Paieška Kaip kas išmano, taip save gano...

Kaip kas išmano, taip save gano...

 

Kai kalbame apie piktas suktybes, dažniausiai turime galvoje žmonių giminę. Na, iš tikrųjų, ar gali tuo užsiiminėti nekalti Dievo padarėliai, paukščiai, žvėrys ar žuvelės?

Gali. Afrikoje, Tanganikos ežere gyvena nedidukės žuvelės ciklidai. Jos deda nedaug ikrelių, nes vaikus augina burnoje. Vos tik išneršia ikrelius ir apvaisina, tuoj susirenka burnon ir saugo, kol išsiris mažyliai, o paskiau ir juos burnoje laiko, retsykiais išleisdamos pasiganyti ir greit parvarančios atgal, vos tik iškyla pavojus.

Šalia plaukioja ir kitos žuvytės, kurių vardas - katžuvės. Jos, matyt, kažkada žiūrėjo žiūrėjo į rūpestingus ciklidus ir nutarė tuo rūpestingumu pasinaudoti. Vos tik ciklidai padeda savo ikrelius, katžuvėlės tarp jų įkiša keletą savųjų ikrelių. Ciklidai visus susirenka burnon. Ten katžuvių ikreliai skyla pirmieji ir išsiritę jaunikliai išgaudo vėliau atsiradusius ciklidų vaikiukus. Ir lieka burnoje tik vienas ar bent porelė. Žodžiu, visai taip pat, kaip mūsų paukštukų lizdeliuose, kai juose atsiranda gegužiukai.

Katžuvės stambesnės nei ciklidai, todėl tada, kai paaugę katžuviukai braunasi iš ciklidų burnos lauk, paplaukioti ir pamedžioti, įtėvių burnos vos neplyšta. Bet nieko neveiksi - toks jau tas vaikas, šiais metais užaugęs nepaprastai didelis...

*  *  *

Karibų jūroje ir Panamos įlankoje gyvena žuvys, gerai žinančios reklamos jėgą. Sugundyti ir apgauti - štai jų devizas. Šakabarzdžiai jūrų velniai ir panaminiai meškeriotojai ant kaktos turi užsiauginę meškerėles, kurių galiukai giliai vandenyje, taip pat ir naktį viliojančiai žybsi ir tarytum kviečia - štai aš, šviečiantis vėžiukas, tik atplauk ir suvalgyk.

Na, kaip nesusiviliosi tokia reklama? Žuvytės plaukia ir pataiko tiesiai į plačius šakabarzdžių jūrų velnių nasrus. Šios grupės žuvys, tarytum nuo žmonių nusižiūrėjusios, moka puikiai parazituoti. Beje, parazitai - vien patinėliai. Jie prikimba prie pataičių, prasigręžę odą prisijungia prie jų kraujotakos ir mitybos sistemų. Taip atsikrato savo širdies, pilvo, daugelio kitų organų, visai susitraukia, ir iš vyro iš esmės lieka tik... lytinis organas. Jį pataitė ir nešiojasi per visą gyvenimą, panaudodama tik tada, kai ateina neršto metas.

Kartais prie vienos pataitės būna prikibę bent keli vyriukai, kad paįvairėtų genetinis kodas. Na, ar ne žavus toks parazitavimo būdas?

O jei kalbėtume rimčiau, tai reikėtų pridurti: tos giminės žuvys meškriotojos gyvena vienišos, vandenynų ir jūrų platybėse per neršto metą susirasti partnerį gali būti labai sunku. Todėl pataitės sutiktą vyrelį, kaip sakoma, sukiša už kelnaičių, maitina ir pasinaudoja juo tik tada, kai ateina reikalas.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"