Paieška Varnalėšos diena

Varnalėšos diena

 

Keistas paprotys egzistuoja Škotijos sostinės Edinburgo priemiestyje, Kvinsferyje. Nuo neatmenamų laikų, tikriausiai nuo paties priemiesčio atsiradimo antrojoje XI amžiaus pusėje, į centrinę Kvinsferio aikštę išeina vyriškis, vilkintis kombinezoną, kibte apkibusį varnalėšų „sagutėmis“. Šiam pasipuošimui jų sunaudojama per 10 tūkst. vienetų. „Varnalėšų žmogaus“ galvą puošia gėlių vainikas, o eina jis, pasiramsčiuodamas dviem rožėmis išpuoštomis lazdomis. Rūbą juosia plati juosta su išpieštu priemiesčio herbu. „Varnalėšų žmogų“ sveikina minios žmonių, o prieky jo bėga vaikai su varpeliais. Ir taip jis apeina visas miesto užeigas, kiekvienoje iš jų išlenkdamas po mažą taurelę viskio (lazdos padeda išsilaikyti ant kojų).

Šiomis „Varnalėšų žmogaus“ eitynėmis kasmet prasideda tradicinė priemiesčio mugė. Neįprastas paprotys yra kilęs iš žilos senovės. Kai kurie jį sieja su Žaliuoju riteriu, vienu iš legendos apie karalių Artūrą personažų. Kiti teigia, jog „Varnalėšų žmogus“ – tai Škotijos karaliaus Roberto (XIV a.) simbolis. Slėpdamasis miške nuo priešų, Robertas buvo apsilipdęs visus savo drabužius varnalėšomis, kurios jį gerai maskavusios tarp kitų žalių augalų.

Pastaruosius septynerius metus „Varnalėšų žmogaus“ vaidmenį atlieka dizaineris Džonas Niklas, o iki jo septynerius metus save „kibukais“ dabino sodininkas Alanas Reidas. Į atsargą jis išėjo dėl sveikatos būklės – jau nebepajėgė kiekviename traktieriuje pakelti taurelės.

 

Parengė Kostas JANKUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"