir gamybos procesus normuojantys sertifikatai“, - sakė Vaidotas Bareišis. 

 

Apie „Siemens“

 

Tarptautinė technologijų ir inovacijų kompanija „Siemens“ AG kuria ir diegia sprendimus energijos, pramonės, sveikatos priežiūros bei IT srityse. Finansiniais 2007 m. „Siemens“ pajamos iš tęstinos veiklos sudarė 72,4 mlrd. eurų, o grynosios pajamos iš tęstinos veiklos – 3,909 mlrd. eurų. „Siemens“ pajamos, gautos iš gamtą ir klimatą tausojančių sprendimų 2007 m., siekė 17 mlrd. eurų ir sudarė 23 proc. visų bendrovės pajamų. „Siemens“ įkurta 1847 m., jos pagrindiniai biurai yra Berlyne ir Miunchene (Vokietija). Kompanijos sprendimai žinomi daugiau nei 190 šalių. Kompanijoje dirba apie 400 tūkst. darbuotojų.

Lietuvoje įsteigtoje UAB „Siemens“ dirba daugiau nei 100 darbuotojų. UAB „Siemens“ apyvarta 2007 finansiniais metais viršijo 208 mln. litų. „Siemens“ bendradarbiauja su technikos universitetais, remia kultūros, meno, sporto bei socialinius projektus. Nuo 2001 m. „Siemens“ yra Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro mecenatas, vardinės „Werner von Siemens“ stipendijos Lietuvos universitetų studentams už geriausius mokslinius tiriamuosius darbus steigėja, „Siemens“ vardas 10-čiai metų suteiktas universaliai arenai Vilniuje.

Daugiau informacijos rasite www.siemens.com ir www.siemens.lt.

 

Ar žinote, kad...

 

Vienos valandos Saulės energijos (kuri Žemę pasiekia kas valandą) užtektų tenkinti ištisus metus energijos ištekliais visos Žemės gyventojus. Tad dabar labai svarbu, kad saulės baterijos būtų kuo mažesnės.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"