Paieška Mokymo savitumai Tarptautiniais planetos Žemės metais

Žemynų žaismėje...

Mokymo savitumai Tarptautiniais planetos Žemės metais

Jurgita ABLĖNĖ

Panevėžio Skaistakalnio pagrindinės mokyklos geografijos vyr. mokytoja

 

2005 m. Jungtinės Tautos paskelbė 2007, 2008 ir 2009 metus Tarptautiniais planetos Žemės metais. Didžiausi sausumos plotai mūsų planetoje vadinami žemynai. Tad juos ir turime labai saugoti.

Mūsų šeštokai, pradėję mokytis geografijos, supažindinami su žemynais (tačiau labai trumpai): kokie jie yra, keli, kas jiems būdinga?.. Priklausomai nuo mokinių motyvacijos, galima šią temą labai įvairiai išdėstyti, kad kuo įdomiau būtų vaikams ir aišku, kad kuo daugiau informacijos išliktų jų galvelėse.

Panevėžio Skaistakalnio pagrindinėje mokykloje 6a klasėje yra dalis stiprių ir motyvuotų vaikų. Kai tik paminėjo mokytoja, jog galime įdomiai pasirengti ir kitiems mokiniams pristatyti žemynus, greitai atsirado 12 savanorių, kurie nusprendė per mėnesį sugalvoti kažką įdomaus ir pademonstruoti ne tik savo klasės mokiniams, o ir kitiems mokytojams. Mat šią pamoką darėme atvirą.

Žemynai septyni, o vaikais pasiskirstė šešis, tad vienas – Pietų Amerika - liko mokytojai.

Išradingi ir sumanūs pasirodė šeštokai.

Didžiausią žemyną Aziją, pristatė šokiu, kuris šokamas arabų kraštuose. Daugiau informacijos pateikė stenduke, kuriame atsispindėjo visi Azijos rekordai (juos, pasitelkusios žemėlapį, pristatė Dovilė ir Gertrūda).

Karštoji Afrika pasitiko „klausytojus“ iš faneros išpjaustytu trafaretu, ant kurio puikuojasi irgi išpjaustyti būdingiausi Afrikos gyvūnai. Pristatydamos žemyną Enrika ir Šarūnė nepabūgo mokinių užduodamų klausimų, kodėl jos pasirinko tokį „skurdų“, „juodą“, „badaujantį“ žemyną.

Su Šiaurės Amerikos žemynu supažindino Samanta, kasas pasidabinusi tikromis, indėnų pintomis juostelėmis, kurias yra gavusi dovanų. Mokiniai sužinojo, kuo ypatingas šis žemynas. Išleido ir knygelę apie šį žemyną, kad susipažintų ir kiti mokiniai.

Pietų Amerikos pristatymą lydėjo indėniška muzika. Jos klausantis, mokytoja pristatė kuo įdomus, išskirtinis yra šis žemynas.

Tolimą ir šaltą Antarktidos žemyną buvo galima atpažinti iš baltai apsirengusios pristatytojos Dovilės. Pažėrė daug faktų, koks įdomus šis „šaldytuvas“, kad ilgiau išliktų vaizdas – padarė plakatą, kuriame - svarbiausia informacija apie žemyną.

Vieninteliai du vaikinai (Paulius ir Žygimantas) pasirinko mums visiems gerai žinomą žemyną – Europą. Jie kartu išleido knygelę, kurioje yra informacijos apie žemyną, jo gamtą, apie ES šalis...Vienas iš jų viską rodė žemėlapyje, kitas įtikinamai pasakojo Europos subtilybes.

Daugiausia dėmesio sulaukė Australija. Karina ir Rugilė visada išsiskyrė sumanumu, neatsiliko ir šį kartą. Merginos sugalvojo išleisti laikraštį, bet kam gadinti naują gerą popierių? Merginos susirado seną, jau perskaitytą ir jį dekoravo Australijai būdingais dalykais: vėliava, svarbiausia informacija, gyvūnais, augalais, išskirtiniais bruožais... Net sporto puslapį sukūrė, kuriame skaitėme apie šių metų australų pasiekimus olimpiadoje. Tad pristatymas buvo išskirtinis, išsamus ir įdomus.

... Kalbėdami apie žemynus, nepamiršome padiskutuoti apie aktualias jų problemas, apie būdus, kaip galėtume gerinti esamą padėti ir t.t. Tad pamoką pavyko integruoti su skelbiamais Žemės metais.

Tereikia tik noro – puoškite, įvairinkime savo pamokas, mieli mokytojai ir mokiniai.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"