Paieška „Nepirk nieko“ dienos

Priverk piniginę!..

Lapkričio 24-ąją pasaulyje - penkioliktasis „Nepirk nieko“ dienos (Buy Nothing Day) jubiliejus.

 

„Nepirk nieko“ diena kasmet stiprėja. Šis kultūrinis reiškinys prasidėjo Vankuveryje, Kanadoje, o dabar jau paplitęs maždaug 65 valstybėse. „Nepirk nieko“ dieną švenčia žmonės, neabejingi gamtosaugos bei socialinėms problemoms. Visuotinai pripažinta pasaulinių ekologinių katastrofų grėsmė verčia žmones sunerimti ir bandyti mažinti bereikalingą vartojimą.

„Nepirk nieko“ diena minima prieš Kalėdinio pirkinių maratono pradžią. Įvairiose miestų erdvėse rengiami šmaikštūs pasirodymai, akcijos, tačiau svarbiausia šią dieną yra neišleisti nė cento. Anksčiau „Nepirk nieko“ dieną labiausiai būdavo pabrėžiama rinkodaros įtaka mūsų mintims bei aklo vartojimo problemos, tačiau dabar ši diena įgauna vis ryškesnį ekologinį atspalvį.

„Nepirk nieko“ diena nėra trumpalaikė akcija, siūlanti  susilaikyti nuo vartojimo parą laiko. Vienadienis pabandymas nepirkti yra skatinimas keisti savo požiūrį į tai, ką, kodėl, kiek ir už kiek perkame. Ekonomiškai išsivysčiusios šalys, kuriose gyvena vos apie 20% pasaulio gyventojų, sunaudoja daugiau nei 80% Žemės išteklių, padarydamos itin didelę žalą gamtai, sukeldamos netolygų gerovės pasiskirstymą. Per paskutinius 30 metų išnyko daugiau nei 30 % gyvūnų rūšių, o ateinančiais dešimtmečiais prognozuojami dar liūdnesni pokyčiai Žemėje.

Vis labiau augantis nesaikingas vartojimas - rimta problema, o ją išspręsti gali tik patys vartotojai. „Nepirk nieko“ diena yra puiki proga pradėti savo gyvenime taikyti formulę: „Atsisakyk, sumažink vartojimą, naudok daiktus daug kartų,  perdirbk“ (refuse, reduce, reuse, recycle). Šiandien visi žino: atliekas reikia rūšiuoti. Tačiau rūšiavimas yra mažiausia, ką galite padaryti.

 

Keli patarimai

 

* Įsigydami daiktus įvertinkite jų būtinumą, ilgalaikiškumą, sudėtį ir gamybos proceso ekologiškumą. Stenkitės rinktis vietinės gamybos (mažiau transportuotus) produktus.

* Išmokite daug kartų naudoti plastikinius maišelius, stenkitės apskritai išvengti vienkartinių daiktų patekimo į jūsų namus.

* Rūšiuokite! Organines atliekas kompostuokite.

* Taupykite! Ne tik vandenį ir elektrą, bet ir visa kita, ką įmanoma taupyti.

* Mieste važiuokite dviračiu arba viešuoju transportu.

* Atostogas planuokite be skrydžių lėktuvais.

* Pasidaryk pats! Jei yra kas nors, ką galite pasigaminti patys, tai taip ir padarykite. Kūrybos džiaugsmas ir savom rankom sukurti dalykai yra neįkainojamos ir labiausiai vertinamos dovanos.

* Valgykite kuo daugiau augalinės kilmės maisto, nes augalininkystė, palyginus su gyvulininkyste, sunaudoja daug mažiau Žemės išteklių.

* Išjunkite televizorių ir daugiau laiko skirkite žmonėms tikrame gyvenime: žaiskite, keliaukite, mokykitės, kurkite.

 

Atsikvėpkite patys ir leiskite atsikvėpti Žemei! 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"