Paieška Meškeriotojų džiaugsmai ir rūpesčiai

Žiemai charakterį rodant...

Meškeriotojų džiaugsmai ir rūpesčiai

Vacys PAULAUSKAS

Neetatinis aplinkos apsaugos inspektorius, papildomo ugdymo pedagogas ekspertas

 

Jau tampa tradicija spėlioti, ar per kalėdines šventes nudžiugins meškeriotojus pirmasis ledas? Oi, su nekantrumu visi jo laukė, norėjo patikrinti, ar tikrai žuvys kibs kaip pašėlusios ir dovanos neužmirštamas pirmosios žūklės akimirkas.

 

Apsirikau

 

Prisipažinsiu, paskutiniame 2008 metų „Žaliojo pasaulio“ numeryje apgailestaudamas, jog žiema vėluoja, šventėms iškritusio sniegelio ir pirmojo ledo tikrai nesitikėjau. Visgi Kalėdoms žemė šiokia tokia balta marška pasidengė, o paskambinęs geras bičiulis ir aistringas meškeriotojas Steponas Pučinskas, išklausęs mano nuogąstavimų, pareiškė: „O tu žinai, aš jau visą savaitę sėdžiu ant ledo“.

„Čia tai bent, - pagalvojau. - Ir kurgi jis tą ledą rado?“

„Ogi - visai netoli namų, - toliau aiškino. - Buivydiškėse mažosios balos jau užšalusios. Ledas „perkopė“ 5 cm ir patikimai laiko. Visai neblogai kimba ešeriukai. Meškerioti yra tikras malonumas. Didesni vandens telkiniai dar banguoja, tačiau ateis ir jų eilė.”

Tad mano priekaištai žiemai ankstyvi. Tai patvirtino ir Nevalstybinių vaikų globos namų „Vilniaus SOS vaikų kaimo“ direktorius Dainius Miežys: „Per Kalėdas teko mašina važiuoti Žaliųjų ežerų link. Taip įdomu -  visas kelias tuščias, niekur žmonių nematyti. O ant tų pakelės mažųjų ežeriukų ledo - meškeriotojų knibždėlynas. Matyt, jau laiko, kad nebijo įlūžti.”

 

Skubėti neverta

 

Gerai, kad poledinės žūklės džiaugsmai prasidėjo ir įgauna pagreitį. Bėda tik ta, jog kartais meškeriotojai, besidžiaugdami ledu, užmiršta atsargumą, nesirūpina savo saugumu ir patenka į vandens telkinių paspęstas pinkles. Štai ir dabar ką tik radijas  žinių laidoje pranešė, jog gelbėtojai jau ieško dviejų dingusių poledinės žūklės mėgėjų ir gyvų rasti nesitiki. Rūpestis, kaip sėkmingai nuo ledo parsigauti namo, išlieka visą žiemą. Ypač tai aktualu, kai permainingi nežiemiški orai apsunkina patikimos ledo dangos susidarymą.

Mes, suaugusieji, privalome skirti ypatingą dėmesį vaikų saugumui. Pameškerioti nuo ledo – kiekvieno vaiko svajonė. Aš su savo jaunaisiais žvejais ant ledo lipti neskubu. Patirtis rodo: gali būrelyje daug kartų rodyti, kaip velkant koją už kojos vaikščioti ledu, aiškinti, kodėl pavojinga susispiesti į krūvą, atrodo, viską vaikai suprato ir išmoko, tačiau, žuvelėms pradėjus kibti, tie mokslai greitai tarsi išgaruoja. Kam vaikščioti nuo ledo nepakeliant kojų, kai bėgti smagiau? Argi žiūrėsi iš tolo, kai draugui užkibo žuvis? Juk būryje daug linksmiau, negu bendrauti per atstumą. Žinodamas visa tai, išvykas vaikams organizuoju „perkopus“ ledo storiui 10 cm. Kad vaikai nesušaltų, meškeriojame kai lauke yra mažiau negu 10 laipsnių šalčio. Žūklaujame labai gerai pažįstamuose telkiniuose. Ir tik tada, kai nuvykęs be vaikų įsitikinu, jog ledas tikrai saugus. Vėluodami užlipti žuvų sugauname mažiau, tačiau vaikams džiaugsmo užtenka. Būtų liūdna, jeigu pasikartotų praėjusio sezono orai ir mano vaikai vėl liktų be poledinės žūklės.

