Paieška Gamtos studijos rudenį

Gamtos studijos rudenį

Adelė MARKEVIČIŪTĖ

Vilniaus Užupio gimnazijos 1 klasės mokinė

 

Rugsėjo 25-26 dienomis neakivaizdinės aplinkosaugos mokyklos „Žalioji studija“ mokiniai vėl susirinko į Aukštadvarį, miestelį Trakų rajone. Per pirmąją sesiją gavome užduotį: parengti aplinkosauginių projektų planus. Pasiskirstę į penkias grupes pristatėme ruošiamus įgyvendinimui projektus mokyklos vadovei ir Aukštadvario regioninio parko direkcijos darbuotojams. Projektai buvo skirti švietimui, aplinkos būklės įvertinimui, gamtos išsaugojimui. Viena grupė nusprendė išvalyti ir prižiūrėti Vievio ežerą, jo pakrantę. Kiti rimtai nusiteikė rūpintis savo mokyklų teritorijų švara ir grynu oru. Dar vienas projektas buvo skirtas vaikų švietimui - apie Lietuvoje žiemojančius paukščius ir jų lesinimą. Buvo ir projektas, skirtas ekologinių buveinių kitimo ištyrimui.

Įgyvendintus paminėtuosius sumanymus turėsime pristatyti per baigiamąją sesiją, kuri vyks 2009 metų balandžio mėnesį. 

Pasikalbėję apie projektus sužinojome, jog Aukštadvaryje vyksta Tarptautinės turizmo dienos renginiai. Paskaitas apie pelkių ir pievų ekosistemas atidėję rytdienai, nusprendėme dalyvauti šventėje.

... Pėsčiomis žingsniavome iki Velnio duobės, kuri yra vienas įdomiausių apylinkės objektų. Tai - geologinis gamtos paminklas, įtrauktas į Europoje labiausiai saugomų 100 gamtos paminklų sąrašą. Velnio duobė yra apipinta legendomis. Gal kadaise čia dėl nedorėlio kunigo po žeme nugarmėjo visa bažnyčia, gal prasmego veršiukas... Legendos byloja, kad tai esą velnio darbai, dėl to ir kilęs pavadinimas -  Velnio duobė. Stebėjome kareivių pasirodymus, patys šaudėme iš mokomųjų šautuvų, apžiūrėjome kareivišką amuniciją, ragavome kareiviškos košės...

Vakare, jau sutemus, kūrenome laužą, kepėme dešreles, gėrėme arbatą, pasakojome anekdotus…

Ryte mūsų laukė jau rimtesni mokslai. Šios sesijos tema – „Pelkių ir pievų biologinė įvairovė ir apsauga“. Aukštadvario regioninio parko direkcijos direktoriaus Vaclovo Plegevičiaus ir vyr. ekologo Talvydo Špiliausko paskaitos supažindino su pelkių ir pievų ekologine reikšme, būkle Lietuvoje ir Aukštadvario regioninio parko teritorijoje. Lietuvoje yra gana nemažai nedidelių pelkių, bebaigiančių užpelkėti ežerėlių. Tai - natūralus gamtinis procesas. Pelkė - buveinė daugeliui specifinių augalų, gyvūnų. Pelkių mažėjimo priežastis – žmonių ūkinė veikla, melioracija. Laimei, Lietuvoje pelkių yra nepalyginamai daugiau nei kai kuriose kitose Europos šalyse.

Po teorinių paskaitų vykome į ekskursiją - pamatyti tai, apie ką išgirdome paskaitoje. Važiavome pietrytine Aukštadvario regioninio parko dalimi. Įdomesnėse vietose išlipdavome, apžiūrėdavome vietovę. Apžiūrėti tikrai buvo ką. Pavienės sodybos, išsidėsčiusios jaukių kalvelių prieglobstyje, pamiškės ir pievos, kuriose pasisekė pamatyti nušuoliuojančią stirną. Apžiūrėjome šernų, kurie, pasak mūsų gido, pridaro daug rūpesčių ūkininkams, išraustas duobes. Grožėjomės didžiausio apylinkėje Vilkokšnio ežero panorama. Gavome ir praktinių užduočių: ieškojome keleto augalų, kitus bandėme atpažinti. Gerai, kad šalia buvo vyr. ekologas Talvydas Špiliauskas, ypač praturtinęs mus žiniomis ir įspūdžiais.

Pabendravom, pasimokėm, pakeliavom, daug sužinojom... Atėjo laikas grįžti namo. Iki kito susitikimo Vilniuje!

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"