Paieška Atliekų deginimo gamykla:

Atliekų deginimo gamykla:

slaptai stumiamas abonentinis projektas?..

Janina GADLIAUSKIENĖ

Lietuvos žaliųjų judėjimo atstovė

 

Nepaisydama gyventojų protestų, Vilniaus valdžia ketina slapta patvirtinti dar vieną „abonentinį“ projektą - atliekų deginimo gamyklos statybą šalia Lazdynų.

Patikimų šaltinių teigimu, projektą ketinama pasirašyti jau artimiausiomis dienomis, dėl privačios bendrovės pelno paminant gyvybinius žmonių interesus - teisę į sveiką ir saugią aplinką. 

Daugiau negu 5000 Lazdynų bendruomenės narių pasisakė prieš šį neskaidrų projektą, laišku kreipdamiesi į šalies prezidentą V. Adamkų, Vyriausybę, Aplinkos ministeriją, Vilniaus savivaldybę ir kitas institucijas: http://www.balsas.lt/naujiena/175946/vilniaus-lazdynu-gyventojai-sukilo-pries-atlieku-deginimo-gamykla/rubrika:naujienos-verslas

Apie korupcinį su „Rubicon“ įmonėmis siejamo projekto pobūdį ir žalą viešajam interesui atvirai kalbėjo ir kai kurie Vilniaus savivaldybės politikai: http://www.balsas.lt/naujiena/176743.   

Jeigu dabartiniu metu Vilniaus miesto savivaldybei pateiktą atliekų deginimo gamyklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą administracija suderina, tolesniame projekto įgyvendinime, visuomenė nedalyvauja. UAB „Cowi Boltic“  atstovė, pristatydama PAV ataskaitą sakė, kad atliekų deginimo gamyklai detaliojo plano nereikia.

Vilniaus miesto taryba dar pereitų metų pabaigoje buvo nutarusi svarstyti dėl atliekų deginimo  gamyklos ūkinės veiklos ir vietos pritarimo, tačiau dabar tai jau nesvarstoma.

Mūsų žiniomis, spaudimas daromas ir Vilniaus visuomenės sveikatos centrui, kuris taip pat  turi derinti atliekų deginimo gamyklos PAV ataskaitą.

Belieka pridurti, kad toks pat projektas dabartiniu metu gana slaptai prastūminėjamas Kaune. Taigi, Lietuvoje atliekų deginimo gamyklos numatytos ne tik Vilniuje, Kaune, bet ir Klaipėdoje bei Šiauliuose. Jeigu Vilniuje projektuojamos gamyklos galingumas toks, kad vien Vilniaus miesto atliekų nepakaks, tai ką degins kitos Lietuvos gamyklos? Ar mūsų valstybė netaps Europos valstybių atliekų surinkėja?

Pastačius gamyklą, jau dabar kelių pavojingų įmonių kaimynystę kenčiantys Lazdynai būtų galutinai paversti nuodų kaupykla, o vilniečiai - priversti neterminuotą laikotarpį pirkti visą jos pagamintą šiluminę energiją nepaisant kainos, kurią nustatys bendrovė.

*  *  *

Todėl neatsitiktinai gruodžio 9 d. pakvietėme rinktis Europos aikštėje prie Savivaldybės į  protesto akciją. Nes visuomenės raminimas prilygsta apgavystei ir norui patyliukais patenkinti gamyklos užsakovų norus.

Beje, dar prieš metus savivaldybės administracija, žadėjusi teikti Vilniaus miesto tarybai dėl atliekų deginimo gamyklos ūkinės veiklos ir vietos, dabar sprendžia viena pati.

Kol savivaldybės valdininkai tariasi kaip paslapčia ir kas turi pasirašyti, ne mažesni galvosūkiai sprendžiami ir Vilniaus apskrities administracijoje. Kadangi  planuojamos gamyklos teritorija yra kartu su TEC -3 ir kitomis sujungta į vieną teritoriją, dėl gamyklos statybos turi gauti gretimų kaimynų sutikimą. Kaip tikina Vilniaus tarybos ir TEC -3 valdybos narys, akcininkas V. Martikonis, jau metai laiko, kaip su būsimu kaimynu jie nesutinka ir nepasirašo. Todėl atliekų deginimo gamyklos atstovai mina kelius į apskrities administraciją, kad ši atskirtų sklypus. Tuomet gal reikėtų ir detaliojo plano, bet pastarojo, atrodo gamyklos vadovai nebijo. Dabar svarbiausia ar Vilniaus apskrities viršininkas A. Macaitis suspės pasirašyti.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"