Paieška Sėslieji „nusėdo“ soduose...

Sėslieji „nusėdo“ soduose...

Vytautas LEŠČINSKAS

 

Lietuvos sodininkų draugijos pirmininkas, einantis taip pat Vilniaus susivienijimo „Sodai“ pirmininko pareigas Vladislovas BUTKEVIČIUS net žiemą neretai lankosi įvairiose sodininkų bendrijose. Juk svarbu žinoti, kaip sodininkai tvarkosi, kokie didžiausi rūpesčiai užgriūva juos kartu su šaltuoju metų sezonu, tuo labiau, kad dabar vis daugiau bendrijų narių savo soduose ištisus metus su šeimomis ir gyvena. Neseniai drauge su V. Butkevičiumi proga nuvykti į Vilniaus rajono sodininkų bendriją „Kloniai“ pasitaikė ir man.

 

Turi savą vandentiekį

 

Jau penktus metus Vilniaus rajono sodininkų bendrijos „Kloniai“ pirmininko pareigas einantis Jeronimas Obolevičius informavo, kad šioje bendrijoje yra du šimtai septyniasdešimt narių. Per tą laiką, pasak V. Butkevičiaus, daug nuveikta, kad sodininkams būtų patogu savo sklypeliuose ūkininkauti ir gyventi bet kuriuo metų laiku. Tiesa, ir anksčiau sodų teritorija nebuvo apleista, gerai tvarkoma, net savą vandentiekį spėta įsirengti. Bet pabaigti kai kuriuos kitus darbus teko jau pirmininkaujant J. Obolevičiui.

Ypač Lietuvos sodininkų draugijos pirmininkui atrodė svarbu, kad nuolat tinkamai prižiūrėtus bendrijos elektros tinklus energetikai sutiko perimti, sumokėdami už juos gana nemažą sumą – 60 tūkstančių litų. Tai didelis laimėjimas, žinant, kad dažnai bendrijos už perduotus energetikams savo elektros tinklus ne tik nieko negauna, bet dar turi primokėti. Tad nemaža yra ir tokių bendrijų, kurios dėl elektros tinklų perdavimo iki šiol su energetikais negali susitarti. O čia – seniai dėl to jokių rūpesčių, net bendrijos iždas pasipildė jai labai reikalingais tūkstančiais litų.

„Štai ir keliai sutvarkyti, gatvių pavadinimų lentelės iškabintos, sklypai tinkamai sunumeruoti. Dabar kiekvienas „Kloniuose“ įsikūręs sodininkas, turįs namą, gali šiuo adresu deklaruoti savo gyvenamąją vietą, - konstatavo V. Butkevičius. – O juk esama ir tokių bendrijų vadovų, kurie tik daug šneka, bet nieko gera nenuveikia“.

Tačiau „Kloniai“ ne tik pasirūpino, kad neturėtų problemų dėl elektros tinklų, bet gautų pinigų neišdalijo bendrasavininkiams, o bendrame narių susirinkime nusprendė už juos įsirengti gatvių apšvietimo tinklą.

„Visai neseniai buvo patvirtintas mūsų soduose esančių gatvių apšvietimo projektas, taigi dabar jau reikia rangovo, kuris atliktų numatytus darbus. Žinoma, visa tai brangiai kainuos, bet mūsų turimų lėšų užteks. Tam panaudosime už parduotus elektros tinklus gautus pinigus, be to, šiek tiek surenkame iš rėmėjų, kurie mūsų bendrijai skiria du procentus fizinių asmenų mokesčio. Taigi agituoju mūsų bendrijos narius, kad nepamirštų tuos du procentus skirti visų mūsų sodininkų bendriems reikalams. Ir iš tiesų rėmėjų daugėja, o jų tuo būdu mums skirtos lėšos – nemaža paspirtis“, - tikino J. Obolevičius.

 

Globojami seniūnijos

 

Svarbu ir tai, kad susiklostė bendrijos ir Nemėžio seniūnijos, kurios teritorijoje yra „Kloniai“, geri santykiai. Seniūnas Vlodzimiežas Sipovičius pažadėjo, kad seniūnija prisidės, iš dalies kompensuodama gatvių apšvietimo išlaidas.

„Sunku pasakyti, kiek kilovatvalandė kainuos po kokių dvejų metų ir kokios bus mūsų galimybės, bet ketiname padengti šios sodininkų bendrijos išlaidas pagrindinei gatvei apšviesti – sumokėsime už sunaudotą elektros energiją“, - aiškino seniūnas.

