Paieška Kviečių želmenų sultys – sveikatos ir grožio eleksyras

Kviečių želmenų sultys – sveikatos ir grožio eleksyras

Kęstutis TURONIS

 

Prieš žiupsnį metų „Žaliajame pasaulyje“ jau rašiau apie kviečių želmenų sulčių naudą žmogaus organizmui. Rašau tada ir apie Janiną Dovidonienę, kurią vadinčiau viena iš želmenų sulčių spaudimo pradininkių Lietuvoje. Dabar tik ką išspaustų kviečių želmenų sulčių (ar kompozicijas su daržovių sultimis) galima išgerti daugelyje prekybos centrų.

Neseniai po remonto atidarytoje parduotuvėje „Maxima“ sostinės Karoliniškėse pradėjo veikti ir kviečių želmenų sulčių baras. Užsukau. Paskanavau tiesiog bežiūrint išspaudžiamų sulčių ir susipažinau su šio baro šeimininke Virginija MILEVIČIENE.

Kviečių želmenis šilutiškiai Milevičiai (Jonas, Virginija ir sūnus Arvydas) pradėjo auginti ir sultis spausti prieš keletą metų. Savo verslą pradėjo Šilutėje, vėliau – Klaipėdoje („Akropolyje“). Dabar Milevičių oranžerijose auga daug kviečių želmenų. Šilutiškiai jau „užkariavo“ ir sostinę. Kviečių želmenų sulčių galima išgerti Pilaitėje (parduotuvėje „Iki“), Lazdynuose („Pupa“), Žirmūnuose ir kai kuriuose kituose aštuoniuose prekybos taškuose.

Milevičių kviečių sulčių baruose pasiūloma išgerti ir kitokių, tik ką išspaustų sulčių. Labai skanios ir naudingos kompozicijos „Švelnumas“ (morkos, salierai ir kviečių želmenys), „Pasaka“ (morkų ir salierų mišinys), „Drakono dvelksmas“ (citrinos, imbiero ir kviečių želmenų sultys). Išgėręs stiklinę šio mišinio, regis, pasijutau tarsi iš naujo ant šio svieto atsiradęs.

 

Šviežių sulčių pranašumas

 

Dauguma žmonių gyvena intensyvų gyvenimą. Prie kompiuterio, automobilio, darbe sugaištama daug laiko, išsenka jėgos. Ypač tai pajaučia šiokią tokią metų naštą turintieji. Mokslininkai konstatuoja, jog žaliuose augaluose, žolėse esama daug komponentų, valančių kraują, neutralizuojančių toksinus, kurie alina mūsų organizmą.

Kadieniame maiste organizmui būtinų medžiagų dažnai stokojama. O kviečių želmenyse naudingų medžiagų tikrai esama daug. Tuose želmenyse esama ir amino rūgščių, valančių kraują. Tad kviečių sultimis galima gydytis nuo mažakraujystės (anemijos). Jos požymiai – nuolatinis nuovargis, apetito stoka. Kviečių želmenyse daug esama chlorofilo, kepenų bei viso organizmo valymui ir stimuliavimui reikalingos medžiagos. Gausu ir vitaminų (vitamino C – tiek pat, kaip ir citrinose; vitamino A – kaip ir žaliose salotose; nestokojama karotino, vitamino E, vitamino B12). Be jų – ir geležies, vario, kalio, mineralų, baltymų.

Kiekvieną dieną išgeriant po 20-80 gramų galima patalkinti atstatant organizmą po operacijų, ištikus insultui, patyrus stresą, po kokio peršalimo ligos, esant bendram nuovargiui. Geriant kviečių želmenų sultis aktyvėja kraujotaka, stiprėja imuninė sistema, kraujagyslės tampa elastingesnės. Tad kasdien geriant šias sultis valome, jauniname savo organizmą.

 

Auginkime želmenis patys

 

Kviečių želmenų sultis geriausia gerti valandą prieš valgį. Tačiau kiekvieną dieną eiti į sulčių barą? Tai nėra patogu? O ar pigu? Juk kviečių želmenys išauga tik per 10 dienų.

Tad tuo galime užsiimti ir patys. Ypač tada, kai galime Viktorijos ir Jono Milevičių baruose įsigyti ir literatūros apie tokių sulčių gamybą.

Medicinos seselės diplomą turinti Virginija Milevičienė sakė, jog gal prieš 10 metų nusipirko knygą „Kviečių želmenų sultys“. Perskaičiuosi ir padėjusi į lentyną. Tačiau susirgo šeimos galva Jonas Milevičius. Medikai konstatavo jo organizmo užterštumą. Valytis ėmė badavimu. Vieną naktį Jonas susapnavęs keistą sapną: kažkas sako, jog laikas gerti kviečių želmenų sultis – gerk ir pasveiksi. Tars kokioje sakmėje... Tačiau pakirdęs apie sapną papasakojęs žmonai. Tad knyga vėl buvo ištraukta į dienos šviesą. Skaityta, permanyta ir net verslo imtasi.

... Auga Milevičių oranžerijose kviečių želmenys. Šeimininkai teigia, jog esantys dabar sveiki, ligos kažkur prašapusios. Grįžusi ir energija. Kuri patalkinanti darbuose, kurios linki kiekvienam, kas užsuka atsigerti ką tik išspaustų sulčių iš želmenų.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"