Po Naujųjų padėtis gerėja. Žiema vis drąsiau rodo savo charakterį. Tikiuosi, kad mano jaunieji žvejai galės pasidžiaugti tvirtu ledu bei savo pirmaisiais šio sezono poledinės žūklės laimikiais.

 

Neišvengė spąstų

 

Prieš Naujuosius padaugėjus ant netvirto ledo nelaimėlių, pasipylė perspėjimai apie tykančius pavojus, o televizijos kanalai parodė prie eketėlių plušančius žvejus. Į kadrą pateko laimingas vėliavėlę statantis žvejys. Ir kur čia nesidžiaugsi, kai iki draudimo vidaus vandens telkiniuose naudoti masalui žuvelę spėjai užlipti ant ledo ir paspęsti aštriadantei lydekai spąstus. Iš pirmo žvilgsnio - viskas gerai. Parodytas ant plono ledo meškeriotojas. Žmonės perspėti elgtis atsargiai. Vaizdelis aiškus, tačiau jis būtų informatyvesnis, jeigu būtų užsiminta, kad nuo sausio 1 d. iki balandžio 20 d. draudžiama žvejoti vidaus vandens telkiniuose (šis draudimas netaikomas žūklei Kuršių mariose) naudojant masalui žuvelę. To nedarant labiau būtų tikęs vaizdelis su blizgiaujančiu arba kitokia žiemine meškerėle žūklaujančiu žveju.

 

Didelė pagunda

 

Žinia, dauguma save gerbiančių ir žuvų išteklius vertinančių meškeriotojų kelia sau aukštesnius reikalavimus negu nurodyti Mėgėjiškos žūklės taisyklėse. Tokie nuo ledo gyva žuvele lydekų negaudo bei ragina kitus nepasiduoti pagundai ir susilaikyti nuo ikrus brandinančių margašonių žūklės. Pasakodamas apie savo pirmąją poledinę žūklę prieš Naujuosius, garbusis, daug nusipelnęs Lietuvos meškeriojimo sportui, dr. Juozas Savickas sakė: „Daug žvejų buvo ant ledo, tačiau iki 11 valandos niekas nekibo, tad daugelis išsiskirstė. Liko tik keli, kurie buvo paspendę lydekoms spąstus. Man toks nesportiškas, lengvai sugaunamų lydekų žudymas nepriimtinas. Tikiuosi, kad tokių žvejų skaičius mažės, tik mes visi turime nepalankiai vertinti taip meškeriojančius, drąsiai išsakyti savo nuostatas ir jas pagrįsti.“

Pagunda lengvai pasigauti lydeką tokia didelė, kad net galiojant draudimui masalui naudoti žuvelę, atsiranda šią tvarką ignoruojančių meškeriotojų. Tokiais atvejais kiekvienas doras žvejys turi drąsiai perspėti taisyklių pažeidėją ir, jeigu į tai nereaguojama, pranešti aplinkos apsaugos pareigūnams. Dažniausiai perspėjimas padeda. Tuo ne kartą įsitikinau meškeriodamas su savo ugdytiniais. Tik vieną kartą vienas vietinis žmogutis iš pradžių niekaip nenorėjo susirinkti savo spąstų nuo Gilužio ežero ledo. Keikė jis gamtosaugininkus, kurie negaudo tikrų brakonierių, ir kaip tik dėl to jam vis mažiau užkimba lydekų. Kliuvo ir man, kad kišu nosį į ne savo reikalus ir gadinu doram žmogui gyvenimą. Tik pamatęs vaikų tyras akeles „meškeriotojas“ susigėdo, susirinko savo įnagius ir per kalniuką nukulniavo namo. Šį kartą apsiėjome be gamtos apsaugos pareigūnų ir protokolo. Viliuosi, jog žmogus suprato, jog elgėsi negarbingai, o aš su savo vaikais buvau teisus.

Ant kiekvieno vandens telkinio ledo kasdien pareigūno nepastatysi, todėl, norėdami pasidžiaugti gerai kimbančiomis žuvimis, privalome rūpintis jų ištekliais, apsišarvuoti kantrybe ir visada elgtis principingai.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"