J. Obolevičius mano, kad dabar, kai gatvėms apšviesti bus imtos naudoti naujoviškesnės lempos, energijos sąnaudos gerokai sumažės, tad ir seniūnijai bus mažesnės išlaidos.

Kadangi per sodus besidriekiančia pagrindine gatve važinėja daug automobilių, vaikai ja į mokyklą eina, tad bendrija buvo prašiusi apšvietimą įrengti rajono savivaldybės lėšomis. Deja, gautas atsakymas, kad sodininkams teks palaukti, nes Vilniaus rajone pirmiau reikia kaimų gatves bei kelius apšviesti. Taigi sodininkų bendrijos yra kaip ir užmirštos. Tada „Kloniai“ nusprendė patys apšvietimo įrangą įsitaisyti, tuo labiau, kad bendrijos iniciatyvą paremti sutiko vietos valdžia.

Suprantama, per metus susidarys gana nemaža mokesčio už elektros energiją suma, nes pagrindinėje gatvėje bus pakabinta net dvidešimt šviestuvų. Dar dvidešimt šešis numatoma įtaisyti kitose sodų gatvėse, bet už jiems reikalingą elektros energiją jau turės mokėti bendrija.

Šiuo sodininkų ir seniūnijos bendradarbiavimu pasidžiaugęs Lietuvos sodininkų draugijos pirmininkas sakė nežinąs kito tokio atvejo. Jo nuomone, tai labai sektinas vietos valdžios ir sodininkų bendradarbiavimo pavyzdys, nes iki šiol vyrauja  nuomonė, jog sodininkai turėtų viskuo pasirūpinti patys. Tačiau iš tiesų valdžios užmirštos bendrijos dažnai tiesiog skursta, tad joms pagelbėti tikrai reikėtų.

 

Patogumai – kaip mieste

 

Vienas iš mūsų susitiktų sodininkų Vladimiras Burijus sakėsi su žmona sode įsirengtame name jau aštuoneris metus gyvenąs ir vasarą, ir žiemą.

„Čia, užmiestyje, gerokai tyliau, ramiau ir oras grynesnis. Esame  labai patenkinti, nes iš esmės patogumai – kaip mieste. Turime ir dujas, ir vandentiekį. Vanduo geras, gaunamas iš gręžinio. Be to, ir mūsų vietovė labai patogi, iki miesto visai arti“, - vardijo sodininkas gyvenamosios vietos pranašumus.

Tokių sėslių gyventojų „Kloniuose“ dabar – apie šimtas. Kaip ir daugumoje kitų sodų čia vyksta savotiškas miniatiūrinių ūkininkų sklypelių virtimo į sodybas procesas. Bet tai irgi, matyt, nieko bloga. Juk šie naujieji sodininkai kad ir neūkininkauja, bet visokia žaluma puošia savo aplinką – sodina gėles, įvairius dekoratyvinius krūmus, medžius. Jaunimas perka iš senųjų sodininkų sklypus, statosi namus, persikelia  gyventi iš miesto. Taigi sodininkų bendrijos pamažu virsta gražių sodybų gyvenvietėmis.

Tačiau „Kloniai“ kol kas dar turi didelę dalį ir tokių narių, kurie augina įvairias daržoves, uogas, vaisius. Juk savo rankomis išpuoselėtas augalas atrodo ir gražesnis, ir jo vaisiais – vertingesni. Ir iš tiesų sodininkai užsiaugina iš esmės ekologiškų žemės gėrybių, kurios ne tik skanesnės, negu pirktos parduotuvėje, bet ir sveikesnės.

Žinoma, rūpintis sodininkų bendrija, kad ir tokia tvarkinga, organizuota, kaip „Kloniai“, nėra paprastas dalykas. Pirmininkui įvairiausių reikalų – per akis. Vienas ir nespėtų. Bet kai nuolat padeda labai veikli devynių narių valdyba bei kvalifikuota buhalterė Irena Obolevičienė, jokių organizacinių problemų nekyla, o visi nariai patenkinti – vieningai antrai kadencijai tą patį pirmininką išrinko.

„Sodininkų bendrija „Kloniai“ įkurta 1989 metais. Nors ankstesnio pirmininko pastangomis daug kas buvo nuveikta, bet liko nebaigtos bendrijos registravimo procedūros. Naujasis pirmininkas ir šiuos reikalus sutvarkė. Be to, skolas iš visų sodininkų išieškojo, ir dabar nario mokestį ar kitas įmokas visi moka laiku“, - gyrė bendrijos vadovą V. Butkevičius.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"