Paieška Miškas – jo sielos užuovėja

Miškas – jo sielos užuovėja

Keletas žodžių apie miškininką Rimantą Butvilą.

Angelė ČEPAITIENĖ ir Violeta PETRAŠKIENĖ

Mokytojos (Joniškio r. Mindaugių pagrindinės mokyklos JMB ,,Šermukšniukai“ ir ,,Mindaugiečiai“ vardu)

 

Norime papasakoti apie nepaprastą žmogų - Joniškio miškų urėdijos Satkūnų girininkas Rimantą Butvilą. Jis jau daug metų bendrauja ir bendradarbiauja su mūsų mokyklos jaunaisiais miško bičiuliais. Gal dėl to šiuo metu mokykloje turime net du jaunųjų miškininkų būrelius: mažųjų – „Šermukšniukai“ ir didžiųjų – „Mindaugiečiai“.

Girininkas Rimantas, nors ir labai užsiėmęs savo tiesioginiame darbe, tačiau su malonumu priima mūsų mokinius ir pats dalyvauja mokyklos renginiuose.

Rimantas Butvila gimė ir užaugo Joniškio mieste. Mokydamasis „Aušros“ vidurinės mokyklos baigiamojoje klasėje apsisprendė: būsiu miškininkas. Dabar jau tiksliai ir nebepamena kas buvo tokio sprendimo „kaltininkas“ - gal tuometinis gamtos mokslų mokytojas, o gal gamta ir jos grožis... Mat dar mokykloje susidomėjo vabalais ir pradėjo rinkti jų kolekciją. Pradžioje, kaip ir daugeliui vaikų, patiko kolekcionuoti drugelius. O vėliau sudomino gausus ir paslaptingas vabalų pasaulis... Studijavo tuometinėje Lietuvos žemės ūkio akademijoje, įgijo miškininko profesiją. Įdomiausi, kaip pasakoja girininkas Rimantas, buvo gamtamoksliniai dalykai. Su malonumu prisimena dėstytojus: V. Antanaitį, A. Navasaitį, S. Pileckį...

Baigęs mokslus grįžo į Joniškio miškų ūkį ir įsidarbino miškų ūkio inžinieriumi. Vėliau – tarnyba armijoje, po to – darbas Kriukų girininkijoje. Sujungus girininkijas, nuo 1992 m. R. Butvila vadovauja Satkūnų girininkijai.

Jos miškuose vyrauja uosynai. 1998 m. įkurtas Satkūnų botaninis draustinis, kurio paskirtis - išsaugoti uosynų kaitą ir retųjų rūšių augalus. Draustinyje auga retieji augalai - pelenėlė, paprastoji klumpaitė, plaukuotoji jonažolė, gegužraibė. Miške yra trys gervių lizdavietės, aptverta apie 30 skruzdėlynų.

„Šiandien, -  pasakoja girininkas, – liūdna, nes džiūsta dideli uosynų plotai, medžiai serga, miršta kaip ir žmonės. Išdžiūvusius miško plotus reikia iškirsti ir paskui atsodinti.

Liūdina ir dabartinis vartotojiškasis žmogaus požiūris į gamtą. Miškai šiukšlinami, gamta nesaugoma, miškininkų triūsas rengiant poilsiavietes nevertinamas - pailsėję žmonės čia pat palieka šiukšlių krūvas, kartais sudegina ir pačią poilsiavietę...“

Girininko laisvalaikis - irgi miškas. Rimantas – medžiotojas, tačiau labiau mėgsta stebėti žvėris, nei juos sumedžioti. Jo laisvalaikio dalis – šunys ir vabalai. Pastarųjų kolekcija didžiulė – apie 1400 rūšių vabalų. Kolekcija visą laiką papildoma naujais eksponatais. Kai kurie jų itin maži, matyti galima tik per padidinamąjį stiklą (o kaip sugauti?)... Kolekcija vertinga pažintine ir moksline prasme. Girininkas Rimantas mielai  dalijasi savo žiniomis su mokiniais, kad tik jie susidomėtų... Ne vieną kartą vabalų kolekcija yra atkeliavusi į parodą mūsų mokykloje.

Daug darbų kartu su mieluoju girininku esame nuveikę ir mes, jaunieji miško bičiuliai. Satkūnų girininkijoje rinkome šiukšles, tvarkėme poilsiavietes, padėjome užtverti skruzdėlynus, rinkome giles, patalkinome sodinant medelius. Turime ir didelę svajonę - šį pavasarį kartu su girininku ir kitais girininkijos darbuotojais žadame sodinti Lietuvos tūkstantmečio vardo minėjimui skirtąjį ąžuolyną.

... Mūsų gerbiamas girininkas šiemet švenčia ir savo asmeninį jubiliejų. Tos šventės proga mes norime jam sakyti: Žmogus nepakeičiamas laike, nepakartojamas Žemėje. Kiekvienas skleidžia gyvenime savo šviesą. Ryškią ar blankią, tačiau - ypatingą. Mes linkime, kad jo širdis ir siela niekad nesentų, kad jose tilptų daug daug gerumo. Kaip ir dabar...

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"